Mardin ve Diyarbakır'da Eş Zamanlı Saldırılar: Can Kaybı 8'e Yükseldi

-

Akşam saatlerinde Mardin Kızıltepe ve Diyarbakır Sur'da polis araçlarına peş peşe bombalı saldırılar düzenlendi. Çok şiddetli bu iki saldırının ardından gelen son bilgilere göre Mardin'de 1 polis ve 2 sivil, Diyarbakır'da ise 5 sivil hayatını kaybetti. Hastanelerde tedavi gören yaralılar arasında durumu ağır olanların da bulunduğu bildiriliyor...

Mardin Kızıltepe'de saat 18:30 sıralarında önceden tuzaklanan patlayıcı polis servis aracının geçişi sırasında infilak ettirildi. Patlamanın gerçekleştiği yerin Aşiti Mahallesi'nde bulunan Kızıltepe Devlet Hastanesi'nin hemen yakınları olduğu belirtildi.

Şiddetli patlama nedeniyle çevredeki ev ve iş yerlerinde hasar oluştu

Hedef alınan polis servis aracı

Patlamada yaralananlar vakit kaybetmeden sağlık ekipleri ve vatandaşların araçlarıyla ilçedeki ve Mardin'deki hastanelere kaldırıldı.

DHA'ya göre saldırıda en az 50 yaralı var. 

5 polis ve 13 sivilin durumu ağır

Yaralılardan durumları hafif olanlar ayakta tedavi görürken, 5 polis ve 13 sivilin durumunun ağır olduğu ve tedavilerinin devam ettiği öğrenildi.

Aynı anlarda Diyarbakır'da da bir patlama meydana geldi

Aynı anlarda Diyarbakır'da da bir patlama meydana geldi
Aynı anlarda Diyarbakır'da da bir patlama meydana geldi

Mardin'deki saldırıyla eş zamanlı olarak Diyarbakır'da tarihi On Gözlü Köprü yakınlarında da bir patlama meydana geldiği bildirildi.

Saldırının hemen ardından çekilen görüntüler

CNN Türk yayınına bağlanan DHA muhabiri Canan Altıntaş, polislerin geçişi sırasında uzaktan kumandayla patlayıcının infilak ettirildiğini söyledi.

Altıntaş, “Burası turistik bir yer. Dolayısıyla çok sayıda yaralı olduğu söyleniyor. Patlamanın bomba yüklü bir araçla gerçekleşmiş olduğu ihtimali üzerinde duruluyor.” dedi.

"Dört sivil öldü, dördü polis dokuz yaralı var"

DHA muhabiri Altıntaş ve Al Jazeera Türk muhabiri AbdülKadir Konuksever saldırıda 4 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Can kaybı 8'e yükseldi

İki saldırıdaki bilançoyu Meclis'te açıklayan Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan; Mardin'de 1'i polis 3 kişinin, Diyarbakır'da ise 4 sivil vatandaş hayatını kaybettiğini söylemişti.

Diyarbakır Valiliği Bakan Arslan'dan kısa bir süre sonra yaptığı açıklamada kentte 5 sivilin hayatını kaybettiğini, ayrıca 5'i polis 12 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Böylece 2 saldırıdaki can kaybı 8'e yükselmiş oldu.

Ajanslar

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Görüş Bildir