MEB Kabul Etti: Özel Okullar Merkezi Sınavla Öğrenci Alacak

 > 
25PAYLAŞIM

Milli Eğitim Bakanlığı, isteyen özel okulların liselere giriş için düzenlenecek merkezi sınavla öğrenci alması talebini kabul etti. Fakat özel okullar kendi puanlarını açıklayacak ve merkezi yerleştirmeye tabi olmayacak.

TEOG’un kaldırılmasının ardından yeni liseye giriş sistemi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) düzenleyeceği merkezi sınavla öğrenci almak isteyen özel okulların talebi kabul edildi. Türkiye Özel Okullar Derneği’nden yapılan açıklamaya göre, MEB’de yapılan görüşme sonucunda isteyen özel okullara MEB’in yapacağı sınavın sonuçları kullanılarak yerleştirme yapılması önerisi onaylandı. Derneğin açıklaması şöyle:

TEOG Yerine 'Sınavsız Mahalli Yerleştirme': Öğrenciler Evlerine En Yakın Beş Okuldan Birine Gidecek - onedio.com
TEOG Yerine 'Sınavsız Mahalli Yerleştirme': Öğrenciler Evlerine En Yakın Beş Okuldan Birine Gidecek - onedio.com

"Kayıt takvimi geçen yılki gibi"

“Sınavla öğrenci almak isteyen özel okullarla yapılan toplantıda, ortak bir görüşle bu yıl için Bakanlığın yapacağı sınavın sonuçlarına göre değerlendirme ve yerleştirme yapılacağı daha önce belirtilmişti. Bakanlıkla, onay alma ve teknik detaylar konusunda yapılan görüşme sonucu, sınavla öğrenci almak isteyen özel okullarımıza, Bakanlığın yapacağı sınavın sonuçları kullanılarak yerleştirme yapılacağı netleştirildi. Özel okullara öğrenci alımı ile ilgili kayıt takvimi geçen yıl olduğu gibi yapılacak. Kayıt süreci ve yerleştirmeye dair esaslar, Bakanlığın sınav sistemi ile ilgili açıklayacağı bilgiler çerçevesinde ayrıca kamuoyu ile paylaşılacak.”

PISA Direktörü Schleicher'den Acı Gerçekler: 'Türk Öğrencilerin İyi Oldukları Alanlar Artık Dünyada Daha Önemsiz' - onedio.com
PISA Direktörü Schleicher'den Acı Gerçekler: 'Türk Öğrencilerin İyi Oldukları Alanlar Artık Dünyada Daha Önemsiz' - onedio.com

Yerleştirmeyi kendileri yapacak

MEB, özel okullara sınav sonuçlarını ve ham puanları verecek ve okullar da bu sonuçları değerlendirerek puanlama sistemini oluşturacak.

Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanı Nurullah Dal, “Sınav ile ilgili ayrıntılar önümüzdeki günlerde netleştiğinde biz de bu ayrıntıları dikkate alarak nasıl bir puanlama sistemi yapacağımızı açıklayacağız. Ancak merkezi yerleştirmeye girmeyeceğiz ve okullarımız puanlarını ilan ederek, kendi öğrencilerini alacaklar” dedi.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir