Maaşlar Eşit, Evler Bedava ve Herkes Mutlu! Ütopyayı Andıran Bir Ülke: Küba

-
5 dakikada okuyabilirsiniz

1955 yılında 26 Temmuz Hareketi'ni başlatan Fidel Castro'ya Arjantinli doktor Che Guevara da katılır ve Aralık 1956'da Küba'da, "Diktatör Batista"ya karşı gerilla savaşı başlar. Castro ve Guevara'nın önderlik ettiği gruplar, Batista birliklerine ağır darbeler indirir. 1 Ocak 1959'da Fulgencio Batista'nın ülkeden kaçmasıyla Castro'ya bağlı bin kişilik gerilla grubunun başkent Havana'ya girmesiyle "Sosyalist Küba"nın miladı başlar.

Klasik arabaları, sokak sanatçıları, rengarenk evleri ve mutlu insanlarıyla tanıdığımız Küba'nın günlük hayatına daha yakından bakalım...

Kaynak: 1, 2, 3

12 milyonluk bir nüfusu var ada ülkesi Küba'nın. İstanbul'dan 3 milyon eksik. Peki buradaki insanların yaşam şekilleri nasıl, bizimkinden ne kadar farklı? Görelim:

O kadar ütopik gelecek ki, bazılarına inanmak istemeyeceksiniz.

1. Kübalı insanların maaşları arasındaki fark en fazla %3, bir milletvekili ve garson eşit miktarda maaş alıyor.

İşsizlik de yok denecek kadar az. İnsanlar eğitim aldıkları sırada yeteneklerine göre yönlendirildikleri için kolay kolay açıkta kalmıyorlar.

2. Kadınlar hamilelik döneminde spor, sağlık ve çocuk yetiştirme eğitimi almak zorunda.

Çocuklara verilen önem büyük.

3. Çocuklar arasında da "Onun 36'lı MonAmi'si, bunun Rotring'i var" gibi statü farkı asla yok. Üniversite eğitimi bitene dek bütün eğitim masrafları devlet tarafından karşılanıyor.

4. Küba sokaklarında evsiz insanlara rastlamazsınız. Evi olmayanların konaklaması devlet tarafından ücretsiz olarak karşılanır.

Oysa süper güç dediğimiz ABD'de 4 milyon evsiz var.

5. Kişisel bakıma önem verildiği için her ay her aileye devlet tarafından sabun gibi kişisel bakım ürünleri veriliyor.

Dükkanlar ve işletmeler devlete ait. Garsonlar, işçiler memur kabul ediliyor. Fiyatları devlet belirlediği için kolay kolay kandırılma olasılığınız yok.

6. Ürünler genelde Küba vatandaşlarına belli oranda ücretsiz. Limiti aştığınız takdirde çok az para ödeyerek almak mümkün.

7. Tatil gibi sebeplerle kendi doğduğunuz şehre gitmek istediğinizde devlet tarafından yol yardımı sağlanıyor.

8. Neredeyse bütün ülkelerde yoksulların giremediği, sadece zenginlerin faydalanabildiği lüks restoranlar vardır. Küba'da ise her yere girebilirsiniz, ayrımcılık yok.

Paraya önem verilmediği için bir işçi ve bir doktor aynı restorana gidip aynı eğlence merkezinde eğlenebiliyor.

9. İnsanların temel ihtiyacı olarak görüldüğü için hastane masrafı yok.

Paranız yok diye hastanede rehin kalmazsınız.

10. Devlet her ay kişi başı 2 kilo kırmızı et dağıttığı için "onlar yiyebiliyor, bizim paramız yetmez" draması yoktu.

Bu uygulama şu an için durduruldu, belki tekrar başlayabilir.

11. Aile içi şiddet yok denecek kadar az. Zaten geçim derdi gibi sorunlar olmadığı için insanlar mutlu. Farklı nedenlerden ötürü bir fiziksel zarar olduğunda ise cezası 5 yıldan başlıyor.

Bizdeki gibi tahliye yok. Caydırıcı cezalar var bu konuda.

12. Tavuklar bahçelerde doğal olarak yetiştiriliyor. Tavuk çiftliği kurmak yasak.

Hormon kullanmaya kesinlikle izin yok.

13. Şaşırtıcı ama elektrik ve su da belli bir limite kadar ücretsiz. Limit aşımında ise çok az ödeme yapıyorsunuz.

Zaten bu limitin nedeni de enerjinin boşa gitmesini önlemek için.

14. Sokak hayvanlarına kötü davranırsanız, bir ağacı izin almadan keserseniz para cezasına değil hapis cezasına çarptırılıyorsunuz.

