Menülere Yeni Düzenleme: Domuz Eti, Alerjik Madde ve Etil Alkol Açıkça Yazılacak

 > 
86PAYLAŞIM

Tarım ve Orman Bakanlığı, lokanta, restoran ve kafe gibi toplu tüketim yerlerinde menülere gıdanın adının yanında alerji bileşenlerinin belirtilmesini zorunlu hale getirdi. Menüsüne bu bilgileri yazmayan işletmelere ise 2019 yılı itibariyle ceza yazılacak. 

Hürriyet gazetesinden Meltem Özgenç'in haberine göre, Tarım ve Orman Bakanlığı 2019 Yılı Bütçe Sunum kitapçığı yayımladı. Kitapçığa göre artık toplu gıda tüketimi yapılan yerlerdeki menülerde, yemeklerin içinde yer alan alerji yapabilecek maddelerin yazılması zorunlu olacak.

Kitapçıkta yer alan alerjen bileşenler şöyle:

"Gluten içeren gıdalar, kabuklular ve ürünleri, yumurta ve ürünleri, balık ve balık ürünleri, yerfıstığı ve ürünleri, soya fasulyesi ve ürünleri, süt ve süt ürünleri, sert kabuklu meyveler, kereviz ve ürünleri, hardal ve ürünleri, susam tohumu ve ürünleri, kükürt dioksit ve sülfitler, acı bakla ve ürünleri, yumuşakçalar ve ürünleri."

Ayrıca gıdanın bileşiminde etil alkol ve domuzdan elde edilen madde bulunması durumunda da net olarak menüye yazılacak.

Bu bilgiler tüketicilerin kolayca görebileceği şekilde menüler, yazı tahtaları, broşür benzeri araçlar vasıtasıyla tüketiciye sunulacak. Bilgilendirmeyen işletmeler ise 2019 yılında cezaya tabi tutulacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir