Mükemmel Bir Haber: Avustralya Suyu, Plastik Kirliliğinden Arındırmanın Yolunu Buldu!

-

Geçtiğimiz yaz Avustralya yetkilileri Henley Reserve'de yeni bir filtreleme sistemi kurdu. Sistem akıl almaz derecede basit ve faydalı. Hem devlet, hem de vatandaşlar şimdiden faydasını görmeye başladılar. Ayrıca oldukça mutlular. 

Çevre dostu bir sistemin detaylarını biz de sizler için derledik. Umarız en kısa zamanda biz de böyle bir sistem kullanmaya başlarız.

Kaynak: https://www.nationalgeographic.com/magaz...

Bu kurulan düzenekte bir ağ bulunuyor. Drenaj borusunun çıkışına yerleştirilen bu ağ, yoğun kitlesel birikintileri yakalayarak çevreyi kirlilikten koruyor.

Bu borular, suyu yerleşim bölgelerinden doğal alanlara tahliye ediyor.

Bu bölgelerdeki çöp ve artıklar çevre için oldukça zararlı ve aşırı olabilir. Dahası bu çöpler genellikle yoğun yağışlarla drenaj sistemlerine doğru taşınıyorlar.

Şehrin yetkilileri işe 2 ağ kurarak başladılar. Sonucundan da oldukça memnun kaldılar. Bu yeni filtreleme sistemi birkaç haftada 362 kilogram çöpü yakalayabildi.

Dolayısıyla çevre kirliliğini minimuma indirmek için bu çöp 'tuzaklarının' şehrin her yerine kurulmasına karar verildi.

Sistemin kurulması ve ağların üretimi (her biri 10 bin dolar) bütçe gerektirse de, ileriye dönük kazançlar düşünüldüğünde hala kârının, zararından daha fazla olduğunu söylemek mümkün. Mesela daha önce bu çöpleri temizlemek için çalışanlara yapılan ödemeler şu an bu sistem sayesinde harcamalar arasında yer almıyor.

Ağlar tamamen dolduğunda ise boşaltılarak özel araçlarla çöp ayrıştırma bölgelerine taşınıyor. Orada geri dönüşüme uygun olan ve olmayan olmak üzere ayrılıyor.

Ağlar yeniden drenaj çıkışlarına yerleştirilerek işlerine devam ediyorlar.

Bu yeni filtreleme sistemi bir kez daha küçük şeylerin önemini kanıtladı herkese. Eğer çevreyi korumak için küçük de olsa adımlar atarsak, ilerleyen zamanlarda büyük ve olumlu etkisini görebiliriz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bcb54

Bu nu yapmak değilde temizlemek mühim her belediye yaparda bizim belediyeler bunu ne kadar temizler.

ashirogi-muto

Fikir iyi hoş da bu filelerin her biri nasıl 10.000$ tutabiliyor onu anlamadım.

bulmayinlanbeniv3

Sistemin kurulması ve ağların üretilmesi demiş... Argesinden atıkların işlemesine kadar tüm sistemin nokta başı maliyeti olabilir. Ayrıca kullanılan materyallere bağlı olarak o parayı da tutabilir. Orada gördüğün metalin krom bile değil krom kaplama olduğunu düşünürsen avrupa krom kaplama ile uğraşmıyor bizim gibi çöp ülkelere yaptırıyor, kromajdan çıkış faturası 4-5k yı bulur. Gerisini sen hesap et işte.

ashirogi-muto

Edemedim valla sektörle hiçbir ilgim yok, ama nasıl bu fiyata mal olduğu hakkında fikrim oldu teşekkürler :D

anil-simsek4

Yada sadece "Bakın ne kadar çevreciyiz hadi sizde olun, ama bunun bir bedeli olacak" şeklinde "çevrecilik" adı altında çevreyi yolma protokolü olabilir

erlik

Belediye başkanı Türkmüş. Hemşerilerine vermiş işi.

volkan-gulumser

Bu sistem Türkiye'de olsa ağları her saatte bir değiştirmeleri gerekir.

monser

Aynı şeyi ben yazacaktım benden hızlı davranmışsın gonzales..Bende eklem yapim o zaman walla o ağları bile çalarlar bizde.

mustafa-sari6

peki mikro plastikler ??

Gizli Kullanıcı

İyi niyetli ancak verimsiz, Türkiye'de kullanılan ilkel taban drenajı bile bundan kat kat daha verimli. En iyisi Fransa'daki gibi kademeli drenaj, suyu ve atığı farklı kanallara ayrıştırıyorsun, atık tesisine kadar ayrışarak gidiyor.

Görüş Bildir