Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Madonna'nın Hristiyan Dünyasını Ayağa Kaldıran Klibi: Like a Prayer

55PAYLAŞIM

1980’li yıllar, Amerika’da Pepsi ve Coca-Cola’nın iflah olmaz rekabetine sahne olmuştu.

80’li yılların başına kadar pazarın tartışmasız tek galibi olan Coca Cola, liderliği Michael Jackson’ın reklamlarında oynamasıyla Pepsi’ye kaptırmıştı. 80’lerin ortalarından itibaren dönemin yükselen yıldızı Whitney Houston ile devam eden bu rekabet sonucunda Coca Cola ilk kez reklamlarında bir pop yıldızı olan George Michael ile sponsorluk ve reklam antlaşması imzalamıştı.

1988’in Aralık ayında yapılan bu antlaşmaya Pepsi 1989’un Ocak ayında Madonna ile anlaşarak cevap verdi.

Pepsi sözcüsü Tod MacKenzie Madonna için “Hem şarkıcı hem sanatçı. Bu tam da insanların ilgilendikleri şey.” açıklamasını yaptı. Pepsi Madonna’nın sanatçı kimliğine oldukça fazla güveniyordu. 

5 milyon dolarlık reklam kampanyası, gerek çekilecek olan reklam filmini, gerekse Madonna’nın Like A Prayer Turnesini kapsayacaktı. (Blond Ambition World Tour'un ismi o dönemde bu şekilde lanse ediliyordu.) Reklam için özellikle Madonna’dan dans edilmesi istenmişti. Çünkü Madonna’nın halkın gözünde dansçı kimliği ile de yer ettiği düşünülüyordu.

2 Mart 1989 günü çekilen bu reklam filmi The Cosby Show’da yayınlandı.

40 ülkede sadece 1 kez gösterilen reklam 250 milyon kişi tarafından izlenerek ‘En çok izlenme rekoru kıran reklam’ ünvanını kazandı. İşler tam da Pepsi’nin istediği gibi gidiyordu, Madonna'ya ödedikleri paranın her kuruşuna değdiğini düşünmüş olmalılar.

Ancak ne olduysa ondan sonra oldu, çok geçmeden Like a Prayer videosu bütün dünyada gösterime girdi ve inanılmaz bir patlama yarattı.

Madonna'nın yanan haçların arasında dans etmesi, stigmata ile İsa'nın kutsal yaralarını taklit etmesi ve siyahi bir azizle öpüşmesi tüm dünya da büyük bir skandala neden oldu. 

Klip yayınlanır yayınlanmaz Papa ve kiliseler ayaklandı. Klip sanki reklam filminin devamıymış gibi algılandı. Tartışmalar üzerine Papa, klibin İtalya’da yasaklanmasını sağladı. 

Amerikan Aile Birliği 380.000 üyesini Pepsi’ye boykota çağırdı. Yine Protestan bir senatör Donald Wildmon büyük bir boykot kampanyası başlattı. Papa, Madonna'ya bir kınama mektubu yazdı ve Madonna aforoz edildi.

Madonna - Like A Prayer

Not: Videonun yüklü olduğu hesap resmi değil çünkü resmi video Warner Bros. Records'un hesabında yüklü ve video Türkiye'ye açık değil. En çok izlenen video ise ters bir şekilde yüklendiği için bunu paylaşmayı uygun gördüm.

Yani her şey tam yolunda giderken, Like A Prayer klibi bir anda Pepsi’nin hiç beklemediği tepkileri görmesine sebep oldu.

Klibin bu şekilde reklamı etkilemesinin bir nedeni de, Like A Prayer şarkısının olduğu gibi reklamda kullanılmasıdır. Nitekim Michael Jackson ve Whitney Houston o zamanki hit şarkılarını Pepsi’ye uyarlayarak reklam için sözlerini değiştirmişlerdir. Ama Madonna böyle bir şeye kesinlikle izin vermemiştir. 

İnsanlar bu klibi, reklamın devamı niteliğinde olduğunu düşündükleri için Pepsi’yi suçlamışlardır. Madonna reklam karşıtı boykotlar için “Tartışmalara baktığımda, insanların yaptığım şeye normalde verdiklerinin yarısı kadar tepki göstereceklerini sanmıyorum. Bütün bunların Pepsi’nin kontrolünden çıkabildiğine inanamıyorum.” demişti.

