Soruşturma Başlatıldı: Mudanya'daki 'Düzenli Yangının' Fotoğrafı ve Sabotaj İddiaları

 > 
307PAYLAŞIM

Bursa'nın Mudanya ilçesi yakınlarında cumartesi günü 20 hektarlık ormanlık alanı küle çeviren ve 7 saatte kontrol altına alınan yangın soru işaretlerine neden oldu. Farklı bölgelerde çıkan yangın hakkında Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, yangını şüpheli bulduğunu söylerken, Bursa Valisi İzzettin Küçük, 'Yangının değişik yerlerde olmasının nedeni rüzgardan yaşanan sıçramalar' dedi ve 'sabotaj değildir' açıklaması yaptı. Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. 

Yangında 20 hektarlık karaçam ormanı yandı.

Alevlerin, yakındaki villalara sıçramasının hemen ardından kontrole alınarak söndürüldü. Yangında iki lüks evin çatısı zarar görürken can kaybı meydana gelmedi.

Yangının arazi rantı yüksek bir bölgede çıkması ise sabotaj ihtimalinin tartışılmasına neden oldu.

Belediye Başkanı Türkyılmaz ilk açıklamasında 'Yangını şüpheli buluyorum' dedi.

Yangın söndürülme çalışmaları devam ederken açıklamalarda bulunan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, yangını şüpheli bulduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

"Yangını birkaç yerden başlaması nedeniyle şüpheli buluyorum. Benzer olayı biz 2015 yılında yaşamıştık. Burada rant için yangın çıkaranlar olursa onlara fırsat vermeyeceğim. Beklentileri tepetaklak olacak."

Daha sonra bir canlı yayına katılan Türkyılmaz, 'Büyük ihtimalle rant yangını, yangın 1 noktadan değil 4 farklı noktada başlamış'📹

Vali Küçük: 'Sabotaj değil'

Bursa Valisi İzzettin Küçük, yangın bölgesinde incelemelerde bulunduktan sonra yaptığı açıklamada yangının farklı noktalarda çıkmasını rüzgara bağlamış ve sabotaj olmadığını söyledi:

"Yangının değişik yerlerde olmasının nedeni rüzgardan yaşanan sıçramalar. Yangının birkaç yerde başlamasıyla ilgili söylentiler doğru değil. Rüzgarla ilgili sıçramalar var. Tamamen rüzgarla ilgili bir hadise. İlk değerlendirmelerimiz sabotaj değildir."

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı, Mudanya ilçesi Göynüklü ve Çağrışan mevkisinde çıkan orman yangınıyla ilgili soruşturma başlattı.

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, "Bursa ili Mudanya ilçesi Göynüklü ve Çağrışan mevkisinde çıkan orman yangınıyla ilgili olarak soruşturma başlatılmış olup, yangının çıkış sebebine ilişkin çok yönlü araştırma ve inceleme devam etmektedir." denildi.

Konuyu Haluk Levent sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı ve bakanlığa fidan dikimi için başvuracağını söyledi👇

Bursa Orman Bölge Müdürü Yalçın Akın ise yeniden ağaçlandırma sözü verdi.

Bursa Orman Bölge Müdürü Yalçın Akın, soğutma çalışmalarının ardından ormanlıkta yanan ağaçları temizleyeceklerini ve alanı tekrar ormanlaştıracaklarını söyledi:

"Bölgede bulunan yanık ağaçları uzaklaştırdıktan sonra tespit yapıp çevreyi temizleyeceğiz. Burada özel bir proje uygulayacağız. Düşüncemiz 15-20 hektar olarak tahmin edilen bu alana yeniden ağaçlandırırken, saf kızıl çam ormanı olarak değil; bölgenin yüzde 20-25’ini yangına dayanıklı, görsel olarak da değeri yüksek yapraklı ağaçlar dikeceğiz. Yerleşim yerlerinin olduğu yerlerin çevresine olası yangında çabuk alev almayan, ıhlamur, çınar, incir ve erguvan gibi ağaçlar dikerek görsel kirlilik oluşturmadan bant oluşturacağız. Zarar gören diğer bölgeler ise yine saf kızılçam fidanları dikeceğiz. Dikim işlemine şubat-mart aylarında başlayacağız. Bölgenin temizlenmesine ise eylül-ekim aylarında başlamış olacağız."

Belediye başkanının açıklamaları ve basına yansıyan fotoğraflar 'sabotaj mı?' sorusunu gündeme getirdi.

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir