Görüş Bildir
Haberler
NASA'nın Yarışmasında Van Gölü Fotoğrafı Birinci Oldu!

NASA'nın Yarışmasında Van Gölü Fotoğrafı Birinci Oldu!

NASA'nın yaptığı uluslararası fotoğraf yarışmasında Van Gölü'nün uzaydan çekilen fotoğrafı birinci oldu.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) tarafından düzenlenen 'Dünya Turnuvası' adlı çevrim içi fotoğraf yarışmasında, Astronot Kate Rubins tarafından çekilen Van Gölü fotoğrafı, oyların çoğunu alarak birinci seçildi.

Rubins'in 12 Eylül 2016'da çektiği Van Gölü fotoğrafı ile Astronot Don Pettit tarafından 2012'de çekilen Amerika Kıtası üzerinde hareket halindeki yıldızların bulunduğu kare, 32 fotoğraf arasından finale kalmıştı.

8 Mart'ta görücüye çıkan ve tamamı astronotlar tarafından çekilen 32 kare arasındaki rekabet 'earthobservatory.nasa.gov/tournament-earth' internet sitesi üzerinden yapılan oylamalarla, bugün ABD yerel saatiyle 12.00'de sona erdi.

NASA Earth isimli web sayfasında bugün birinci seçildiği belirtilen Van Gölü fotoğrafı için finale kalmaya hak kazandığında, 'Sodalı gölün bu fotoğrafı, çeyrek finallerde oyların yüzde 94'ünü aldı ve finalde de aynısını yapmaya hazırlanıyor.' ifadesine yer verilmişti.

Yarışmaya katılan 32 fotoğraf için 930 binden fazla oy kullanıldığı kaydedildi.

Yarışma Türkiye'den de ilgiyle takip edilmişti

Yarışma Türkiye'den de ilgiyle takip edilmişti

Van Gölü'nün, uluslararası bir yarışmada gündeme gelmesi büyük yankı bulmuştu. Finale kalan Van Gölü fotoğrafı için Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Van Valisi Mehmet Emin Bilmez başta olmak üzere, bir çok kamu kuruluşu ve sivil toplum örgütü de destek çağrısı yapmıştı.

Şehrin eko turizmine sağlayacağı katkıyı düşünen Edremit Belediye Başkanı İsmail Say ise uzaydan fotoğrafı çeken Astronot Kate Rubins'i, resmi olarak kente davet ettiklerini duyurmuştu.

NASA astronotunun uzaydan çektiği fotoğrafta Erciş Körfezi'ndeki akıntılar çok net bir şekilde görebiliyor. Uzaydan bakıldığında başka hiçbir gölde görmenin mümkün olmadığı bu akıntı izleri sudaki soda miktarının bol olmasından kaynaklanırken, oluşan beyazlık görsel bir şölene dönüşüyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
197
93
14
7
4
4
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Mr.Hate

Demiştim orayı yıkarlar diye alksjdlkasdjlasd Eğer kaybetseydik, onun için de bir şakam vardı... savaşta kazandıklarımızı hep nasada kaybediyoruz... askldjlk... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Mansur Başganı da World Mayor yaptık mı tamamdır. Yüklenin emaillere pls.

Hector Hector

kamuya açık hangi oylamayı kaybettik ki bunu kaybedelim :)