Mansur Yavaş: 'Çoğu Şirketin Tasfiyesi İçin Talimat Verdim, Artık Belediyenin İhalelerini Belediye Kendisi Yapacak'

 > -

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, belediye şirketlerinin birçoğunun tasfiyesi için talimat verdiğini belirterek, "Bundan sonra mümkün olduğu kadar belediyenin ihalelerini belediye kendisi yapacak. Hiçbir şekilde işçi çıkarmadan o işçilerin devrini sağlayacağız" dedi.

'Belediye başkanının temsiliyet yetkisini kimse alamaz, bunu bana Ankara halkı vermiştir.'

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, Mansur Yavaş başkanlığında toplandı. 

Dünkü toplantının tutanağının oylanması sırasında, AKP ve MHP grubu "belediye şirketlerinin şeffaf yönetilmesi ve denetlemesine" ilişkin verdikleri teklifin oylanmadan reddedildiği gerekçesiyle" oylamaya karşı çıktı.

Yavaş, tutanakta bir maddi hata varsa düzeltilebileceğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Siz şöyle bir önerge de verebilirsiniz, 'Bundan sonra Mansur Yavaş idare etmesin çoğunluk var' diyebilirsiniz. Zarar eden şirketlerin yöneticilerinin görevine devamını istiyorsunuz. Belediye başkanının temsiliyet yetkisini kimse alamaz, bunu bana Ankara halkı vermiştir."

İtirazların ardından Yavaş toplantıya ara verdi ve salonda arbede yaşandı.

Yavaş'ın açıklamasının ardından yükselen itiraz sesleri, salonda arbede yaşanmasına neden oldu. Verilen aranın ardından parti temsilcileri söz aldı. 

CHP adına konuşan Haydar Demir, "31 Mart'ta Mansur Yavaş, Ankara'ya hizmet amacıyla çıktığı yolda yetkiyi almışken, ilk toplantıda meclisi tıkamak, çalıştırmamak için böyle bir önerge verilmesini iyi niyetli görmüyorum. Derdiniz Ankara'ya hizmet mi, yoksa belediye çalışmasını tıkamak mı?" ifadelerini kullandı.

'Şirketlerin birçoğunun tasfiyesi için talimat verdim'

Belediye şirketlerinin yönetimiyle ilgili olarak başkanın yetkisi olduğunu ifade eden Yavaş, "Temsil yetkisi benim elimden alınıp üç meclis üyesine verilmek isteniyor, bu bir yetki gaspı." dedi ve şunları ekledi:

"Şirketlerin birçoğunun tasfiyesi için talimat verdim. Yönetim kurulları değiştikten sonra tasfiye edeceğiz. Bundan sonra mümkün olduğu kadar belediyenin ihalelerini belediye kendisi yapacak. Hiçbir şekilde işçi çıkarmadan o işçilerin devrini sağlayacağız. Şirketlere ihale vermek suretiyle, onların da başkalarına ihaleyi vermesinin önüne geçiyoruz."

Yavaş ayrıca Twitter hesabından Meclis'te yaşananlarla ilgili şu tweeti attı 👇

Yavaş, dünkü toplantıda "5 yıldır Belediye Başkanınca kullanılan yetkiyi şimdi Belediye Meclisi'ne almak istediler" demişti.

Ankara'da Belediye Meclisi Yavaş Başkanlığında İlk Kez Toplandı: 'Başkanın Yetkisini Meclise Almak İstediler, Reddettim' - onedio.com
Ankara'da Belediye Meclisi Yavaş Başkanlığında İlk Kez Toplandı: 'Başkanın Yetkisini Meclise Almak İstediler, Reddettim' - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir