Meclis’i Vuran Pilot: Şehir İçi Dedim 'Atış Serbest' Dediler

 > -

15 Temmuz darbe girişiminin en hain saldırılarının biri olan TBMM’nin ve TÜRKSAT’ın bombalanmasının failllerinden pilot Yüzbaşı Hüseyin Türk ifadesinde suçunu kabul etti. Türk, FETÖ’ye hizmet ettiğini bilmediğini iddia ederek “İkinci verdikleri koordinatın şehir içi olduğunu kendilerine ilettim, onlar da ‘sıkıntı yok, atış serbest’ demeleri üzerine belirttikleri yeri bombaladım” dedi. 

"TSK içerisindeki azınlık bir gruba hizmet ettiğimin farkında değildim"

Milliyet’ten Musa Kesler’in haberine göre Yüzbaşı Hüseyin Türk,  “Bana verilen emirlerin emir komuta zinciri içerisinde ve kanuna uygun olduğunu düşündüğümden gerçekleştirdim.” dedi ve şöyle devam etti: 

"Uçuşum boyunca filo telsizinden almış olduğum koordinatlar çerçevesinde ilk olarak TÜRKSAT’a bomba attım.

Takiben ikinci verdikleri koordinatların şehir içi olduğunu kendilerine ilettim, ‘atış serbest, sıkıntı yok’ demeleri üzerine belirttikleri yeri  (TBMM) bombaladım. Ancak vermiş oldukları koordinatı şehir içi olduğunu anlayıp kendilerine bu hususta bildirmiş isem de bu anda bile ben TSK içerisindeki azınlık bir gruba hizmet ettiğimin farkında değildim. 

Uçuş boyunca TÜRKSAT ve şehir içi olmak üzere altı yere bomba attım.”

Bombalanan TBMM'de Oluşan Hasarın Boyutunu Gözler Önüne Seren 22 Fotoğraf - onedio.com
Bombalanan TBMM'de Oluşan Hasarın Boyutunu Gözler Önüne Seren 22 Fotoğraf - onedio.com

‘Tarafıma 1 dolar verilmemiştir’

Darbe girişimi olduğunu Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’na bomba atıldığında anladığını söyleyen Türk şöyle konuştu: 

“Şifre olarak kullanıldığı iddia edilen 1 dolar hususunu sizden ve basından duyuyorum. Tarafıma 1 dolar verilmemiştir. Bana verilen emirlerin emir komuta zinciri içerisinde ve kanuna uygun olduğunu düşündüğümden gerçekleştirdim’ dedi.”

Yarbay da tutuklandı

Darbe girişiminin ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınan 91 asker daha tutuklandı. Tutuklananlar arasında TBMM’yi bombaladığı ileri sürülen Kurmay Yarbay Hasan Hüsnü Balıkçı da bulunuyor. Balıkçı ordudan ihraç edilmişti.

Başlıklar

15 TemmuzAnkaraDarbeFETÖTürk Silahlı KuvvetleriTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir