Morandi Köprüsü Faciasından Kıl Payı Kurtulan Kamyon Şoförü: 'Arkadaki Araç Sollayınca Yavaşlamıştım'

48PAYLAŞIM

İtalya'nın Cenova kentinde otoyoldaki bir köprünün çökmesi sonucu 39 kişi hayatını kaybetmişti. Faciadan sağ kurtulanlar ise yaşanılanlara ilişkin açıklama yapmaya başladı. Onlardan biri de yeşil kasasıyla yıkılan köprünün tam ucunda duran kamyonun şoförüydü.

Cenova'da Yas İlan Edildi: Morandi Köprüsü Faciasında Can Kaybı 39'a Yükseldi - onedio.com
Cenova'da Yas İlan Edildi: Morandi Köprüsü Faciasında Can Kaybı 39'a Yükseldi - onedio.com

Boşluğa metreler kala duran kamyonun yer aldığı kareler facianın simgeleri arasına girmişti.

BBC Türkçe'nin İtalyan basınına dayandırdığı habere göre, kamyon bir süpermarkete ürün taşıyordu.

Kamyonun 37 yaşındaki şoförü, araçların boşluğa yuvarlanışına tanık olduktan sonra işverenine yaşadıklarını şöyle anlattı 👇

"Üst geçide yeni girmiştik ki arkadan gelen bir araba beni solladı. Çok yağmur yağıyordu, hızlı gitmek mümkün değildi. Arkadaki araba önüme geçince aradaki mesafeyi açmak için yavaşladım, çünkü o yağmurda fren yapmak mümkün olmazdı. Görüş mesafesi azdı. Derken her şey sarsılmaya başladı."

'Önüme geçen araba bir anda gözden kayboldu, bulutların arasında kaybolmuş gibiydi.'

"Yukarı baktım ve köprünün direğinin devrildiğini gördüm. Hemen frene asıldım. Önümde bir boşluk oluştuğunu görünce içgüdüsel olarak geri vitese aldım, o cehennemden kaçmak istiyordum. Her şeyin yıkıldığını anladım, kaçmam gerektiğini anladım. Kamyondan inip kaçtım. Korkunç bir yağmur vardı. Gördüğüm diğer şoförlere de kaçmalarını söyledim. Nasıl mümkün olabildi bilmiyorum ama hayattayım."

Geçmişte Cagliari takımında oynayan futbolcu Davide Capello ise arabasıyla boşluğa düştükten sonra sağ kurtuldu.

Halen amatör ligde oynayan ve itfaiyecilik yapan 33 yaşındaki Capello, metrelerce yükseklikten düştükten sonra enkaz altından çıkışını şöyle anlattı:

"Bir filmin içinde gibiydim, kıyamet filmlerine benziyordu. Her taraf enkazla kaplıydı, etrafımdaki her şey yıkılıyordu, tam bir harabeydi."

Capello, muhtemelen köprünün direklerine yakın bir noktada olduğu için kurtulabildiğini söyledi.

Capello, "Yolun çöktüğünü gördüm, büyük bir şoktu. Hala nasıl oldu da benim arabam ezilmedi anlamıyorum. Belki de bir direğe asılı kalmıştır" dedi.

İlk yardım ekipleri tarafından hastaneye kaldırılan Capello'nun olayı hafif yaralarla atlattığı belirtildi.

Savcılık: 'Kader değil insan hatası.'

Öte yandan olay yerinde incelemeler yapan Savcı Francesco Cozzi, faciaya yol açmak ve ihmal sonucu çok sayıda ölüme sebebiyet vermek suçlamalarıyla soruşturma açtı. Savcı Cozzi, olayı "korkunç ve anlamsız bir trajedi" diye tanımladı ve "Bu kader değil insan hatasıdır" diye konuştu. Savcılık, çöken Morandi Köprüsü'nün proje, yapım ve bakım aşamalarında ihmal ve kusur olup olmadığını inceleyecek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir