Görüş Bildir
Haberler
Mahkeme CNN'i Haklı Buldu: Trump ile Tartışan Muhabir Yeniden Beyaz Saray'a Girebilecek

Mahkeme CNN'i Haklı Buldu: Trump ile Tartışan Muhabir Yeniden Beyaz Saray'a Girebilecek

ABD'de mahkeme, Kongre ara seçimleri sonrasında ABD Başkanı Donald Trump'la basın toplantısında yaşadığı tartışmanın ardından Beyaz Saray’a giriş izni iptal edilen CNN muhabiri Jim Acosta’nın akreditasyonunun derhal geri verilmesi için geçici tedbir kararı aldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Deutsche Welle Türkçe'nin aktardığına göre, Yargıç Timothy Kelly, dava sonuçlanana kadar geçecek süreyi kapsayan tedbir kararının anayasada yer alan kişilik hakları gözetilerek alındığını, kararın şu aşamada yine anayasayla güvence altına alınan basın özgürlüğünü kapsamadığını belirtti.

CNN 'basın özgürlüğü ihlal edildiği' gerekçesiyle dava açmıştı

CNN 'basın özgürlüğü ihlal edildiği' gerekçesiyle dava açmıştı

CNN, muhabiri Acosta’nın akreditasyonunun iptal edilmesinin ardından Beyaz Saray'ın kararının anayasal haklar arasında yer alan basın özgürlüğünü ihlal ettiği gerekçesiyle dava açmıştı.

Yargıcın kararı sonrasında gazetecilere açıklama yapan Acosta, “İşimize geri dönelim” dedi. Karar sonrası açıklama yapan CNN de davanın gelecek günlerde kesin bir kararla sonuçlanmasını beklediklerini belirtti ve 'sadece CNN’i değil, aynı zamanda özgür, güçlü ve bağımsız bir ABD basınını destekleyen herkese” teşekkürlerini ilettiklerini aktardı.

Beyaz Saray: "Akreditasyon geçici olarak geri verilecek"

Beyaz Saray: "Akreditasyon geçici olarak geri verilecek"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Mahkeme kararının ardından bir açıklama yayınlayan Beyaz Saray, CNN muhabiri Acosta’nın akreditasyonunun geçici olarak geri verileceğini açıkladı. Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders, 'Gelecekte adil ve düzenli basın konferanslarının düzenlendiğinden emin olmak için başka kural ve süreçler de geliştireceğiz” dedi.

Ne olmuştu?

Söz konusu basın toplantısında Acosta'nın göçmenlerle ilgili sorusuna sinirlenerek yanıt veren Trump, muhabirin başka bir soru sormak ve mikrofonu bırakmak istememesi üzerine tepki göstermişti. 

Beyaz Saray çalışanı bir kadının mikrofonu elinden almasına izin vermeyen Acosta'nın Rusya soruşturması ve özel yetkili savcı Robert Mueller ile ilgili soru sormaya çalışması üzerine Trump önce kürsüden uzaklaşmış, kısa süre sonra muhabirin mikrofonu bırakması üzerine yeniden kürsüye dönerek 'Berbat, utanmaz bir insansın... Dünyaya CNN'in yaptığı gibi yalan haber yayarsanız, o zaman halk düşmanısız. CNN Acosta gibi insanları çalıştırdığı için utanmalı' ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
69
16
3
3
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
FİN İKEN

Bağımsız yargı olayını geçtim. Bu ne hız daha yeni oldu mevzu hemen karara bağlamışlar. Biz de olsa 2 sene sürer mahkeme.

Mustafa Sari

çok ilginç bizde olsa haber şirketi anında o gazeteciyi postalardı, adamlar gazeticisinin arkasında duruyor ve onun haklarını savunuyor çünkü firmada biliyor... Devamını Gör

Adamlarda bağımsızlık diye bir şey var. Başkan bile olsan her istediğini yapamıyorsun