Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mahkeme Duygusal Şiddet Dedi: 'Seni Sevmediğimi Anladım' Diyen Kocaya Manevi Tazminat Cezası

 > 
306PAYLAŞIM

Kadına yönelik şiddetin ya cezasız kaldığı, ya da kamuoyu vicdanını zedeleyen 'indirimli" cezalandırıldığı ülkemizde bu defa yargı, daha önce benzerine pek rastlanmayan bir karara imza attı. Yeni evlendiği eşine “Ben seviyorum zannettim ancak evlendikten sonra sevmediğimi anladım” diyen adam 20 bin TL manevi tazminat ödemeye mahkûm edildi. Ayrıca mahkeme, düğünde takılan ziynet eşyalarının bedeli olan 14 bin TL’nin de kadına verilmesine karar verdi.

İstanbul’da yaşayan Z.C. isimli kadın, yaklaşık 2 yıl önce R.C. ile evlendi.

Evlendikten 2 ay sonra eşi R.C. sık sık kendisine onu istemediğini ve babasının evine gitmesini söylemeye başladı. 

Eşinin kendisini defalarca evden kovduğunu belirten Z.C., eşinin bir gün kendisini baba evine götürerek bırakıp gittiğini ve arayıp sormadığını öne sürdü. 

Habertürk'ten Serdar Kulaksız'ın haberine göre mahkemeye başvuran Z.C. boşanma davası açtı. Eşinin kendisine “Ben seviyorum zannettim. Ancak evlendikten sonra sevmediğimi anladım” şeklindeki sözler kullandığını belirtti.

Davalı kocanın, eşini baba evine bırakıp gittiğini ve arayıp sormadığını belirten mahkeme, davalının ağır kusurlu davranışları sonucu evlilik birliğinin temelinden sarsıldığına karar verdi.

İstanbul Aile Mahkemesi, davalı kocanın ayrı ev açmadığını, eşini ailesi ile birlikte yaşamaya zorladığını, davacı kadına yönelik olarak “Ben seviyorum zannettim ancak evlendikten sonra sevmediğimi anladım. Onda sorun yok. Sevmediğimi anladım. Bu evden gitsin daha ne duruyor? Hizmetçi mi aldık?” gibi sözler kullanarak duygusal şiddet içeren davranışlarda bulunduğunu belirtti.

İstanbul Aile Mahkemesi: 'Duygusal şiddet içeren davranışları kadının kişilik haklarını zedeledi'

Çiftin boşanmalarına karar veren mahkeme, davacı kadının sürekli gelirinin bulunmadığını bu nedenle 300 TL nafaka verilmesine ve davalı kocanın duygusal şiddet içeren davranışlarının kadının kişilik haklarını zedelediği gerekçesiyle 20 bin TL manevi tazminata hükmetti. 

Mahkeme ayrıca düğünde takılan ziynet eşyalarının bedeli olan 14 bin TL’nin de kocadan alınarak kadına verilmesine karar verdi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir