Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Milli Piyango’dan Tartışma Yaratan Çekiliş Görüntüleri Hakkında Açıklama: 'Aynı Topun Düşmesi Tesadüf'

Anasayfa
 > Gündem

Milli Piyango İdaresi, geçtiğimiz günlerde sosyal medyaya yansıyan ve 'hile' tartışmalarına yol açan videoya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada peş peşe aynı topun düşmesinin 'tamamen tesadüf' olduğu vurgulandı. 

"Teknik personel çekiliş esnasında küreler ile ilgili herhangi bir sorun veya arıza olduğunda anında müdahale edilebilmesi amacıyla arkada hazır bulunmaktadır"

"Teknik personel çekiliş esnasında küreler ile ilgili herhangi bir sorun veya arıza olduğunda anında müdahale edilebilmesi amacıyla arkada hazır bulunmaktadır"

Milli Piyango İdaresi'nin resmi internet sitesinde yer alan duyuruda '9 Ekim 2018 tarihli Milli Piyango Çekilişi ile ilgili olarak bazı basın ve yayın organlarında yer alan haberlere ilişkin aşağıdaki açıklamaların yapılması zarureti ortaya çıkmıştır' denildi ve şöyle devam edildi:

'İdaremiz tarafından düzenlenen şans oyunlarına ait çekilişler halkımıza ve medyaya açık olarak çekiliş heyeti tarafından ve noter gözetiminde gerçekleştirilmektedir. Çekilişlerin tamamı www.millipiyango.gov.tr adresinden canlı olarak yayınlanmaktadır.

İdaremizce düzenlenen tüm çekilişlerden önce, Çekiliş Heyeti ve Noter huzurunda teknik personel tarafından çekiliş kürelerinin kontrol ve testleri yapılmaktadır. Çekiliş küreleri ile ilgilenen teknik personel çekiliş esnasında küreler ile ilgili herhangi bir sorun veya arıza olduğunda anında müdahale edilebilmesi amacıyla arkada hazır bulunmaktadır.

Bahse konu 9 Ekim 2018 tarihli Milli Piyango Çekilişinde de kürelerin kontrolü ve testleri yapılarak canlı yayın çekilişine geçilmiştir.

Çekiliş esnasında top düşürme sepetini açan bobin arızasından kaynaklanan bir sorun nedeniyle butona basılmadan ikinci amorti küresinden düşen numaralı top Çekiliş Heyeti ve Noter tarafından iptal edilmiş, küre içerisine tekrar atılarak çekilişe devam edilmiştir. Aynı numaralı topun tekrar düşmesi tamamen tesadüfen gerçekleşmiş ve çekilişimiz sorunsuz bir şekilde tamamlanmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur...'

Ne olmuştu?

Sosyal medyada paylaşılan 9 Ekim 2018 tarihli çekilişe ilişkin videoda, küreden butona basılmadan ‘6’ rakamının düştüğü görülüyordu. 

Moderatörün 'Hayır, hayır geri at topu. Henüz daha butona basmadım' dediği duyuluyordu.

Tekrarlanan numara çekilişinde yeniden aynı rakamın düşmesi "hile" tartışmalarının fitilini ateşledi.

Topun butona basmadan nasıl düştüğü ve butona bastıktan sonra yine aynı numaranın çıkması ve çekiliş esnasında kürenin arkasında duran kişi soru işaretlerine neden oldu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
244
195
47
15
7
5
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

soru şu; inanılan devlet kurumu kaldi mı

Hakan Demir

bu saatten sonra devlete ait bu şans oyunlarını oynayan herkes tescilli gerizekalıdır.

Oruç Erdal

Biride çıkıp demiyor ki bu adamlara "butona basmadan o top nasıl düştü?"

Y. O.

Geri zekalılıklarını yüzlerine vurma lütfen.. Bırak neden sürekli 6 geldiğini tartışsınlar..