Görüş Bildir
Haberler
Muğla Bodrum Açıklarında Deprem: AFAD ve Kandili Son Depremler Ekranı…

Muğla Bodrum Açıklarında Deprem: AFAD ve Kandili Son Depremler Ekranı…

AFAD, Akdeniz’de Muğla’nın Bodrum ilçesi açıklarında 3.8 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı. Saat 14.57’de gerçekleşen deprem, ilk merkezinden de hissedildi. Dün Yunanistan’ın Girit Adası’nda gerçekleşen 6.0 büyüklüğünde deprem sonrası Akdeniz’de üst üste artçı depremler yaşanıyor. Kandilli ve AFAD, yaşanan son depremleri liste halinde takipçileriyle paylaşıyor. İşte AFAD ve Kandilli Rasathanesi son depremler sayfası…

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yapılan bilgilendirmeye göre Ege Denizi, Muğla'nın Bodrum ilçesi açıklarında saat 14.57'de yerin 6.89 km altında 3.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi de depremin büyüklüğünü 3.3 olarak açıkladı.

29 Eylül AFAD ve Kandilli Rasathanesi Son Depremler

29 Eylül AFAD ve Kandilli Rasathanesi Son Depremler

AFAD ve Kandilli Rasathanesi ülkemizde meydana gelen depremleri internet sitelerinde paylaşıyor. Güncel depremleri takip etmek için AFAD ve Kandilli Rasathanesi sayfalarını kontrol edebilirsiniz.

KANDİLLİ RASATHANESİ SON DEPREMLER SAYFASI

AFAD SON DEPREMLER SAYFASI

Türkiye’de Fay Hattı Haritası

Türkiye’de Fay Hattı Haritası

Türkiye fay hattı haritası sorgulama ekranı, son depremlerin ardından pek çok vatandaşın araştırdığı konu olmaya başladı. MTA ve AFAD tarafından listelenen fay hatları, birkaç adımda kolayca görüntülenebiliyor. Fay haritası ile hangi şehir ya da ilçeden fay hatları geçtiğini listeleyen iki kurum, bu bilgileri belirli periyodlarda güncelliyor. Türkiye fay haritası görüntüleme ekranı, internet üzerinden kolayca görüntülenebilmektedir.

En son 1996 yılında yürürlüğe giren Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası, AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı tarafından yenilenmiş, 18 Mart 2018 tarih ve 30364 sayılı (mükerrer) Resmi Gazete’ de yayımlanmıştır. Yeni harita 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Yeni harita en güncel deprem kaynak parametreleri, deprem katalogları ve yeni nesil matematiksel modeller dikkate alınarak çok daha fazla ve ayrıntılı veriyle hazırlanmıştır. Yeni haritada, bir önceki haritadan farklı olarak deprem bölgeleri yerine en büyük yer ivmesi değerleri gösterilmiş ve “deprem bölgesi” kavramı ortadan kaldırılmıştır.

Deprem tehlike haritası RİSK haritası değildir. RİSK haritası olması için bu tehlike haritası üzerinde yapıların, nüfusun deprem anında etkilenme durumunu bilmek, ekonomik kayıpları saptamak ve depremin çevreye vereceği zararları hesaplayıp bu zarar ve kayıp sonuçlarını gösteren harita oluşturmak gerekir.

Yeni harita, AFAD Ulusal Deprem Araştırma Programı (UDAP) tarafından desteklenen ²Türkiye Sismik Tehlike Haritasının Güncellenmesi başlıklı proje ile kamu ve üniversite işbirliği kapsamında hazırlanmıştır.

Fay Hattı sorgulama işlemi şu adreslerden yapılabiliyor;

MTA'NIN FAY HARİTASINI GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın