Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mevlana'nın Derin Anlamlı Rubailerinden Akıllara Kazınacak 19 Alıntı

49PAYLAŞIM

İslam dünyasının en büyük mutasavvıflarından olan Hz.Mevlana Celaleddin Rumi, yazdığı rubailere kendi hislerini, fikirlerini sığdırmıştır. 

Derin anlamları olan bu rubailerden 19 tanesini sizler için derledim.

1. 

"Dünyada aşk ateşinden ıssızlıklar var, cefada bile aşkın sütü yüzünden yumuşaklıklar var... O Aydan, Güneş bile utanırken insanda utanç yok; ne de utanmazlık bu."

2. 

"Yazıklar olsun ki vakit geçti; bizse deli divaneyiz. Kıyısı belirmez bir denizdeyiz. Binmişiz gemiye; gece, bulutlu bir gece... Tanrı denizinde, Tanrı lütfu ile, onun verdiği başarıyla gemimizi sürüp durmadayız."

3. 

"Bu aşk ateşi pişirip olduruyor bizi; her gece meyhaneye çekiyor bizi... Meyhaneden başka bir yer bizi bilmesin, görmesin diye yalnız meyhanedekilerle düşürüp kaldırıyor bizi."

4. 

"A yürüyen selvi, güz yelleri değmesin sana. A dünyanın gözü, kem göz uzak olsun senden... Gökyüzünün de canısın sen, yeryüzünün de... Canına rahmetten, rahattan başka bir şey değmesin."

5. 

Aşık, bütün yıl sarhoş olmalıdır. "Ayıplayan olur mu?" diye düşünmeme-lidir. Aşık. coşkun olmalı, deli, divane olmalıdır. Ayıkken her şeyin tasasını çeker, gamını yeriz. Fakat olunca; "Ne olursa olsun!" der işin içinden çıkarız.

6. 

"Ömür bittiyse, Tanrı bir başka ömür verdi. Geçici ömür kalmadıysa, işte şuracıkta ölümsüz ömür... Aşk, bengisudur, dal şu suya; bu denizin her katresinde ayrı bir yaşayış var."

7. 

"Ben ölürsem alın getirin ölümü sevgilime... Benim solmuş dudaklarımı öper de dirilirsem sakın şaşmayın."

8. 

"Sevgilim gibisi yoktur sevgililer içinde. Dünya gibi sonu, ölümü yoktur onun... Şaşkının biri, masal okumaya kalkışırsa de ki: Sen okuyadur; sevgilinin bundan daha güzel olmasına imkan yoktur."

9. 

"Bugün de her gün gibi harabız, harap... Düşünce kapısını açma, al rebabı. Mihrabı dostun yüzü olan kişiye yüz çeşit namaz vardır, yüz çeşit, yüz çeşit rüku, yüz çeşit secde."

10. 

"Biz aşka aşığız, Müslüman başkadır; biz arık karıncalarız, Süleyman başkadır… Bizden sararmış bir yüzle ciğer parçası iste; ipekli kumaş satanların pazarcığı başka yerdedir."

11. 

"Gizli sırlar bağışlayan derviş, her solukta bir ülkeyi, bir saltanatı bedava bağışlayıverir... Derviş, ekmek isteyen kişi değildir; derviş ona derler ki can bağışlar."

12. 

"Gene gel, gene gel, her ne isen öylece gene gel. Kafirsen, ateşe tapıyorsan, puta tapıyorsan gene gel... Bu bizim eşiğimiz, umutsuzluk eşiği değil; yüz kere tövbeni bozmuşsan gene gel."

13. 

"Hem küfrüm, hem dinim, hem arı-duruyum, hem tortulu... Hem pirim, hem gencim, hem küçücük çocuk... Ölürsem ben, öldü demeyin; deyin ki: Ölüydü o, dirildi, dost aldı götürdü onu."

14. 

"Aşık, gönül alçaklığı göstermez de ne yapar? Geceleri senin mahallene gelmez de nerelere gider? Saçlarını öperse gücenme; deli, zinciri gevelemez de neyi geveler?"

15. 

"A dostum, bir kimse,her olmayacak söz için dostunu öldürür mü; hem de nasıl dost? Dostun gamını yiyen, kaydına kalan dost... Hatta dost sayma da düşman say beni; bir kişi düşmanını bile böyle zırıl zırıl ağlatarak öldürür mü?"

16. 

"Vefasız gönülde gam olsun, yaslara batsın o gönül; kimde vefa yoksa eksik olsun dünyadan... Gördün ya beni, gamdan başka kimsecik hatırlamıyor; binlerce aferin gama."

17. 

"Sırlarını,gökleri tutan bilir; hani o, kıldan kıla, damardan damara her şeyi bilen var ya; o bilir... Tutalım, oyunla halkı aldattın; ona karşı ne yapabileceksin? Bir bir her şeyi bilir o."

18. 

"İnsanın bir soluğu, bir cana değer; ondan düşen bir kıl, bir madene değer... Fakat bir insan da vardır ki onunla konuşmak şöyle dursun, onu görmemek, dünya mülküne değer."

19. 

"Bir hiçsin, yoksun sen, fakat yokluğun, hiçliğin varlıktan da iyi; ziyana batmışsın, fakat ziyanın,tümden kâr... Elimde topraktan başka bir şey yok dedin; a benim canım, elindeki toprağa bütün gökler haset etmede."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
oguz-telorman

Mevlana eserlerini ikili "beyit"ler halinde yazmıştır. Rubai (dörtlük) şeklinde eser yazan Ömer Hayyam'dır. Yaptığınız paylaşım hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunuz buradan anlaşılıyor.

Görüş Bildir