Görüş Bildir
Haberler
Meclis Gündemine Taşındı: 'Yüzlerce Kişi TRT'ye Sınavsız Alındı'

Meclis Gündemine Taşındı: 'Yüzlerce Kişi TRT'ye Sınavsız Alındı'

Emre Ordu
04.11.2021 - 15:53 Son Güncelleme: 04.11.2021 - 20:25

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, TRT’ye sınavsız ve liyakatsiz olarak yüzlerce kişinin alındığı söyledi. Sertel, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istemiyle konu hakkında soru önergesi verdi. 

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, İletişim Fakültesi mezunu binlerce genç işsizken, TRT’ye sınavsız ve liyakatsiz olarak yüzlerce kişinin alındığı söyledi. 

Sertel, “Sadece Ekim ayının son haftasında Özel Hukuka Tabi personel statüsü adı altında 245 kişinin işe alındığı bilgisini edindim. Özel Hukuka Tabi personelin çoğunun evden çalıştığı ifade edilirken, birçoğunun da hiçbir iş yapmadığı ‘bankamatik memuru’ olarak alındığı vurgulanıyor” dedi. Aynı zamanda TBMM KİT Komisyonu üyesi de olan Atila Sertel, TRT’nin personel yapısı ve sınavsız olarak işe alınanlar hakkında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. 

TRT’de KPSS ve kurum içi yazılı sınav ile alımın en son 2016 yılında yapıldığını hatırlatan Atila Sertel, şunları söyledi:

“TRT’de ne yazıkki usulsüz atamalar, kılıfına uydurulmuş atamalar sürüyor. TRT’de KPSS ve yazılı ile personel alımı en son 2016 yılında yapıldı. O sınavda da pek çok şaibeli sonuçlar ortaya çıkmıştı. KPSS puanı ile ilk 10 arasına giren gençlerimiz mülakatta elenirken, 700’ncü, 800’üncü sırada olan kişiler işe alınmıştı.  O tarihlerde bunu Türkiye gündemine taşımıştık. Şimdi ise sınav dahi yapılmadan çok sayıda personel alımı yapılıyor. Örneğin sadece Ekim ayının son haftasında 245 kişinin işe alındığı bilgisini edindim. Bu 245 kişi sınavsız olarak Özel Hukuka Tabi personel statüsünde alındı. Binlerce İletişim Fakültesi mezunu işsizken, TRT’nin açacağı sınavlara girmeyi beklerken TRT yönetimi yüzlerce kişiyi sınavsız olarak işe alıyor. 

Son olarak başlatılan 245 kişi ile TRT’de Özel Hukuka Tabi Personel sayısının 7 bine ulaştığı ifade ediliyor.  Biz bütün bunları soru önergesi olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle Meclis’e sunduk. Ancak asıl cevabı vermesi gereken TRT’nin genel müdürü ve yönetimidir.'

"TRT kadrolarını bankamatik memurlarıyla dolduruyor"

"TRT kadrolarını bankamatik memurlarıyla dolduruyor"

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel

CHP’li Sertel, alımların liyakatsiz ve sınavsız olduğunu ifade ederken, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Şimdi Özel Hukuka Tabi Personel alınıyor ve ne yazık ki, sıkı durun söyleyeyim, bu personel evden çalışıyor. Evinden çalışma yürütecek. Öyle deniliyor. Ben burada çok açık ve net şunu da sormak istiyorum; onu soru önergesine yazmadım ama çok ağır bir itham olarak söyleniliyor, ben de bunun yanıtlanması için açıkça soruyorum, TRT acaba kadrolarını bankamatik memurları ile mi dolduruyor? Bankamatikten başka TRT’ye hiçbir hizmeti olmayan kadrolar mı TRT’ye yerleştiriliyor?”

"Yüzlerce kişinin sınavsız alınmasının gerekçesi nedir?"

"Yüzlerce kişinin sınavsız alınmasının gerekçesi nedir?"
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Sertel, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, şu sorulara yanıt istedi:

  • TRT’ye Ekim ayının son bir haftasında 245 kişinin alındığı doğru mudur?

  • Bahse konu bu 245 kişinin sınavsız ve özel hukuka tabi (ÖHT) personel statüsünde alındığı doğru mudur?

  • Binlerce İletişim Fakültesi mezunu TRT tarafından açılacak sınavı beklerken yüzlerce kişinin sınavsız olarak alınmasının gerekçesi nedir?

  • Son dönemde TRT’de işe başlatılan 245 kişi hangi şehirlerde hangi kadrolarda görev yapmaktadır?

  • Son alınan 245 kişinin işe gitmeden evden çalıştığı doğru mudur? Evden çalıştığı için işyerini tanıyamayan, işi öğrenemeyen kişilerin kuruma ne gibi faydası olmaktadır?

  • TRT’de Özel Hukuka Tabi personel statüsü getirildiği günden bu yana toplamda kaç kişi bu kadro adı altında işe alınmış veya kurum içi geçişi yapılmıştır?

  • Bugün itibarıyla TRT bünyesinde ÖHT’ye tabi toplam personel sayısı kaçtır?”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
37
11
5
5
2
1
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Bulut olsam

Nereye alınmadı ki