Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Medya ve Reklamcılık Sektöründe Yılın İlk Yarısına Dair Detaylı Rapor Hazırlandı: Hangi Mecralar Ne Kadar Büyüdü?

0PAYLAŞIM

Türkiye'nin önde gelen reklam, pazarlama ve iletişimi dünyası dernekleri, sektörün nabzını tutmak adına bir araya geldi. Televizyon, radyo ve dijital reklamcılık konusunda sektörde yaşanan artışlar ve düşüşler masaya yatırıldı. İşte o toplantıdan ve panelden detaylar!

Türkiye’de yılın ilk yarısında medya yatırımları 4,3 milyar TL oldu! En büyük pay %48,1 ile televizyonun olurken, %31 ile dijital mecralar ikinci sırada yer aldı.

Türkiye’de Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları 2019 İlk 6 Ay Raporu’na göre; toplam medya yatırımları yılın ilk yarısında 4,3 milyar TL oldu. Bu verilere göre medya yatırımlarının neredeyse yarısını alan televizyon ilk sıradaki yerini korudu, dijital mecralar ise %31 ile ikinci sırada.

Bu yıl bir ilke imza atıldı ve reklamcılık dernekleri bir arada çalışıp deneyimlerini birleştirerek bu raporu beraber hazırladı.

Türkiye pazarlama iletişimi dünyası sektörün gelişimi adına derneklerin birbiriyle yakından çalıştığı yeni bir döneme girdi. Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları Raporu, RD, RVD, IAB TR, ARVAK, URYAD, MMA olmak üzere tüm sektör derneklerinin verilerini bir araya getirmesiyle ve yeni bir metodoloji kullanılarak hazırlandı.

Televizyon, açıkhava, radyo ve basın yatırımlarında düşüş yaşanırken dijital mecralar ve sinema yatırımları arttı.

2018 yılının aynı dönemine kıyasla %5.1 düşüş yaşayan radyonun toplam medya yatırımlarındaki payı %3,6 oldu. Açıkhava reklamcılığı %1,8 düşerken basın yatırımları %30,9 gibi ciddi bir kayıp yaşadı. 2019 yılı dijital mecralarda yükseliş ile başladı, sinema yatırımları ise %8.2 artarak payını %1,3'e taşıdı.

Toplantının ardından reklamcılık sektöründe yaşananların konuşulduğu panelde sektörde yaşanan transformasyon ele alındı.

Panelde sektördeki küçülmeleri anlamlandırma, mecra bazındaki farklılıklar, sektörde yaşanan transformasyon ile sektördeki fırsatlar konuşuldu. Dernek başkanlarının katıldığı panelde 2019'un ilk yarısında küçülme yaşayan reklam yatırımlarının temel sebebinin, piyasa koşullarına bağlı olarak temkinli geçen dönem olduğu dile getirildi.Ayrıca tüketici güven endeksindeki düşüş, gerçekleştirilen iki seçim ile kurdaki çalkantılar da yatırımlardaki düşüşlerin nedenleri arasında sıralandı.

Öte yandan dijital mecralarda %10.8 artış yaşandı!

Bu artışta tüketici davranışı ile beraber sosyal medyanın ve internetin etkin olarak kullanımının etkili olduğu belirtildi. Dijital mecra yatırımlarında display’i yüzde 12 artışla arama motoru, yüzde 8 artış ile ilanlar izledi. Bu yatırımların yüzde 18,5’ini sosyal medya, yüzde 59,5’ini mobil platform %67,7’sini programatik yatırımlar oluşturdu. Dijitaldeki fırsatların artmasıyla bu alana yatırım trendinin devam etmesi bekleniyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir