Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Modern Köleliğe "Hayır" Deyip Motosikleti ile Dünya Turuna Çıkan Tolga Başol'un İnanılmaz Serüveni

 > 
785PAYLAŞIM

Çoğumuz günlerimizin ne kadar monoton ve sıkıcı geçtiğinden şikayet ederiz. Ama pek azımız bu durumu değiştirmek adına bir şeyler yapar. İşte Tolga Başol'da o nadir insanlardan bir tanesi. 1 Haziran 2014 tarihinde başladığı motosikletle dünya turu yolculuğunda bugüne kadar 18 bin kilometre yol kat etti. Galerimizde Tolga Başol'un yola çıkmaya nasıl karar verdiğini anlatan süreci kendi dilinden aktaracağız. Kim bilir belki sizlere de ilham verir.

Kaynak: http://www.ridemustgoon.com/

1. Tolga Başol'un Ağzından, Yola Çıkış Hikayesi:

Motosikletle dünyayı gezme fikri beni hep cezbetmiştir. Üniversiteden mezun olduktan sonra profesyonel kariyerimdeki ilk hedefim bir motosiklet almak olmuştu. Istanbul’un önde gelen stüdyolarından birinde editör olarak işe başlamıştım. Çalışmaya başladıktan bir süre sonra ilk motosikletimi alabilmiştim.

Modern köle kavramı hep aklımdaydı, bu yüzden daha az problemli ve kenara para ayırabileceğim bir yerde çalışmaya başlamıştım. Bu sırada da kendimi belgesel yapımına bulaştırdım.

2. Ordu, Texas ve 2Pamir Belgesellerinin Ortaya Çıkışı

Tüm gezilerimde çekim ekipmanlarımı yanımda taşımaya başladım ve motosiklet üzerindeyken de nasıl çekim yapabileceğimi keşfettim. ‘Ordu,Texas’’ ve ‘’2Pamir’’ belgeselleri bu sırada ortaya çıktı. Artık kenarda biraz param birikmişti. Geceleri de freelance olarak ekstra işler alıyordum. Büyük yolculuğum için yeterince param olduğunu düşündüğüm gün de işimi bıraktım.

3. Tolga Başol, Motosikleti ile Dünya Turuna Çıkmaya Karar Verişini Bir Röportajında Böyle Anlatıyor:

“…Medya sektöründe çalışmaya başladıktan sonra ilk motosikletimi aldım. Müşteriler ve patronlar sürekli daha fazla iş talep ediyorlardı. Yapabilmemiz için modern köleler olmamız gerekiyordu. Aklımdaki büyük yolculuk için yeterli param olduğunu düşündüğüm gün işi bıraktım…”

4. İşsiz ve Çok Mutlu Geçen 2 Ay

İki aydır işsizim ve çok mutluyum. Yolculuğuma başlayabilmek için 1 Haziran’ı iple çekiyorum ve dönüş tarihimin de olmaması beni çok sevindiriyor. Yolcuğumun ana fikri ‘’Ride Must Go On’’ ve sürebildiğim kadar süreceğim.

5. Önce Moğolistan, Sonrası İse...

1 Haziran 2014 tarihinde Istanbul’dan Moğolistan’a doğru yola çıkacağım. Vladivostok civarlarına geldiğimde ya Güney Doğu Asya’ya gideceğim ya da motosikletimi gemi ile Kuzey Amerika’ya yollayacağım.

6. Hedefi Tüm Kıtaları Gezebilmek

Fakat isteğim tüm kıtaları gezebilmek.  Çeşitli ülkeleri, kültürlerini ve yaşam biçimlerini gerçekten çok merak ediyorum. Çekimlerimi 4K ekipmanlarımla yapacağım. Belki ileride bunlarla ilgili bir film bile yapabilirim.

7. Şu an Nerede?

Tolga Başol'un nerede olduğunu buradan gerçek zamanlı olarak görebilirsiniz. Ayrıca Tolga Başol facebook hesabından da takip edebilirsiniz.

8. Yolculukla İlgili Sık Sorulan Sorulara Verdiği Yanıtlar

-Nerede kalacaksın?