Sokak hayvanlarının bile kimliği var. Bu kimliklerde hayvanın doğum tarihi, ismi, sağlık durumu, cinsiyeti, yaşadığı bölge gibi bilgiler bulunuyor. Herhangi bir ölüm, kaybolma olursa hayvan kayıtlardan düşülüyor.

15. Ekonomik rekabet, para kazanma hırsı olmadığı için hiçbir yerde reklam tabelası göremezsiniz.

16. Ne iş yaparsanız yapın günde 6 saatten fazla mesai yapılmıyor.

İnsanlar ailelerine ve sosyal hayatlarına daha çok önem verebiliyorlar. Her yer eğlence ve sokak sanatçılarıyla dolu.

17. Küba sokakları rengarenk klasik arabalarla dolu. İnsanlar yeni otomobillerden ziyade böyle araçları daha çok tercih ediyor.

En yüksek araba fiyatı 100 Euro ve aylık 2 Euro'luk ödeme karşılığında devlet size seçtiğiniz model arabayı veriyor.

18. Çok güzel plajları var. Toprakları devlet tarafından milli park ilan edilmiş ve kesinlikle yaban hayvanlarına zarar vermek yasak.

Otel yapılsın diye doğa katledilmiyor bizdeki gibi.

19. Yeni evlilere devlet tarafından bahçeli bir ev veriliyor. Ücretsiz.

20. ABD'nin 40 yıllık ambargosu altında kaldıkları için emperyalizme karşı olmalarıyla biliniyorlar.

Buna rağmen ABD ya da herhangi bir emperyalist devletin bayrağını yakmak yasak. Çünkü bayrakların, yöneticileri değil o ülkenin halklarını temsil ettiğine inanılıyor.

21. Bu yüzden emperyalizme karşı mücadele vermiş liderleri seviyorlar. Bu liderler arasında ise sadece tek bir liderin heykelini dikmişler, o da Mustafa Kemal Atatürk.

Küba'da Atatürk'ü tanımayan neredeyse kimse yok.

Atatürk'ün ismi bir sokağa da verilmiş.

Atatürk'e olan hayranlığını dile getiren Fidel Castro'nun şu sözlerini de hatıralayalım:

"Devrimci Kemal Atatürk, bizim esin kaynağımız oldu.1919'da Anadolu'dan emperyalistleri atmak için, Bandırma vapuruyla Samsun'a çıktı. Büyük zafer kazandı. Biz de tam kırk yıl sonra, ülkemizden faşistleri kovmak için Granma gemsiyle Küba'ya çıktık. Biz de zaferle kucaklaştık. Ben de bir devrim gerçekleştirdim. Ama Atatürk'ün yaptıklarını yapamazdım. Türkler sağdan sola doğru yazarken Harf Devrimi ile tam ters yönde yazmaya başladı. Kıyafet Devrimi ve Medeni Kanun'la kadınlara getirilen statü çok önemliydi. Ona ve devrimlerine hayranım. Kendinize başka bir önder aramayın." 

UNESCO'nun yaptığı bir araştırmaya göre, dünyada en çok görülmek istenen ülkeymiş Küba.

Tabii bütün bunlar işin olumlu tarafı. Mutlaka olumsuz yönleri de bulunuyor. Yine de pek çok yönüyle görülesi bir ülke.

Onedio Cool'u Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
devir

Statü farkı olmadan yaşamak zor olsa gerek

fatih-ay9

Bİ BİTMEDİNİZ .... KÜBA'DA OLSANIZ ŞU AN BU İÇERİĞİ OKUYAMAZDINIZ BİLE

ed_fire

Şaka gibi ama az çok her insanın imrendiği bir ülke. İnsan gelişimine değer verildiğinde çok daha ilerisine gidebileceğimize inanıyorum. Ama Türkiye gibi bilincin henüz gelişmediği diğer devleterin daha gidecek çok yolu var. Dünyanın sonunu getirmezsek belki bir umut akıllanır da biraz insana değer vermeye başlarız. Sonra doğaya ve dünyanın geri kalanına da değer vermeyi öğreniriz herhalde. Ama açıkçası pek de umudum yok.

