Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Müslümanlara Karşı Süren Ön Yargının Son Hedefi: Yaptığı Saat Bomba Zannedilen Çocuk

 > 
123PAYLAŞIM

Teksas’ta yaşayan Sudan asıllı Ahmed Mohamed adlı 14 yaşındaki öğrenci, evde bir saat yaptı. Yaptığı saati öğretmenine göstermek isteyince de başına gelmeyen kalmadı...

Kaynak: http://www.dallasnews.com/news/community...

Ortadoğu ülkelerinden birinin kökenine sahipseniz, zeki olmanız sizin aleyhinize olabilir.

14 yaşındaki Ahmed'in de başına gelenler, Sudanlı ve zeki olmasının bir karışımı olarak ortaya çıktı.

Teksas'ın Dallas kenti yakınlarındaki Irving kasabasında yaşayan Muhammed, öğretmenlerinin gözüne girmek için evde tek başına elektronik bir saat yapıyor.

MacArthur lisesinde okuyan Ahmed, saati fen bilimi öğretmenine göstermek için okula götürüyor. Ancak Ahmed okula gittiğinde, saati bomba sanan başka bir öğretmen paniğe yol açıyor. Hatta bu panik sonucu, Ahmed polise teslim ediliyor, bomba taşıma şüphesiyle gözaltına alınıyor.

Elleri kelepçelenen ve parmak izi alınan Muhammed, 'bir tehdit oluşturmadığı' anlaşıldığında serbest bırakıldı.

Dallas Morning News'a konuşan Ahmet Muhammed, Saati büyük bir gururla öğretmenine gösterdiğinde beklediği tepkiyi almadığını ve öğretmeninin saati başka kimseye göstermemesini tembihlediğini söylüyor.

Ahmed bu tembih üzerine saati çantasından çıkarmamış ancak alarm çalınca çıkarmak durumunda kalmış.

Alarmın çalması üzerine öğretmenine saati götürdüğünü ve öğretmenin kendisine "Bu bombaya benziyor" dediğini aktaran Ahmed, "Ona bombaya benzemediğini söyledim. Ancak öğretmen saati aldı," diye ekliyor.

Öğretmenin yarattığı paniğin ardından 14 yaşındaki Ahmed, okula gelen polisler tarafından kelepçelenerek gözaltına alınmış.

Defalarca saat yaptığını söyleyen Ahmed, maalesef Teksas polisini tatmin edememiş, çünkü neden saat yaptığını açıklayamamış. Irving kasabası Emniyet sözcüsü James McLellan da tam olarak aynı kelimeleri kullanmış: "Sorgu sırasında neden ve nasıl yaptığına dair tatmin edici detaylar veremedi."

Yaşananların ardından saate el konarak serbest bırakılmış ve okuldan uzaklaştırıldı. Ahmed'e sosyal medyadan inanılmaz bir destek yağmaya başladı.

Ahmed'in babası ve pek çok destekçisi Müslüman olduğu için böyle bir muamele gördüğünü düşünüyor. Şimdiye kadar #IStandWithAhmed hashtagi altında, Ahmed için atılan tweet sayısı da 370 bini aşmış durumda.

Amerikan Başkanı Barack Obama da yaşananların ardından Ahmed'i Beyaz Saray'a davet etti.

"Çok havalı bir saat Ahmed. Beyaz Saray'a getirmek ister misin? Senin gibi daha çok çocuğu bilimi sevmeye teşvik etmeliyiz. Amerika'yı büyük yapan budur."

Mark Zuckerberg de başına gelenlerden sonra onun nasıl zeki biri olduğunu gördüğünü aktararak, Ahmed'i Facebook'a davet etti.

Hillary Clinton da Ahmed'in bu yolda devam etmesi için ona destek verdi.

“Varsayımlar ve korku bizi güvenli yapmıyor. Ahmed, meraklı olmaya ve inşa etmeye devam et

Twitter üzerinden Ahmed ile dayanışma gösteren insanlar arasında bugün işe saati ile gidenler var.

"Bugün saati işe götürme günü!"

Pek çok mühendis ve bilim insanının saat yapmakla ilgili en ufak bir fikri olmadığını söyleyerek Ahmed'in müthiş bir şey yaptığını anlatanlar da...

Ve ona mühendislik okuması için destek çıkanlar da var.

Onu bilim konferanslarına davet edenler de...

Bunun ırkçılık olduğunu vurgulayanlar da...

"Aynı ülke, aynı devlet, aynı polis, aynı insanlar, sadece 1 Müslüman ve 1 beyaz çocuk"

"Ahmed'in yanındayım, çünkü ben de güneyde yaşayan bir siyahiydim."

"Çoğu çocuk, adeta Jimmy Neutron gibi 20 dakikada saat yapabilir. Ama Müslüman çocuklar? Potansiyel bomba üreticileri. Üzgünüm."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

eli kelepçeli resmindeki tişörtün biraz farklısı bendede var

pursey

müslümanların hepsi kötü insanlardır demek ahmaklık olurdu. toplumun bir kesimini böylece suçlamak kimsenin haddine değil. fakat bu islamın çiçek böcek dini olduğunu da göstermez. tıpkı diğer dinler gibi savaş ve kılıçla yayıldı.islamda -her ne kadar hoşgörü önplanda olsada- işin pratiği böyle değil ne yazık ki. şuan şeriat mürted'in (dinden çıkmış kimse) cezasını ölüm olarak belirlemekte. bu affedilebilir değil herkes özgürce dinini seçme hakkına sahip olmalıdır.

huseyin-cicekliyurt

Demeyin öyle Özgürlükler Ülkesi ya ora olur böle şeyler !!!

moki85

Sadece musluman oldugu icin...

hippie_bugyy

Bir insan diğerine ırkçı yaklaşıyor ve bu yaklaşıma maruz kalan kişi hissettiği ötekileşme ile gidip bomba yapıyor ve bir yerde alın size allahu ekber diyip bombayı patlatıyor ve işte bu bu kadar sonra ırkçı olanda olmayanda tedirgin davranıyor. İşte bu her şeyin başında ön yargı var.

Görüş Bildir