Masa Başında Gün Boyu Oturarak Çalışmanın Sizi Yavaş Yavaş Öldürdüğüne Dair 22 Bilgi

 > -
Abone ol

Uzun süreler boyunca oturmanın en riskli hareketlerden biri olduğunu biliyor muydunuz? İşte sebepleri.

1. Eğer masa başı bir işiniz varsa bir gününüzün yaklaşık olarak 9.3 saati oturarak geçiyor demektir.

2. Maalesef, günde 6 saatten fazla oturuyorsanız, egzersiz yapıyor olsanız bile 15 yıl içinde ölme ihtimaliniz günde 3 saatten az oturan bir kişiden %40 daha fazla.

3. Gününüzün çoğu oturarak geçiyorsa, egzersiz yapıp sağlıklı beslenseniz dahi bunun hayatınıza etkileri çok az olacaktır.

4. Oturur oturmaz vücudunuz rahatlama moduna geçer ve bacak kaslarınızdaki elektrik aktivitesini tamamen kapatır.

5. Kalori yakma dakikada 1 kaloriye kadar düşer.

6. Yağların parçalanmasına yardımcı olan enzimlerin salınması %90 oranında düşer.

7. 2 saatlik oturmanın ardından vücudunuzdaki iyi kolesterol oranı %20 azalır.

8. 24 saatin ardından insülin etkinliği %24 düşer ve diyabet riskiniz belirgin derecede artar.

9. Araştırmalara göre günün çoğunda oturmak kalp krizi riskini sigara içen bir kişinin kalp krizi geçirme seviyesine kadar yükseltir.

10. Aslında, ölüme ve hastalıklara (diyabet, kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon ve hatta depresyon) sebep olan yaygın etmenlerin çoğu "oturarak çalışma" ile çok yakından ilişkilidir.

11. Amerikan Epidemiyoloji Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmaya göre günün çoğunu oturarak geçiren kişilerin sadece kalp rahatsızlıklarından değil, kanserden ölme riski de belirgin derecede yüksek.

12. Oturmanın vücut üzerindeki etkilerini silmek için gün boyu egzersiz yapmak bile yeterli olmayabiliyor.

13. Birçok insan ofiste zamanının çoğunu oturarak geçirmiyor olabilir ancak eve gittiklerinde geçirdikleri ekstra oturma süreleri onları ölüme yaklaştırıyor.

14. Çözümlerden biri evdeyken koltuğa fazla yaklaşmamak olabilir.

15. Günde 3 saatten fazla oturarak TV izleyen bir kişinin kalp rahatsızlığından ölme riski %64.

16. İlginç bir şekilde, günde 3 saatini TV başında geçiren kişiler arasından egzersiz yapanlar, hiç egzersiz yapmayanlar kadar obez oluyor.

17. TV başında geçirilen ekstradan her 1 saat ölüm riskini %11 arttırıyor.

18. İnsan vücudu uzun süreler boyunca oturacak şekilde tasarlanmamış.

Yüz yıl öncesinde, insanların tarlalarda, fabrikalarda çalıştığı dönemlerde obezite hemen hemen hiç görülmüyordu.

19. Çalışmalar gösteriyor ki sağlıklı kalmak için egzersiz yapıp sağlıklı beslenirken aynı zamanda oturarak geçirdiğiniz süreyi de minimuma indirmeniz gerekiyor.

Eğer bunlardan herhangi birini ihmal ederseniz, diğerleri istenen etkiyi sağlamıyor.

20. Yakın zamanda gerçekleştirilen bir çalışmada araştırmacılar denekleri aynı miktarda kalori içeren yiyecekler ile beslediler ve çalışma sırasında egzersiz yapmalarını yasakladılar. Sürpriz bir şekilde hepsi kilo almadı.

21. Deneklerin vücutlarını incelediklerinde gördüler ki her ne kadar hiçbiri geleneksel anlamda egzersiz yapmasa da, daha zayıf denekler gün içerisinde daha fazla hareket ediyor.

Asansör yerine merdiven kullanıyorlar, etrafta dolaşıyorlar ve hatta otururken bile yerlerinde duramıyor sürekli hareket ediyorlar. Temel olarak aktif bir yaşam tarzları var.

22. Yani sonuç olarak, masa başı bir işiniz olsa bile masanızda ayağa kalkın, etrafta dolaşın ve oturma sürenizi azaltın. Bunların yanında egzersiz yapmayı ve sağlıklı beslenmeyi de unutmayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sorunsuz

Bence bu paylaşımı yapan arkadaş SORUNLU! Yazar arkadaş, ancak bu kadar saçmalayabilirdin; Millet iş bulamıyo, ülkede kimse kendi mesleğini yapamıyo senin takıldığın şeye bak. Bu kadar şımarıklık olur mu? Beğenmiyorsan bas istifanı bütün gün spor yap, benden sana garanti hiç biyerin tutulmaz. Ayrıca iş çıkışı spora gitmeye üşenen insan da bütün bu yazdıklarını yaşamaya mecburdur. Sen evden işe, işten eve şeklinde asosyal bir hayat sür ondan sonra yok yavaş yavaş ölüyoruz da bilmem ne!!!

kraff_slol

yahu biraz abartılmamış mı amk. bu duruma göre saat 8den akşam 11e kadar oturduğum için bugün yarın ölmem gerekir lan. bari kaynak falan göstereydiniz.

tuonela

canlı canlı gömdün bizi

ummuhan.k.unsal

Hiç uğraşma at kendini bir yerden diyorsun yani :(

Gizli Kullanıcı

memurum, ölecem :(

Görüş Bildir