Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

2014'ün Ziyaret Edenleri Pişman Etmeyen, En İyi 25 Şehri

 > 
157PAYLAŞIM

Trip Advisor Okurları Oyladı, Görülmesi Gereken 25 Şehri Keşfetsene derledi.

Trip Advisor Okurları Oyladı, Görülmesi Gereken 25 Şehri Keşfetsene derledi.

Dünya'nın bir numaralı seyahat portalı TripAdvisor'un tüm Dünya'daki milyonlarca kullanıcısı tarafından her yıl  Travellers Choice adı altında çeşitli listeler oylanır ve bunların en önemlisi şüphesiz ki mutlaka görülmesi gereken şehirler listesidir. 2014 bitmeden, yılın en iyileri oylandı, birinci bizi çok mutlu etti.

Kaynak: Keşfetsene | Ekonomik Seyahat Rehberi

25. San Francisco - ABD

Sadece sisli bir günde Golden Gate köprüsünü fotoğraflamak için dahi gidilmesi gerekir, gidince de birçok güzellik bir arada görülür. ABD temsilcisi listeye son sıradan giriyor.

24. Chiang Mai / Tayland

Aslında Tayland'ın en büyük şehri olsa da en meşhur veya en turistik şehri değildi. Belki bundan sonra daha öne çıkar.

23. Lizbon - Portekiz

İber Yarımadası'nın en güzel şehirlerinden Lizbon, aynı zamanda Avrupa'nın en batı ucu olarak nitelendiriliyor.

22. Sidney - Avustralya

Uzak Dünya'nın en güzeli Sidney, sadece bir Opera binasından ya da muhteşem denizlerden ibaret değil.

21. Budapeşte - Macaristan

Orta Avrupa'nın yaralı, müzmin ve kadim yerleşimi Budapeşte, Tuna Nehri'nin incilerinden.

20. Bangkok - Tayland

Mega gökdelenlerin hemen yanı başında yılan fare dolu mini mini nehir evciklerinde yaşayan onbinler. Kaotik bir başkent Bangkok.

19. Cape Town - Güney Afrika Cumh.

Kara kıtanın Avrupalısı GAC'nin başkenti Cape Town bunca turistik zenginliğine göre listede bu sene biraz aşağıda kalmış.

18. Chicago - ABD

İçeriğin kaynağının listeye en büyük eleştirisi burada. Tripadvisor'un kullanıcılarının ciddi kısmının ABD nüfusundan olması nedeniyle şehir bu listede gibi.

17. Dubai - Birleşik Arap Emirlikleri

Yeni Dünya zenginliğinin, yeni gelecek yaratma çalışmasındaki Dubai artık tam bir turistik mucize.

16. St. Petersburg - Rusya

Rusya'nın en güzel şehirlerinden St Petersburg, soğuk kışına rağmen her mevsim misafirlerine muhteşem anlar yaşatan bir kent.

15. Barcelona - İspanya

Avrupa'nın belki de Dünya'nın en güzel şehirlerinden Barça, bir insan ne ister, ne arar sorusuna verilen tüm yanıtları karşılayan bir cennet.

14. Buenos Aires - Arjantin

Tüm gezginlerin en beğendiği ve en sevdiği ülkelerin başında gelen Arjantin'in iç gıdıklayıcı başkenti.

13. Floransa - İtalya

Müzeler, huzur, rönesans, Arno şehri karşısında bir kadeh şarap, Michelangelo'nun eserlerinin gölgesinde bir yudum kahve. Floransa yaşanılası bir şehir.

12. New York - ABD

Dünya'nın en büyük güçlerinden ABD'nin en güçlü şehri. Baş döndürücü bir tur ve süresiz bir Amerika tatili için doğru nokta.

11. Berlin - Almanya

Kendi ruhu, nev-i şahsına özel duruşu ve muazzam tarihi ile tüm birikimini, modern yaşamın tüm imkanlarıyla birleştiren şahane bir şehirdir Berlin. Mutlaka gidilesi türden.

10. Şangay - Çin

15 milyonluk bu mega şehrin sadece metrosu ve gökdelenlerini görmek için dahi gidilir, hazır gitmişken de bir sürü zenginlikle tanışılır.

9. Siem Reap - Kamboçya

Uzak doğu turlarının klasik rotalarından Vietnam, Kamboçya, Laos gezisinin en bilinen en önemli duraklarından biri. Doğa ve tarih harikası.

8. Hanoi - Vietnam

Yine aynı bölge turlarının önemli diğer noktası listede komşusu ile arka arkaya sıraları paylaşmış milyonlarca oyun sonrasında.

7. Paris - Fransa

Sadece şehrin, ülkenin ya da kıtanın değil Dünya'nın simgelerinden Eyfel Kulesi her ne kadar meşhur ve önemli ise, Paris'in herhangi bir köşesinde karşınıza çıkacak bir küçük 'an'ın değeri daha aşağı değildir.

6. Marakeş - Fas

Kuzey Afrika'nın en renkli ülkelerinden Fas, 'turist yoluculuğu' ve aşırıya kaçan 'misafirperverliği' ile yorabilecek olsa da Marakeş'te içilecek bir nane çayı her şeye değecektir.

5. Prag - Çek Cumhuriyeti

Orta Avrupa'nın bir diğer güzelliği Prag tam anlamıyla masallar şehri. Genişleyen şehrin turistik tarihi bölümü dondurulmuş Orta Çağ dönemi gibi.

4. Pekin - Çin

Günümüz Dünya'sında ABD'ye net kafa tutabilen ilk ve tek ülke Çin'in efsanevi başkenti. Sıra dışı bir deneyim olacağı kesin.

3. Londra - İngiltere

Avrupa'nın kendine has özellikleri olan ve bunu şu an içinde yaşayan 220 farklı milletten insana rağmen koruyan Londra, yine her arayışa cevap veren metropollerden.

2. Roma - İtalya

Avrupa'nın açık hava müzesi Roma tam bir turistik cennet. A noktasından B noktasına yürürken elinizdeki turistik haritada olmayan C,D,E noktalarından herhangi biri başka bir şehirde ören yeri ilan edilir.

1. İstanbul - Türkiye

Listenin zirvesini oluşturan, Dünya harikası bir şehre sahip olmak çok güzel bir his. Bu olağanüstü yerleşimin hakkını verelim ve gelecek nesiller için koruyalım dilekleriyle diyeceğiz, çok havada kalacak. Tadını çıkaralım en azından.

Yayıncı notu: Bu liste her yıl yenilenir, genelde 15 kadar şehir kendine tekrar yer bulur. O niye yok, bu niye bu kadar önde gibi akla gelen soruların tek cevabı vardır: "O yıl"... Listenin 2014'ün en popüler destinasyonları olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Gezi notları: Listede 20 ülkeden 25 kent yer alıyor. Biz de 12 şehri görmüş, gezmişiz. Yaşanmış seyahat anıları için tıklayınız; Keşfetsene | Ekonomik Seyahat Rehberi

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir