Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Misafir Ettiğimiz Suriyelilerin Yaşam Koşullarına Dair 30 Fotoğraf

 > 
3.8bPAYLAŞIM

"Suriyeliler misafirlerimiz", "Tabii ki onları misafir edeceğiz", "Misafirlerimize iyi davranın", "misafirlerimize sahip çıkın", vs. Bu sözler Türkiye'ye sığınan Suriyeli sığınmacılar için devlet erkanın en tepesinde sarf edilen sözler. Peki gerçekten Suriyeliler Türk misafirperverliğini görüyor mu? Misafirlerimize iyi davranmak ama nasıl?

1. Vatanlarından kopmuş insanlar

2. Çocuklar

3. Aileler

4. Yabancı bir ülkenin sokaklarında

5. Sahipsiz

6. Kimsesiz

7. Ve bir başına

8. Yatacak yerleri yok

9. Gelirleri

10. Okulları

11. Sağlık hizmetleri yok

12. Her gün ayrı bir yıkılmışlık

13. Ayrı bir mücadele

14. Ve sıkıntı içinde geçiyor

15. El açmak

16. Dilenmek

17. Ve yaşamak zorundalar

18. Misafir oldukları söylenen ülkede

19. Dillerini bilmedikleri insanlardan

20. Yardım istemek zorundalar

21. Parklarda yaşamak

22. Oradan oraya sürülmek durumundalar

23. Bir arada kalmak

24. Kendilerine yetmek

25. Direnmek zorundalar

26. Her gün gördükleri tepkiyi savuşturmak

27. Ülkelerindeki savaşın bir an önce bitmesi için dua etmek zorundalar

28. Bu zoraki misafirlik

29. Ne onlar için misafirlik

30. Ne bizim için iyi bir ev sahipliği...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pazartesi

Eskişehirde durumları benden iyi. Şu anda evde yalnızca dört günlük yiyecek kaldı ben ne olacagım?

onur-durmaz

Bütün bu problemleri bu insanları plansızca Türkiye'ye getiren devlet düşünmeliydi. Ayrıca zamanında Bulgaristan'dan Türkiye'ye göçenlerin hayatlarını da incelemeniz gerekli. Hepsi burada senelerce sadece makarna yiyip, hazır çorba içerek, en ağır işlerde, en düşük maaşlarla, bitmek bilmeyen mesailerle çalışıp, para biriktirip ev sahibi oldu. Sınavlara girip üniversiteye yerleşti. Kimseye de hiçbir rahatsızlık vermediler. 10 sene içinde bu ülkede Suriye mafyası oluşacak. Sokaklarda güvenlik namına zaten kalmayan hiçbir şey daha da dibe vuracak. Şu anda bile 6 7 tane Suriyeli piç benim kız kardeşim bacağına demir sopayla vurup parasını gasp ediyorsa ben onlara misafirperverlik falan göstermem. Aldıkları nefes için bile onları pişman ederim.

onur-durmaz

Geçen yaz boyunca Cerrahpaşa'da, fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünde staj yaptım. Her tarafı yanmış bir adam vardı. Parmaklarının yarısı erimişti. O parmaklarını bükmesi imkansız olduğu halde her gün ona tedavi uyguladık. İlerleyen zamanlarda çok yüksek maliyetli cerrahi operasyonlara girecekti ve bu işlemlerin hepsi ücretsizdi. Bunun neresi yanlış zorda kalmış insanlara yardım ediliyor ne güzel diyebilirsiniz. Ama aynı bölüme 16 yaşında tendon kesisi ameliyatı olmuş Türk bir çocuk geldi. Çocuk tedavi edilseydi elini eskisi gibi kullanabilecekti. Ama aynı sene içinde daha önce fizik tedavi gördüğü için seans başı 90 lira gibi bir ücret ödemesi gerekiyordu.(fiyatı yanlış hatırlıyor olabilirim ama bu civardaydı) Başka bir kız tibiasında olan tümör yüzünden ameliyat olmuştu. Hastanede yatılı kalması gerekiyordu ama yeterli yatak olmadığı için tedavisi gecikti. Büyük ihtimalle dizinde kontraktür gelişecek. Yani dizini ömür boyu eskisi gibi kullanamayacak.

onur-durmaz

Başbakan al-jazeera tv de Suriyeli öğrencileri sınavsız üniversiteye almaktan bahsediyordu. Kendi ülkemizde azınlık muamelesi görüyoruz.Ama iş uygur Türklerine gelince badem bıyıklıları salya sümük ağlarken hiç görmüyorum. Burada paylaşılan resimler üzücü. Kimsenin bu duruma düşmesini istemem ki savaş bizim ülkemize gelirse bize sınırlarını açacak kimse de yok. Ama bu fotoğraflar vatandaşın suçu değil başımızdaki şarlatanların suçu. Saçma sapan şeyler paylaşıp duyar kasmaya çalışmayın.

Gizli Kullanıcı

misafir kelimesi fazla iyimser. bir daha geri döenceklerini sanmak da hayalperestlik. 2 milyon Suriyeli hükümetimizin bu millete hediyesidir(!). ülkelerini karıştırdık, yurtlarından kopardık. bu bedeli hala "dünya lideri" safsatasına inananlar ödesin diyeceğim ya hepimizin cebinden çıkıyor. ha unutmadan, torbacılık, fuhuş ve tahsilat gibi kara para sektörlerini ellerinde tutanları da yazmalıydınız. "bonzai"yi millet kimlerden alıyor, bir araştırsınlar. onedio'da bu tarz insani görünüme bürünmüş tarafgir yazıları görmek hoş değil.

yasin.kavraz

Ya bırakın Allah aşkına Islahiye'de bir sürü var hepsi yemeyi içmeyi sağlığı bedave kullanıyorlar bir de girdikleri evin kirasını ödemedikleri gibi çıkmıyorlar da.Gereksiz acıtasyon yapmayın.Bizim kendi vatandaşımız hizmet bekliyor onlar da kimdir?

aguila.de.yuna

Üniversitelere dahi sınavsız girip evleri arabaları olanlardan bassediyoruz prim yapmayın bırakın ülkelerinde ölseydiler zerre üzülmem

Görüş Bildir