Görüş Bildir
Haberler
MEB 2021 Ücretsiz Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır? Tablet Başvurusu Detayları Nelerdir?

MEB 2021 Ücretsiz Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır? Tablet Başvurusu Detayları Nelerdir?

Müge Kakşi
15.02.2021 - 17:45

Ülkemizde uzun süredir koronavirüs tedbirleri nedeniyle bir çok öğrenci online olarak eğitimlerini devam ettiriyor. Online eğitimde evinde yeterli ekipmanı olmayan öğrenciler sıkıntı yaşadığı için MEB tarafından birçok öğrenciye tablet dağıtımı yapılıyordu. Ziya Selçuk'tan öğrencilere bir müjdeli haber daha geldi. Bakan Selçuk Şubat ayı içerisinde 100 bin yeni tabletin daha ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıtılacağını söyledi. Peki ücretsiz tablet şartları nelerdir? Ücretsiz tablet nasıl alınır başvuru formu var mı? Detayları haberimizde sizler için derledik.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Ücretsiz Tablet Nasıl Alınır? ÜcretsizTablet Başvuru Şartları Nelerdir?

Ücretsiz Tablet Nasıl Alınır? ÜcretsizTablet Başvuru Şartları Nelerdir?

MEB tablet başvurusu için açıklama yapan Milli Eğitim Bakanlığı, dağıtımın İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin gerçekleştirdiği belirlemeler yapılacağını ifade etti. Sosyal medya üzerinden ve alakasız internet siteleri üzerinden yayınlanan yanıltıcı başvuru ekranlarına ise itibar edilmemesini ifade etti.

Dolayısıyla MEB tablet başvurusu yapılmayacak olup, Milli Eğitim Müdürlüklerinin belirleyeceği ihtiyaç sahibi ailelere otomatik olarak dağıtım gerçekleşecek.

Başvuru Şartları Neler?

Bakanlığın öğrencilere ulaştırdığı tablet bilgisayarlarda, öğrencilerin uzaktan eğitim için ihtiyaç duyduğu 25 GB kotalı internet paketi de bulunuyor. 100 bin ek tablet desteği de yine başvuru gerekmeksizin ailenin gelir düzeyi, eğitim çağındaki kardeş sayısı ve öğrencinin akademik başarısı gibi kriterler çerçevesinde gerçekleştirilecek.

Öte yandan başvuru esasları ile ilgili daha önce Bakan Selçuk açıklama yapmıştı. Öğrenci veya velilerinin tablet bilgisayar için herhangi bir başvuruda bulunmalarına gerek olmadığını kaydeden Bakan Selçuk, ailelerin gelir durumu, okul çağındaki kardeş sayısı, özel eğitim gereksinimi, öğrencinin akademik başarısı gibi kriterler doğrultusunda resmi veriler üzerinden Bakanlıkça hazırlanan strateji çerçevesinde dağıtımların gerçekleştirileceğini sözlerine eklemişti.

Ücretsiz Tablet Dağıtımı Ne Zaman Olacak?

Ücretsiz Tablet Dağıtımı Ne Zaman Olacak?

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, 29 Ocak'ta tablet dağıtımının gerçekleştirildiği illerin yöneticileri ile video konferans yöntemiyle bir araya geldi. Bakan Selçuk, uzaktan eğitimde internet ve cihaza ulaşamayan tek bir çocuğun dahi kalmaması için çaba sarf ettiklerini belirterek, 'TRT EBA televizyonu kanallarımız, yaklaşık 14 bin 500 EBA destek noktamız ve zorlu kış koşullarında bile Türkiye’nin dört bir yanındaki çocuklar için yollarda olan 167 EBA mobil destek aracımızla okulu, çocuklarımızın bulunduğu yere taşıyoruz. İlk aşamada 500 bin olarak planlanan tablet bilgisayar desteğini gerçekleştirdik. Sözümüzü tuttuk; ama daha çok çocuğumuza ulaşma gayretimiz devam ediyor. Önümüzdeki hafta yeni hedefimiz için yola çıkıyoruz. Şubat ayı sonuna kadar 600 bin tablet bilgisayarı öğrencilerimize ulaştırmış olacağız' dedi.

Bakan Selçuk, konuya ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, 'Tablet dağıtımlarında her hafta daha çok öğrencimize ulaşmanın sevincini yaşıyoruz. Ocak ayı bitmeden söz verdiğimiz gibi 500 bin tabletin dağıtımını tamamladık. Yeni hedefimiz, Şubatta 100 bin tableti daha çocuklarımıza ulaştırmak. Hep birlikte daha fazlasını başaracağız' ifadesini kullandı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın