Mitinglere Devletin Uçaklarıyla Gitmekle Suçlanıyor: İtalya İçişleri Bakanı Salvini'ye Soruşturma

31PAYLAŞIM

Emniyet teşkilatının uçaklarını kendi özel ve siyasi amaçları için kullanmakla suçlanan İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini hakkında soruşturma başlatıldı. 

İtalya'da Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini, lideri olduğu aşırı sağcı parti Lig'in seçim kampanyalarına katılmak için ülke çapında polis uçaklarıyla seyahat edip kamu fonlarını kötüye kullanmakla itham ediliyor.

Hemen her gün mitinglerde

Sputnik'in İtalyan gazetesi La Repubblica'dan aktardığına göre, Salvini 2019 yılının başından beri içişleri bakanlığındaki makam masasında sadece 17 gün geçirirken diğer günlerde yerel, bölgesel ve Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde Lig adaylarına destek vermek amacıyla ülke çapında mitinglere katıldı. Salvini'nin bu yıl 211 siyasi etkinliğe katıldığını hesaplayan La Repubblica, Çizme'nin bir ucundan diğer ucuna turlarken de devletin ulaşım olanaklarını kullandığını yazdı.

"Bu türden soruşturmalar olağan"

Lazio'daki sayıştay mahkemesi savcısı Andrea Lupi, Salvini hakkındaki haberleri gördüklerini belirterek "Seçim kampanyası için devletin uçaklarının kullanılıp kullanılmadığını kesinleştirmemiz lazım. Bu türden soruşturmalar olağandır. Benzerini eski Başbakan Matteo Renzi için de yürütmüştük" dedi.

"Suistimal ya da usulsüzlük yok"

Salvini ise suçlamaları reddederek devlet ve polis uçaklarını sadece resmi amaçlarla uçtuğunda kullandığını savundu:

"Suistimal ya da usulsüzlük yok. Aksini iddia edenler ispatlasınlar. Adam kaçırmaktan ırkçılığa dek her şey için soruşturuldum. Bence İtalyanlar yaptığım işi takdir ediyor. İçişleri bakanlığı tarihinde en az masraf çıkaran bakan benimdir."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir