Mesleği Dijitalleşse de Defter Fetişinden Vazgeçememiş 15 Tasarımcının Eskiz Defterleri

 > 
1.4bPAYLAŞIM

Defter fetişistlerinin çok iyi bildiği gibi, şu an gerek web tarayıcıların, gerekse akıllı cihazların önümüze "kolaylık" olsun diye sunduğu bin bir türlü not alma / eskiz yapma / takvim belirleme / yapılacaklar listesi oluşturma / dokunmatik kalem gibi uygulamaları, adeta defter ve kalemlerimizle aramızdaki aşka kast eder boyuta geldi! 

Ancak kağıt üzerine kalemle not tutmanın, zihnini gözlerinden kağıda doğru akıtmanın hazzını biz şahsen denediğimiz hiçbir uygulamada bulamadık.

İşte kendi alanlarında dünyanın en başarılı tasarımcılarından olan bu 15 kişi de, meslekleri ne kadar dijitalleşmiş olursa olsun, çizimlerini ve düşüncelerini kağıt üzerine dökmeden çalışamadıkları için, defterlerine olan bağlılıklarını bizimle paylaşmışlar; beraber bakalım:

Kaynak: http://www.fastcodesign.com/3056991/16-f...

1. NewDealDesign'ın kurucusu ve baş tasarımcısı Gadi Amit

Amit favori kağıdının Aydınger olduğunu, bu nedenle kendi defterlerini Aydınger kağıtlardan kendi oluşturduğunu söylüyor. Bulabildiği her kalemle aklına gelen tasarımı önce kağıtlara döktüğünü belirten Amit'e göre bu, düşünceleri boşaltmanın kirli olduğu kadar muazzam keyifli bir yolu.

2. Pentagram Design Studio ortağı Michael Bierut

Bierut 1982'den beri birbirinin tıpatıp aynısı okul defterlerini kullanıyor. Bunları tek tek numaralamış ve şu an 110. defterde! Yanında defteri olmadan hiçbir yere gitmediğinin, hatta son yayınladığı kitabındaki ilk bölümü tamamen defterlerine ithaf ettiğinin altını çiziyor.

"Defterler ucuzdur; erişilmesi kolaydır ama kıymetlidir. Ve hiçbir şey, 20 yıl önce çizdiğiniz bir eskize dönüp bakmanın keyfini veremez."

3. Ideo tasarımcısı Joe Brown

Muji marka A6 ebatında dikişli defterden başkasını kullanmayan Brown, defterlerine bağlılığını şöyle anlatıyor: "Fikirlerimi, birisinden duyduğum bir sözü ve notlarımı, aklıma gelen her şeyi 3 doların altında bir fiyata kot pantolonumun arka cebine sığdırabiliyorum."

4. Design Impact Group başkanı Robert Fabricant

İş yaşamının büyük bir kısmında rastgele kağıtlara veya ajandalara notlar aldığını, ve neredeyse hiçbir zaman bu notlara geri dönüp bakmadığını fark ettiğini söyleyen Fabricant, böylelikle yıllar önce defter kullanımına geçmiş. Kullandığı defterlerde sayfaların 8'e bölünmüş kısımlar halinde olması sayesinde, iş toplantılarında hem konuyu, hem de önemli noktaları kolaylıkla anımsayabildiğini söylüyor. 

Görsel hafızası ağır basan herkese de aynı taktiği öneriyor.

5. Feltron tasarımcısı Nicholas Felton

İnfografik tasarımında dünyanın önde gelen isimlerinden Felton da yine bir başka Muji ile karşımıza çıkıyor. 15 yıldır aynı markanın aynı defterinden kullanan Felton, tüm infografiklerini öncelikle defter üzerinde şekillendiriyor.

6. Tinybop kurucusu ve CEO'su Raul Gutierrez

Çocuklar için eğitim içerikli uygulamalar geliştiren Tinybop'un CEO'su için defter kullanmak, çocukluktan gelen bir alışkanlık. Gutierrez birkaç yılda bir eski defterleri arasında, hayatının safhaları arasında dolandığını söylüyor. Takıntılı biçimde defter alışverişi yaptığını da belirten Gutierrez en çok Magma marka defterleri kullanıyor. 

Sabahları ofiste ilk 15 dakikasını mutlaka defterine rastgele notlar alarak düşüncelerini toparlamaya ayırdığını, en yaratıcı fikirlerinin de bu karalamalar esnasında çıktığını anlatıyor.