Çoğu zaman çadırda ve ucuz hostellerde. Couchsurfing ve benzeri sitelerden de faydalanmayı düşünüyorum.

-Motosikletin bozulursa ne yapacaksın?

Büyük ihtimalle hem motosikletle hem de kendimle ilgili sorunlar çıkacaktır. Fakat zaten bunlar maceranın bir parçası değil midir? Beni iyi hissetiren de bu sorunlarla baş edebilmek.

-Bu kadar malzemeyi motosikletinle nasıl taşıyacaksın?

Aslında yanımda o kadar çok malzeme götürmüyorum. En hafif ve en az yer kaplayacak şeyler aldım. Giysi olarak da en temel ihtiyaç olanları seçtim. Eğer giysiye ihtiyacım olursa onları yolda da alabilirim. Acil bir durumda yanımda her zaman beni iki gün idare edebilecek kadar su ve kuru gıda taşıyacağım.

-Döndüğün zaman ne yapacaksın? İşini nasıl bırakabildin?

Gerçekten ne yapacağımı bilmiyorum, eğer bilseydim hala çalışıyor olurdum. İş hayatımda ön planda hiçbir zaman olmadı bu yüzden bırakmak çok kolaydı.

9. Mutlaka İzleyin 2Pamir

10. Ordu, Texas Fragmanı

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emre-ozcan4

Şu motoru gemiyle gönderme olayını nasıl yapıyoruz, motor ayrı biz ayrı mı yoksa feribot bulabiliyor muyuz?

ahmet-sahan

Arkadaşlar bizler 39-42 yaşlarında evli iki öğretmeniz. Motorsikletle gelecek yaz yurtdışı tur yapmayı planlıyoruz. Bize katılmak isteyen arkadaşlar arıyoruz. Böyle bir maceraya hayır diyemeyecek arkadaşlar lütfen çekinmeden iletişime geçiniz.

cindou

Arkadaş o kadar ülkeyi vizesiz nasıl gezebiliyor? Yani kafam attı çıktım yola demeyecek mi yunanistan bulgaristan moğolistan arjantin hani senin vizen diye?

sefa-arikan

turkıyenın halı hazırda cok fazla ulke var, ab dısında vızesız gezılebılır,

gamze.k

hayır tamam modern köleyiz orası tartişilmaz hadi motorla dünyayı gezmeyi de isterizde gezince neoluyo insanları bilinçlendirmiş oluyomusun gezerken bu konu hakkında argüman geliştir kitap yaz yok kitatap kasıyosa blok yaz boş boş gezip instagrama fotoraf atıp like larını sayıcaksan tebrikler sende popülarie kölesi olursun

emre-ozcan4

Tabiki gezmek ve instagrama fotograflar atmak bir işte düzenli olarak çalışmanın yanında daha özgür bir alternatif olacaktır. Düşünsene 8-10 saat iş 6-8 saat uyku, diğer geri kalan zaman ise işe gidip gelmek için yapılan hazırlıkla geçecek, diğer seçenekte ise her adımında özgürsün. Zaten asıl mesaj da özgür olmak gerektiği, bunu her ne şekilde yaparsan yap, kendine özgürlük tanı bu hayata bir kez geliyorsun. İnstagram bu adamlara yeni seyahatler yapmalarında maddi gelir kapısı açabiliyor, bunun yanı sıra seyahate çıkanların birincil amacının instagram beğenisi kasmak olduğunu sanmıyorum. Ayrıca bu adamlar kendileri deneyimlemek için yola çıkıyorlar, herkes bilime veya geleceğe bir şeyler kazandırmak zorunda değil, yazmak çizmek gördüklerini aktarmak ise tamamen bir tercih meselesi.

zanzibarli-koftehor

Memlekette benim de böyle bir arkadaşım vardı. Yalnız onun motoru yoktu. Köle tacirleri tarafından kaçırılmıştı. Ancak kurtarılana kadar epey bir gezmiş...

heisenberg

Zanzibar'da mı?

Görüş Bildir