Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Müslümanlar İçin Büyük Önem Arz Eden Mevlid Kandili Nedir? 2019'da Mevlid Kandili Ne Zaman? Mevlid Kandili Duaları ve İbadetleri

3PAYLAŞIM

Hz. Muhammed'in doğduğu gece olarak kabul edilen Mevlid Kandili tüm insanlar için rahmetli bir gecedir. Bol bol dua edilmesi öğütlenen Mevlid Kandili'ne çok az kalmışken, Mevlid Kandili'nin öneminden, edebileceğiniz dualardan ve 2019'da yani bu sene Mevlid Kandili ne zaman olacak bakalım.

Hz. Muhammed'in doğduğu ay olan Rebiülevvel ayının 12. gecesi olan Mevlid Kandili'ne az kaldı.

Mevlid Kandili ne zaman diye merak ediliyor. Mevlid Kandilinin bu sene 8 Kasım Cuma günü olacağı Diyanet İşleri Başkanlığı verilerince açıklandı.

Rebiülevvel Ayı için bu içeriğe bakabilirsiniz;

Rebiülevvel Ayı Başladı: Peki Hz. Muhammed'in Doğduğu Ay Olan Rebiülevvel Ayı İbadetlerini ve Okumanız Gereken Duaları Biliyor musunuz? - onedio.com
Rebiülevvel Ayı Başladı: Peki Hz. Muhammed'in Doğduğu Ay Olan Rebiülevvel Ayı İbadetlerini ve Okumanız Gereken Duaları Biliyor musunuz? - onedio.com

Diyanet'in Mevlid Kandili ile ilgili paylaşımı ise şöyle oldu:

Mevlid Kandili insanı insan yapan bütün güzelliklerin odaklandığı bir şahsiyet olan rahmet elçisi Hz. Peygamberin doğumunu kutladığımız, onun bireysel ve toplumsal hayatımızı aydınlatan insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır ve metanetini, kerem ve cömertliğini, kısaca insanlığa sunduğu değerleri anlayıp hayatımızı onun yüce ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme mevsimidir.

Mevlid Kandili'nde hangi ibadetler yapılmalıdır?

Günahların affına vesile olan Tesbih Namazı 4 rekat olarak kılınır. Bu namazı kılabilmek için şu tesbihi ezbere bilmek gerekir. Tesbih namazında her rekatte okunan tesbih adedi 75'tir. Dört rekatta 300 tesbih okunmuş olur.

"Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-aziym"

Bu geceye ait bir namaz yoktur. Ancak kılınacak olan kaza ve nafile namazlarla bu gece değerlendirilmelidir.

Çokça Kuran-ı Kerim okumak, istekleri dile getirilerek çokça dua etmek önemlidir. Mübarek gün ve geceleri, bağışlanma ve hayır yoluna girme için dua etmeye bir fırsat olarak görmek gerekmektedir.

Mevlid Kandili'nde hangi dualar edilmelidir?

Ey bütün kâinatı idare eden, ey bütün canlılara can veren, ey bütün âlemleri terbiyesi altında bulunduran yüce Allah’ım!

Bütün kâinatın diliyle, yarattığın tüm mahlûkatın zerrelerinin sayısınca ve hamd edenlerin hamdleriyle sana hamd ediyor ve bütün kâinatın diliyle; yarattığın tüm mahlûkatın zerrelerinin sayısınca salât ve selâm vericilerin salât ve selâmlarıyla, efendimiz Muhammed Mustafa (s.a.v.)’ya salât ve selâm gönderiyoruz.

Ey âlemleri yoktan var eden yüce Rabbimiz! Âlemlerinin içinde bir âlem olarak kapına geldik, bu mübarek kandil gecesinde, dünyevi meşgalemizi bir tarafa bırakıp; huzurunda sana yöneldik, boynumuzu büktük, kemâli edeple senden istiyoruz bizleri boş çevirme ya Rabbi.

Sen ayetlerinde buyuruyorsun ki:

"Ey Muhammed! Kullarım sana beni sorarlarsa, şüphesiz ki ben, onlara çok yakınım. Dua edenin duasını, bana dua ettiği zaman kabul ederim. O halde onlar da benim davetime uysunlar ve bana inansınlar ki; doğru yolu bulmuş olsunlar." İşte bizler senin bu çağrına imanla icabet ediyor, ısrarla dualarımızın kabulünü istiyoruz.

Ya İlâhel âlemin! Bizi yoktan var eden sensin, sen yaratansın biz kuluz, bunu böyle kabul ediyoruz. Bizi kendine kul kabul eyle ya Rabbi.

İki cihan serverini tanıyor ve peygamberliğine iman ediyoruz, bizi ona ümmet, ondan bize şefaat nasip eyle ya Rabbi.

“İnnemel mü’minune ihvetün” ilkene bağlı kalarak Mü’minleri kardeş biliyoruz, bu kardeşliğe şuur ihsan eyle Ya Rabbi.

Ya Rab! Sevdiklerini bize de sevdir, yerdiklerini bize de yerdir. Dost ve düşmanlarımızı tanıma gayreti ver ya Rabbi.

(Ey) Mülkün sahibi olan Allah’ım! Sen mülkü dilediğine verir, dilediğinden çeker alırsın. Dilediğini yüceltir, dilediğini alçaltırsın. İyilik senin elindedir. Şüphesiz ki senin her şeye gücün yeter.

Ey Rabbimiz! Biz iman ettik. Öyleyse sen bizim imanımızı bağışla, bizi ateş azabından koru. Ya Rabbi.

Bizi ve bizden önce iman etmiş olan kardeşlerimizi bağışla! Kalbimizde iman edenlere karşı bir kin bırakma! Bizi ve bizden sonra gelecek olan nesillerimizi de bağışla Ya Rabbi.

Ey Rabbimiz! Bize peygamberlerine vaad ettiğin şeyleri ver, bizi kıyamet günü rezil etme Ya Rabbi.

Rabbimiz! İndirdiğine inandık, elçine uyduk, öyleyse bizi şahitlik edenlerle birlikte yaz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tommy79t

İyi günler Stres ve hızlı onay olmadan, kişisel ve ticari veya Yatırım fonlarına ihtiyacınız var mı? Evetse, bugün bizimle iletişime geçin, çünkü şu anda% 2 oranındaki süper faizli krediler sunuyoruz. Finansmanımız güvende ve güvende.   Müşterilerimizin mutluluğu gücümüzdür. 5.000,00 - 100.000.000.00 Euro arasındaki krediler. şimdi mevcut, İşletme, Kişisel, Ev, Seyahat ve Öğrenci Kredileri. İlgili taraflar daha fazla bilgi için e-posta yoluyla şirketle iletişim kurmalıdır: Lender E-posta: unitedloanservice@ yahoo. com WhatsApp Numarası: +15085930940 Alacaklının adı: Steve Morrison.

Görüş Bildir