Görüş Bildir
Haberler
MEB'den EBA Açıklaması: 'Siber Saldırıya Maruz Kaldık'

etiket MEB'den EBA Açıklaması: 'Siber Saldırıya Maruz Kaldık'

Milli Eğitim Bakanlığı EBA TV'de yaşanan erişim problemi hakkında açıklama yaptı. MEB, siber saldırıya maruz kaldıklarını belirtti.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Milyonlarca öğrenci dün ders başı yapacakken Eğitim Bilişim Ağı (EBA) sistemi çökmüş, öğretmen ve öğrencilerin giriş yapmak istediği sistem “çok kalabalık” uyarısıyla karşılaşmıştı.

"İyileştirmeler yapıldı"

"İyileştirmeler yapıldı"

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan bugün konuya ilişkin açıklama geldi. 'Eş zamanlı kullanıcı yoğunluğuna bağlı olarak 08.30-12.00 saatleri arasında, aralıklı olarak bazı kullanıcılar tarafından karşılaşılan erişim sorunu, vakit kaybetmeksizin teknik ekiplerimizce yapılan iyileştirmelerle hızla çözüme ulaştırılmıştır' denilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

'22 Eylül itibarıyla uygulamaya alınan canlı ders zaman çizelgesindeki yeniliklerle, bir öğrencinin gün içinde işleyebileceği canlı ders sayısı büyük oranda artırılmıştır. Bu uygulamayla, TRT EBA TV yayınlarına ilave olarak öğrencilerin, günlük ders programının tamamına yakınını canlı dersler aracılığıyla, öğretmenleriyle etkileşimli olarak yapması amaçlanmıştır. Söz konusu uygulamanın ilk günü olması sebebiyle eş zamanlı kullanıcı yoğunluğu oluşmuştur. 

Eş zamanlı kullanımdan kaynaklı bu durumla ilgili tespitler, anlık olarak yapılmış ve aynı gün iyileştirmeler devreye alınmıştır. Bu kapsamda öğrencinin, dersin başlamasından 30 dakika öncesine kadar kolaylıkla sisteme erişerek doğrudan canlı dersine katılabilmesini sağlayacak 'hızlı geçiş' özelliği iyileştirilmiştir.'

"Siber saldırılara anında müdahale edildi"

"Siber saldırılara anında müdahale edildi"
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Bakanlığın açıklamasında, yeni dönem açılışı ile çok yüksek düzeyde kullanım trafiğine ulaşan EBA'nın, küresel ölçekte dikkat çekerken siber saldırılara da maruz kaldığına ve hizmet kalitesinin etkilenebildiğine işaret edildi.

Dağıtık Hizmet Engelleme Saldırılarını İzleme Raporları'na göre, söz konusu saatlerde birden fazla siber saldırı gerçekleştiği bildirilen açıklamada, 'Bu durumun erken farkına varılmasıyla anında müdahaleler neticesinde, 2 saat içinde EBA platformu ve EBA Canlı Ders sistemi hizmet sunmaya devam etmiştir. EBA sistemleri 7/24 kontrol merkezi ile izlenmekte ve kesintisiz hizmet sunumu için gerekli müdahaleler yapılmaktadır. 22 Eylül öğleden sonra ve 23 Eylül tarihlerinde benzer kullanım yoğunluğuyla karşılaşılmasına rağmen herhangi bir sorun olmaksızın öğrenci, veli ve öğretmenlerimize hizmet sunulmaktadır.' ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
219
50
48
4
2
2
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

aynen bu taktik hiç değişmez bizim hatamız değildi dış güçler hep

Ziya Akbaş

Hackleyip naaapmışlar acaba, 2x2=5 mi yapmışlar??

Dean Winchester

Anonymous vurdu bizi reis çekemiyorlar bizi doru diyorsun keşke EBA da ibadete açılsa.