Görüş Bildir

MTV Ödemeleri Ne Zaman? 2021 MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) Ödemeleri İçin Son Gün mü?

Anasayfa > Güncel

Motorlu Taşıtlar Vergisi her senenin belirli dönemlerinde ödeniyor. 2021 MTV ödemeleri ikinci taksiti için de geri sayım geçtiğimiz ay sona erdi. Sene başında en düşük 109 TL iken en yüksek 50 bin 107 TL olarak belirlenen vergilerin Ocak ve Temmuz aylarında ödendiği biliniyor. 2021 Temmuz ayı vergisinin ödeme işlemini gerçekleştirmeden önce binlerce araç sahibi detayları araştırmaya başladı. Gelir İdraesi Başkanlığı aracılığı ile kişiler TC kimlik numarasında ve Plakalarına göre online sistem üzerinden ödemelerini gerçekleştirebilecek. Peki, MTV hesaplama nasıl yapılır, ödemeler ne zaman bitecek? İşte 2021 MTV hesaplama tablosu ve ödeme ekranı…

MTV Ödemeleri Ne Zamana Kadar Yapılacak?

MTV Ödemeleri Ne Zamana Kadar Yapılacak?

Motorlu taşıtlar vergisinde bu yıla ilişkin ikinci taksit ödemesinin 1 Ağustos 2021 tarihine kadar yapılması gerekiyor, geçmiş dönem borçlarının yapılandırılması için de 30 Ağustos'a kadar başvuru imkanı bulunuyor...

Motorlu taşıtlar vergisinin (MTV) bu yıla ilişkin ilk taksitinin yatırılma süresi ile geçmiş dönem borçlarının yapılandırılmasına ilişkin başvuru süresi ay sonunda dolacak. AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, adlarına trafik şube ya da bürolarına kayıt ve tescil edilmiş motorlu kara taşıtları bulunanlar ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne kayıt ve tescil edilmiş uçak ve helikopteri olanların MTV ödemesi gerekiyor.

MTV, taşıtların kayıt ve tescilinin yapıldığı yerin vergi dairesince her yıl ocakta yıllık olarak tahakkuk ettiriliyor. Bu yıl uygulanacak MTV' ye ilişkin ödeme dönemi başlarken, bu vergi ocak ve temmuz ayları olmak üzere eşit 2 taksitte ödenecek. İlk taksit ödeme süresi 1 Şubat Pazartesi günü sona erecek. Yeni taşıt alımında aracın, yılın ilk 6 aylık döneminde ve birinci taksitin ödenme süresi geçtikten sonra alınması halinde, birinci taksit bir ay içinde, ikinci taksit temmuzda ödeniyor.

Söz konusu vergi, İnteraktif Vergi Dairesi internet adresi (ivd.gib.gov.tr) üzerinden 'hızlı ödeme' menüsüyle şifresiz olarak, Gelir İdaresi Başkanlığının mobil uygulamasından, 'www.gib.gov.tr' üzerinden anlaşmalı bankaların banka/kredi kartıyla veya banka hesabından havaleyle ödenebiliyor. MTV'nin, vergi tahsiline yetkili bankalar ve PTT şubeleri aracılığıyla ya da vergi dairesi veznelerine ödenmesi de mümkün bulunuyor.

ÖDEME EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

MTV Tarifesi

MTV Tarifesi

MTV yeniden değerleme oranında artırılırken, bu oran Cumhurbaşkanı Kararı ile yüzde 9,11 olarak belirlenmişti.

Buna göre, 1-3 yaşındaki otomobillerin 2021 yılı MTV'si, motor silindir hacmi 1300 cc ve aşağısında olanlar için 1051 lira ile 1261 lira arasında uygulanacak.

Aynı yaşta motor silindir hacmi 1301 santimetreküp ile 1600 santimetreküp arasındaki otomobillerin vergisi de 1830 lira ile 2 bin 197 lira arasında olacak. 4001 santimetreküpün üzerindekilerin vergisi ise 45 bin 932 lira ile 50 bin 107 lira arasında değişecek.

Yıllık vergi tutarı, 1-6 yaş minibüslerde 1256 lira, aynı yaştaki 25 kişiye kadar otobüslerde 3 bin 172 lira, 1500 kilograma kadar kamyonet, kamyon ve benzeri araçlarda 1127 lira olacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?