Görüş Bildir
Haberler
NASA, Plüton'daki Büyük Keşfi Açıkladı: Mavi Bir Gökyüzü ve Buz Halinde Su

NASA, Plüton'daki Büyük Keşfi Açıkladı: Mavi Bir Gökyüzü ve Buz Halinde Su

Onedio Medya
08.10.2015 - 23:31 Son Güncelleme: 09.10.2015 - 11:30
İçeriğin Devamı Aşağıda

NASA, bugün uzay aracı 'New Horizons' tarafından çekilen Plüton'un yeni fotoğraflarını yayımladı. Uzay aracının aktardığı verilere göre Plüton'da buz halinde su ve mavi bir gökyüzü bulunuyor.

New Horizons ekip lideri bilim adamı Dr. Alan Stern yaptığı açıklamada, Plüton'daki mavi gökyüzünün 'göz kamaştırıcı' olduğunu ifade etti.

Stern, gezegendeki mavi gökyüzünün, etrafındaki puslu katmanın büyüklüğü ve yapısı hakkında bilgi verebileceğini söyledi. Fotoğraflarda ayrıca gezegenin yüzeyinde çok sayıda kırmızı buz parçacıklarının bulunduğu görülüyor.

Fotoğraf: NASA

Plüton'un daha önce yayımlanan fotoğraflarında gezegenin yüzeyinde kum tepecikleri olduğu sanılan yükseltiler, vadiler, yüzen buz kütleleri ve etrafında puslu bir katman görülmüştü.

Araştırmacılar, Plüton'da dağ benzeri yapıların bulunduğunu ve buzlarla kaplı dağların 3 bin 400 metrelik yüksekliğe sahip olduğunu açıklamıştı. Dağların yaşının 100 milyon yıldan daha genç olduğunu tahmin eden araştırmacılar, 'Bu da cüce gezegenin jeolojik olarak aktif olduğunu gösteriyor' değerlendirmesi yapmıştı.

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
3
3
1
0
0
0