Metale Hayat Veren Bir Yetenek: Fantastik Çalışmalarıyla Tanıdığımız Cem Özkan'dan Yeni Eser

 > -

Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü 3. sınıf öğrencisi Cem Özkan, el hüneriyle dikkat çeken eserler yaratmaya devam ediyor. Özkan, geçen yıl 7 bin parça hurdadan oluşan "Merkür"den sonra, şimdi de 5 bin parçadan oluşan "Venüs" isimli ikinci eserini oluşturdu...

Eskişehir'in merkez Tepebaşı ilçesine bağlı Yukarısöğütönü Mahallesi'nde bir tanıdığına ait atölyede hurda malzemelerden metal heykeller yapan ve eserlerini sosyal medya aracılığıyla paylaşan 25 yaşındaki Özkan, birçok sanatseverin ilgisini çekmeyi başardı.

Eskişehir'de Bir Sanat Dehası: Hurdadan Heykeller Yapan Cem Özkan'ın İşlerine Bayılacaksınız! - onedio.com
Eskişehir'de Bir Sanat Dehası: Hurdadan Heykeller Yapan Cem Özkan'ın İşlerine Bayılacaksınız! - onedio.com

Merkür" adındaki 7 bin metal parça kullanarak ortaya çıkardığı metal at ile metal boğa eseri, 8-12 Kasım 2017'de Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda sanatseverlerin beğenisine sunan Özkan, 5 aylık çalışma sonunda 5 bin hurda demirden,"Venüs" isimli atını oluşturdu.

Sanatseverlerce beğenilen Merkür ve Venüs'ün yanı sıra "boğa, astronot, el, savaşçı, gemi" gibi birbirinden farklı, görkemli metal heykellerini ilk kez bir arada 15-18 Mart'ta Ankara Ticaret Odası Kongre ve Sergi Sarayında izlenime sunan Özkan'ın eserleri yoğun ilgi görüyor.

"Üzerinde çalıştığım her eser bana yeni bilgiler öğretiyor"

Doğanın gücünü yansıtmak için bir materyal aramaya başladığını belirten Özkan, zamanla gücü metalde bulduğunu söyledi. Metal üzerine 6 yıl çalışmalar yaptığını ifade eden Özkan, şöyle konuştu:

"Gecemi gündüzümü metal üzerine harcadım. Metal bir malzemeyi gördüğümde neyi nerede kullanacağım zihnimde hemen canlanıyor. Küçük notlar alıyorum. Bir tasarım yapmıyorum çünkü tasarımın beni kısıtladığına inanıyorum. Kafamda parçaları bir yere koyduğumda hemen gelip işe başlıyorum. Ne kadar fikir sahibi olduğumu görmek için ilk metal atım Merkür'ü yaptım. Üzerinde çalıştığım her eser bana yeni bilgiler öğretiyor. Yanımda bir eğitici olmamasına rağmen yaptığım büyük işler bana önemli katkı sağlıyor."

Merkür adlı eserinin Venüs'e ilham olduğunu aktaran Özkan, "At figürünün doğadaki enerjisini ortaya çıkartmak istedim. İnsanlar yaptığım metal ürünleri gördüğünde çok hoşlanıyor. Metalin gücünü hissediyorlar" dedi.

Gelecekte sürekli çalışan ve işini severek yapan insanlarla yeni ürünler ortaya koymak istediğini ifade eden Özkan, "Düzenli ve planlı bir şekilde işlerimi yapmak istiyorum. Yurt dışına da gidebilirim. Üzülerek söylüyorum ama orada böyle şeylere daha çok önem veriyorlar" diye konuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir