Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Rebiülevvel Ayı Başladı: Peki Hz. Muhammed'in Doğduğu Ay Olan Rebiülevvel Ayı İbadetlerini ve Okumanız Gereken Duaları Biliyor musunuz?

-
Abone ol

Peygamberimiz Hz. Muhammed'in doğduğu ay olan Rebiülevvel Ayı, en önemli aylardan biri olarak kabul edilir. Ay'ın hareketlerine göre tespit edilen bu ay, 29 Ekim itibariyle başladı. Çok mübarek olan bu ayda ettiğiniz dualar ve ibadetler çok kıymetlidir. Rebiülevvel Ayında etmemiz gereken dualara ve ibadetlere beraber bakalım.

Hicri takvime göre Muharrem ve Safer ayının ardından gelen Rebiülevvel ayı, Hz. Muhammed'in doğduğu gece olan Mevlid Kandili'ni de içinde barındırır.

Bu yıl 29 Ekim itibarıyla başlayan Rebiülevvel ayı 27 Kasım Perşembe günü sona erecek.

Müslümanlar için oldukça önemli olan bu ay, yerine getirilmesi çok sevap olan dua ve ibadetler ihya ediliyor.

Rebiülevvel ayına özel bir ibadet var mı ve Rebiülevvel ayında oruç tutulur gibi sorular ise oldukça merak ediliyor.

Rebiülevvel ayına özel bir ibadet aslında yoktur. Kılınması farz olan namazlar kılınmalı ve ibadetler yerine getirilmelidir.

Ancak bu ay bolca Kuran-ı Kerim okumak, her zaman olduğu gibi çok faziletlidir.

Peygamber Efendimize bolca salavat getirilmeli, kaza ve nafile namazlar kılınmalıdır.

En'am suresi akşam ile yatsı arası Mevlid kandili olan 12. gece dahil, Rebiülevvel ayının birinci gecesinden itibaren okunabilir.

Rebiülevvel Ayının 12. gecesi ise 2 rekat namaz kılınır. İlk rekâtında Fatiha'dan sonra "Ve liküllin deracatin mimma amilü vema Rabbüke bi gafilin amma yağmelun" ikinci rekatında da "Vağbud Rabbeke hatta ye'tiyekel yakin" ayeti kerimeleri okunmalıdır. Namaz selâm ile ikmal edildikten sonra, iki defa daha tekrar secde edilir. Ve her secde de yedişer defa (Subhane Rabbilyel alâ) denilir. Secde bittikten sonra, seccadede oturulurken 7 defa "Subbuhun Kuddusun Rabbüna Ve rabbül Melâiketü Verruh" okunur. Kaynak

Rebiülevvel ayı üçüncü gece namazı nasıl kılınır?

Bu günde dört rekat namaz kılınır. Her rekatta Fatiha'dan sonra bir defa Ayete-l Kürsi okunur. Namazın ardından ise üç defa Taha Suresi ve üç defa Yasin Suresi okunur. Sonra kişi bu namazından hasıl olan sevabı Efendimiz Hz. Muhammed'in ruhuna bağışlar.

Namazdan sonra şu dua okunur; "Allahümme inni es'elüke bi hürmeti habibike ve resulike Muhammedin sallalâhü aleyhi vesellim ve bi hürmeti nûru velâdetillezi zehere fi misle haza şehri ve adae cemiil kâinatı enter zukani rü'yete cemâli vechikelkerimi ve rü'yete cemali resulike Muhammedin ve enteh şureni maahu ve mean nebiyyine ve sıddıkine ve şühedai ves salihine ve enter zukani hüsnel hatimeti vel akibeti. Amin bi rahmetike ya Erhamerrahim".

Rebiülevvel ayında oruç tutulur mu?

Rebiülevvel ayı, peygamber efendimiz Hz. Muhammed'in doğduğu çok mübarek bir aydır. Dolayısıyla bu kutsal ay boyunca müminler dilediği kadar nafile oruç tutmakta serbesttir.

Mevlid Kandili'nin olduğu 12. gece öncesi, 11. gün ile 12. gün oruç tutulabilir.

Rivayet edildiğine göre, Peygamberimiz de aynı şekilde Rebiülevvel ayının 12. günü oruç tutardı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir