Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Melodisi Dilinize Dolansa da Adı Bir Türlü Aklınıza Gelmeyen O Şarkıyı Mırıldanarak Bulma Yolunu Anlatıyoruz!

6PAYLAŞIM

Neydi o şarkının adı, hani na na na na gibiydi melodisi... O melodiyi mırıldandığınızda size yanıt verecek birkaç yardımcı getirdik.

Artık çoğunlukla radyoda müzik dinlemiyoruz, daha doğrusu çoğu şarkının ismini zaten bildiğimiz için radyoda tekrar duyuyoruz.

Ancak her şeyi bilme imkanımız yok, bir sürü şarkıyı keşfediyoruz ve o esnada ne çaldığını öğrenmek istiyoruz. Artık hayatımızda 10 yıldan fazla süredir olan uygulamalarla bir yerde çalan müziği kolayca öğreniyoruz, Amerika'yı yeniden keşfetme niyetimiz yok. Hepimiz bu uygulamaları biliyoruz.

Peki, ortada çalan bir müzik yokken ve bir şarkı aklımıza düştü...

Etrafımızdakilere mırıldanıyoruz, kimseden çıt yok. Siz Türkçe bir şarkı mırıldanıyorsunuz karşınızdaki "Jennifer Lopez miydi o ya?" diyor. Canlar sıkılıyor, herkes tahminini yapıyor fakat yanıtı bulamadığınız için zihninizi zorlayıp duruyorsunuz.

Genelde birkaç dakika sonra kendimizi şu halde buluyoruz. 👇

Bu ihtiyacı gördük ve dev hizmeti ayağınıza getirdik, gelin mırıldandığınızda yahut melodisini söylediğinizde size aradığınız şarkıyı şak diye getirecek uygulamaları tanıtalım.

İlk önerimiz SoundHound.

Yandaki linklerden Google Play ve App Store'dan indirebileceğiniz uygulama bir ortamda dinlediğiniz şarkıyı bulmanın yanında arama tuşuna bastığınızda o an mırıldandığınız, melodisini dillendirdiğiniz şarkıyı da buluyor. Bu özelliğin iyi çalışması için tek şart mırıldandığınız şarkının notalarını olabildiğince doğru ifade edebilmeniz. Deneyin bakalım.

Bir diğer öneri, Google Assistant.

İster ıslıkla ister mırıldanarak, hangi şarkı aklınıza takıldıysa Google Assistant uygulamasını deneyiniz. Şimdilik sadece İngilizce şarkılar ve enstrümantal eserler için işleyen uygulama detaylıca test edildi, şimdilik şarkıları doğru tanıma oranı yüzde altmış

Buradan indirebilirsiniz.

Örneklerden üçüncüsü bilgisayar kullanırken akla takılan şarkılar için.

static0.makeuseofimages.com

Midomi'de ana sayfanın üst kısmında yer alan "Tıkla, şarkıyı söyle ya da mırılda" butonuna bastıktan sonra şarkınızı on saniye boyunca mırıldanıyorsunuz ve melodiyi kötü bir biçimde ifade etmiş olsanız da işini yapıyor ve diğer uygulamalardan neredeyse bir gömlek üstün.

Web sitesini buradan ziyaret edebilir ve kolayca keşfe çıkabilirsiniz.

Mırıldandığınız şarkının ne olduğunu çabucak bulmanız için içimize en çok sinen üç uygulamayı getirdik.

Esasen birçok uygulama bu işi yapıyor olsa da arayüzü, çalışma hızı yahut şarkı kapasitesi bakımından çoğunu eledik. Bu üç uygulama için de bir not düşelim, her biri ayrı ayrı şarkı kütüphanelerine sahip ve birinde olmayan şarkıyı mutlaka diğerinde bulabiliyorsunuz.

Yani zihninize saplanan şarkılar için artık üç ayrı silahınız var. Deneyimlerinizi yorumlarda paylaşın, önerileriniz varsa onları da duymak isteriz!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir