Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Moğolistan'ın Evcil Ren Geyikleriyle Yaşayan Göçebe Türk Halkı: Dukhalar

 > -

Hamid Sardar-Afkhami çektiği fotoğraflarla, görenlere Moğolistan'da yaşayan Türk halklarının göçebe bir kabilesi olan Dukhalar ve onların ren geyikleriyle geçirdiği, günlük hayatlarına dair eşsiz bir deneyim yaşatıyor.

Ren geyiklerine çobanlık yapan bu halk; onları besleyip yetiştiriyor ve süt, peynir ya da kürk gibi ihtiyaçlarını onlar sayesinde karşılıyor. Ancak; Dukhalar'ın göçebe yaşam tarzı da, ren geyikleri gibi yok olma tehdidiyle karşı karşıya kalmış durumda. Dukha halkının nüfusu tahminen 200 ila 400 kişi arasında değişim gösteriyor. Bu halkın tek geçim kaynağı ise buraya onların ren geyiklerine binmeye gelen ve yaptıkları küçük hediyelik eşyaları satın alan turistler. 

Harvard Üniversitesi'nde Çin-Tibet Dilleri üzerine doktorasını tamamlayan Sardar-Afkhami; Dukha halkının yaşam biçimini yok olmadan önce keşfedip, ölümsüzleştirdi ve muhteşem fotoğrafların yanı sıra bu halkı konu alan bir belgesele de imza attı.

İşte o fotoğraflar...

Kaynak: http://www.boredpanda.com/reindeer-peopl...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
esin-yalcin

kadınlarımız.Nereden nerelere geldiniz.At sırtında eşleriyle düşmana karşı savaşan kadınlarımız,saçımın teli görünürse günahamı girerim derdine düşmüş.

hakan-k.

Nereye takiyorsun ya... Ben de doksanlardan sonar artik bitti diyodum ama bitmedi hala...

esin-yalcin

ben kimseyi küçümsemiyorum ama siz ahirette anlarsın derken beni bir hayli küçümsemişsiniz.Sanırım beni cehennem ehli olarak görmüşsünüz çok şaşırdım .Ben bunu Allahtan başkası bilemez diye düşünüyorum ama siz küçümsemede oraya kadar çıkmışsınız haşa.

esin-yalcin

doksanlarda neyin bittiğini düşünüyorsunuz bilmiyorum ama bitmedik.Bitmiyeceğiz de emin olabilirsiniz.

hakan-k.

bi kere bilmiyorsan neden bitmedik diyorsun? Yani kadın bir seçim yaptıysa (eyvallah bazı yerlerde baskı da vardır) buna neden böyle düşük seviyeli bir yapıyorsun? Hala bunlara takanlar mı var anlamında dedim ben. Evet, hala bunlara takanlar var ve her zaman olacak diyorsan sana diyecek sözüm yok.

esin-yalcin

Hakan bey öncelikle bu memleketin bir öğretmenine düşük seviyeli diyecek duruma ne zaman geldik(tabi ki eleştirebilirsiniz bu ayrı) bilmiyorum ama ben size hakaret etmedim seviyenizi de eleştirmedim İnsanlar tartışabilir aynı fikiri paylaşmayabilir ama üslup önemlidir.Ayrıca şunu da söyleyim ben çocuk yetiştiriyorum takmak zorudayım kendim için değil hepimiz için mücadelem işte bunun için bitmedik, bitemeyiz,bitmeyeceğiz.

hakan-k.

Size düşük seviyeli demedim, yorumunuz için kullandım o lafı dikkat ederseniz. Ayrıca düşük seviyeli çok öğretmen de gördüğümü çok rahat söyleyebilirim. Bu kutsal görevi yerine getiremeyen çok kişi var. Geçici olarak 2 ay öğretmenlik yaptım Tükiye'de. Öğretmenlerin bu kadar düşüncesiz/anti-idealist olanları olabileceğini tahmin etmemiştim. Bu arada mücadeleniz neye karşı? Onu da belirtirseniz bizler de ona göre yorum yapalım, ki yanlış anlamaya/anlaşılmaya mahal kalmasın. Eksik anlatımdan dolayı aynı düşünceyi paylaşanlar dahi birbiriyle yanlış anlamadan dolayı kavga ediyor.

mbyemin

Duygulandım.

memtbost

bir de bizimkilerin kendini saf türk kültürünü yaşadığını ve kendilerini öyle saf türk gibi görürler ya işte ona yanarım böyle türklere can kurban siz siktirin gidin amk

lotkkk

temiz havadan mı, sağlıklı besinlerden mi, herkesin yanakları al al.

kapt.timur-sinan-b.

Son Fotoğraftaki dede Maykıl Ceksına benziyor inceden

Görüş Bildir