7. Space10 kurucusu ve CEO'su Carla Cammilla

7 yaşında günlük tutmaya başlayan Cammilla, böylelikle hayatla ilgili hedeflerini, öğrendiklerini ve deneyimlerini kağıda dökmeye alışmış. Şimdilerde ayda en az 1 defter bitirdiğini söylüyor.

Tıpkı diğer defter fetişistleri gibi, kelimelerin gücünü ve görsel beyin fırtınasının önemini kavramış olan Cammilla, defterlerini bu anlamda kendine rehber olarak kullanıyor.

8. MAP kreatif direktörü Jon Marshall

Marshall ise büyük boy Moleskine eskiz defterinden vazgeçmeyenlerden. Yaprakların rahatlıkla açılabilmesi kadar iç kapaklarındaki ceplere çokça başka kağıt sığdırabilmesi nedeniyle de bunu tercih ettiğini söylüyor ve ekliyor; "Ne zaman farklı tasarımcılarla bir araya gelsem dikkat ediyorum çoğumuz aynı defterden kullanıyor."

9. Argodesign kurucusu Mark Rolston

Rolston defterin "güzel kapaklı" ve kendinden ayraçlı olmasını sevenlerden. Hem yaptığı alışverişler, hem de katıldığı konferanslarda kendisine hediye edilen defterlerin çalışma odasında artık çekmeceler doldurduğunu söylüyor.

Rolston tüm ürünlerinin eskizlerini ve kavramsal haritalarını mutlaka defterlere çıkarıyor. Aynı zamanda toplantılar esnasında da kafasında ani beliren fikir ve ilhamlar için defterlerini kullandığını belirtiyor.

10. Argodesign tasarımcısı Matthew Santone

Aslında aklına bir fikir geldiğinde, önüne çıkan ilk kağıda tereddütsüz not ettiğini söyleyen Santone de diğer zamanlarda tüm tasarımlarını Muji marka küçük defterlerine çizenlerden.

11. Type tasarımcısı Erik Spiekermann

Spiekermann düz beyaz kağıttan ziyade, saman kağıdını andıran dokulara yazıp çizmekten daha çok hoşlandığını anlatıyor; ve bu sebeple de yıllardır Manufactum marka defterleri yanından ayırmadığını söylüyor.

12. Cards Against Humanity tasarımcısı Max Temkin

Temkin'in favorisi ise Field Notes marka hesaplı defterler ve gerçekten de ilginç bir gerekçesi var. "Eskiden Moleskine gibi pahalı defterler kullanırken, acaba şu an aklımdan geçen şey gerçekten de yazmaya değer mi diye iki kere düşünmek zorunda kalırdım!" Temkin, Field Notes'a geçtiğinden beri "yırtılır, ıslanır, sayfa ziyan olur" gibi kaygılardan kurtulduğunu söylemiş :)

13. Mast Brothers yaratıcı direktörü Nathan Warkentin

Klasik sert kapaklı Moleskine ise Warkentin'in vazgeçilmez defteri. "Moleskine beyaz gömlek gibidir; klasiktir, 1'den fazla almanızın hiçbir zararı olmaz ve her yere gider."

14. Monotype tasarımcısı Terrance Weinzierl

Notlarını dijital ortamda alamadığını, bunun kendisi için fazla dikkat dağıtıcı olduğunu söyleyen Weinzierl, "Tarzım bu değil; zihnim böyle çalışmıyor" diyor. Beyninin sağ ve sol yarıları için 2 ayrı defteri olduğunu da ekleyen Weinzierl, toplantılarından notlarına, yapılacaklar listelerinden çizimlerine kadar tam 10 yıldır her şeyi defterlere yazdığını anlatıyor.

15. ArgoDesign tasarımcısı Lisa Woods

Miquelrius marka emektar defterlerini çok sevdiğini belirten Woods, gerçek anlamıyla yazıp çizerek, kağıt üzerinde düşünebildiğini söylüyor. Kareli oluşuyla çizim ve tasarım yapmaya çok müsait defterlerini tüm müşterileriyle yaptığı toplantılarda da herkesin süslü ajandalarının yanında hiç çekinmeden çıkaran Woods, tüm defter fetişistleri gibi, defterlerini kendi yaşamının dünden bugüne bir belgeseli olarak addediyor...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sciencesoldier

defter ve kalemdeki iş birliğinin gücü hiçbir şey de yok

fenrken

İnsanın hayalgücü olmadan ikisi de boş

sciencesoldier

o hayal gücünü dökebilmek beceri ama kağıt kalem olmadan olmaz

Görüş Bildir