5 Nisan günü Pepsi, klipte kullanılan dinsel öğeler nedeniyle çıkan boykot tehditleri sonunda Madonna ve Like a Prayer'ın yer aldığı reklam filmini geri çekeceğini açıkladı.

Gerek albümün gerekse single’ın Amerikan listelerinde bir numara olması bile tepkiyi aşağıya çekmemiştir.

5 Nisan 1989’da ise Pepsi bir açıklama yaparak Madonna ile olan antlaşmayı iptal ettiklerini ve sanatçının turnesine de sponsor olmayacaklarını bildirmişlerdir. Ancak buna rağmen Madonna, 5 milyon doları geri vermemiştir.

"Pepsi'ye sorun."

Bu olaylardan sonra Madonna, Vogue klibinin çekimleri sırasında şöyle konuşmuştu; "Ben ne istersem onu giyerim, ne istersem onu yaparım. Pepsi'ye sorun."

Bonus:

Tüm zamanların en iyi şarkılarından birisi olarak gösterilen Like a Prayer teklisinin iki kapağından birisinin kapak tasarımı Madonna'nın kardeşi Christopher Ciccone'ye aittir. 

Kapakta yer alan MLVC harfleri Madonna Louise Veronica Ciccone'nin baş harfleridir. Ayrıca Meryem Ana'nın kalbinin üzerinde P harfi yer alır. Bu harf Sean Penn'i ifade eder. Madonna'nın boşanmasına rağmen hala Sean'a duyduğu büyük aşkı belirtir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
monsieurgc

Yav insanlar cidden çatlak. Ünlü olduğundan beri toplumun çıkarttığı tüm yobaz, gerici ve dogmatik yani ne kadar paçalardan cahilllik akan düşünce, ideoloji, inanç değerleri varsa hepsine karşı, belki bu cahillerin gözleri açılır diye, provakatif davranan Madonna için ona, buna hizmet ediyor diyorlar. Bak sevgili salak kardeşim, bu gruplara, kişilere, yok efenim ona buna hizmet edenler statükoyu korumaya çalışır, yıkmaya değil.

smealgollum

Kardeş Madonnadan sonrasını kime dedin.

monsieurgc

Ortaya attım, kim alırsa valla. Asaffsfdas merak etme, şimdi gördüm 2 aşağı comment'ta; senin yazdığının nüktedan olduğunun farkındayım.

monsieurgc

Sen okuduğunu anlıyor musun Öztürk ? Ben dünya yuvarlak diyorum, adam o zaman tepsi olan ne, piramitler mi diye sordu resmen...

monsieurgc

Offf of. Bak Öztürkçüm, ben bir şey amaçlamıyor demedim. Tam tersine amaçlıyor dedim. Ben insanların iddaa ettiği gibi bir gruba hizmet etmiyor dedim, nitekim Madonna dogmalara (google'dan anlamını öğren) ve statükoya (aç bak oku, sonra anlamıyorsun) karşı bir tavır sergiler. Bir grubun çıkarları adına değil, tam tersine doğru bildiği adına gruplardan gelecek tepkilere aldırmaksızın provakatif olup yobaz insanları düşünmeye, sorgulamaya teşvik etmesiyle ünlendi Madonna. Bilmediğin kelimelerin anlamını öğrenki dediğimi anla, saçma sapan alakasız sorular sorma. Like A Prayer, Madonna'nın en çok mesaj içeren klibidir. Yanan haçlar Klu Klux Klan'le alakalı, İsa'nın siyahi resmedilmeside Katolik Klisesi'nin yobazlığına karşı. Nitekim Vatikan zamanında İsa Mesih'in siyahi resmedilmesini kabul edilemez buluyordu, sanki siyahi olmak aşağılık bir insan formuymuş gibi.

kgzeli35

bak sen bizim kürk mantoluya ne haltlar çevirmiş meğersem :D

smealgollum

Hıristiyanlar haklı Pepsi yazısını ters çevirince İSaPEzevenkPislik tir çıkıyo Madonna da siyonisttir bu arada. Kaynakça:Sabahattin Ali Kürk Mantolu Madonna

colak-ahtapot

Bence Pepsi'nin önlenemez yükselişine CocaCola stratejik bir müdahalede bulunmuş. Her haltı bekleyebilirim bunlardan.

bioshock

Ben boyle paylasimlari sevmiyorum Sabahattin Ali pek guzel soyleyememis , mesela bu tarz parcalari daha cok David Guetta daha basarili isliyor

Görüş Bildir