basar-demirsoy

Şimdi Küba'yı ve yönetim biçimini çok sevsem de, açıkça söylenmesi gereken şeyler var. Herşeyden önce Atatürk, büstü olan tek lider değil ülkede. Devrim müzesinin bahçesinde Dünya'da devrim liderliği yapmış pek çok insanın büstü ve heykeli var. Zaten Atatürk'ün ismi verilen sokak resmindeki tabelalar "Hasekura Tsunenaga Anıtı" ve "Rabindranath Tagore Anıtı" diyor. Bunun dışında daha can sıkıcı olan gerçeklere gelirsek; Küba'da iki para birimi geçerli. Biri sadece Küba vatandaşlarının kullandığı, diğeri de turistlerin kullandığı Peso'lar. Kimi yerde değiştirilebilir Peso, kimi yerde de Ulusal Peso geçerli değil. Devlet bu şekilde turist ile vatandaşı ayırmayı ve oluşacak enflasyondan kurtulmayı denemiş olsa da, bu durum ciddi ücret eşitsizliklerine yol açmış durumda.

basar-demirsoy

İnsanların tüm harcamaları devlet tarafından karşılanıyor, bu çok güzel, ancak geriye kalan harcamalara ayrılabilecek para çok kısıtlı. Bu nedenle ekstra gelir yaratmak amaçlı fuhuş, hırsızlık, yankesicilik gibi sorunlarla turistler çok sık karşılaşıyorlar. Ülkede kalifiye elemanlar aldıkları ücretin hak ettikleri olmadığını düşündükleri için ilk fırsatta ABD'ye iltica etmeye çalışmaktalar. Bu nedenler ülke içi ulaşım çok özgür olduğu halde yurtdışına çıkış için izinler çok katı. Bunun dışında kimsede para hırsı olmadığı için değil, yasak olduğu ve reklam yapabilecek boyutta şirket bulunmadığı için reklam panoları yok.

basar-demirsoy

Son olarak arabaların eski model olması, halkın isteği filan değil. Küba Che ve Castro'lardan önce ABD'nin gayrıresmi sömürgesiydi, ve devrim olduktan sonra gelen ambargo nedeniyle ülkeye yeni araç girişi olmadı. Yani Küba'daki en yeni araba bu ambargo yüzünden 1952'den kalma. İnsanlar bunları sürekli tamir ederek, gerekirse yeni parça imal ederek çalışır tutmaktalar. Arabaların hepsi hükümetin, siz arabanın yasal hakkını satın alıyorsunuz, öldüğünüzde diğer servetleriniz gibi devlet el koyuyor ve başka ihtiyaç sahiplerine para karşılığı devrediyor. Bir de 200 € gibi ucuz bir fiyata, ama bu ücretin yaşam değerleri karşılığı Türkiye'deki 25-30 bin liradan az değil.

basar-demirsoy

Yani kısacası, Küba hayal gibi bir ülke. Suç oranı düşük, kira, mutfak, eğitim, sağlık veya elektrik vs gibi masraflar için zerre kafanızı yormuyorsunuz. Devlet sizi yaşatıyor. Güzel de bakıyor. Ancak, verdiği hizmetler ucundan bucağından teknolojiye döndüğü anda sıkıntılarla da karşı karşıya kalıyorsunuz. Kapitalizmin sunduğu seçme rahatlığı çok kısıtlı. Buna bir de ambargolar vs gelince hayatınızın şimdiye dek hiç düşünmediğiniz alanlarında başınız çok ağrır. Ama yine de güzel ülke

berkay.ulku.3

Son mesajınızda suç oranı düşük demişsiniz fakat daha önceki mesajınızda ekstra gelir için turistlerin çok sık karşılaştığı illegal işler var demişsiniz. Benim kafam karıştı açıkçası.

basar-demirsoy

Ülkenin adalet sistemi oldukça caydırıcı olması ve herkesin yaşam standardının birbiriyle aynı olması gibi nedenler sonucu vatandaşların kendi aralarında yaşanan suç olayları oldukça düşük. Ne yaşıyorsa turistler yaşıyor.

yagmur.peker

Karşılaştırma kolay olsun diye bir özet koyayım şuraya. Yeni Türkiye. Hırsızlık iyidir. Ama devletin seni suçlamaması için çok büyük çal. Ve pay dağıt. Cahillik huzur verir. Cahillerle tartışma. Biz çok denedik. Türkiye'deki cahilliğin tedavisi yok. Ve pire gibi çoğalıyorlar. Çünkü normal bir insan 2 çocuğa zar zaman ayırırken onlar en az 3 çocuk yapıyor. Tecavüz'e ses çıkarma. Yoksa ya feminist ya da faşistsin. Onlar alıştır. Bırak seni de alıştırsınlar. İşsizlik. Anlatması uzun. Çalışmayan birilerinin daha çok para alması ve kazanç sağlaması için birileri aç kalmalı. Sana pastanın dilimi kalmadı. İşçi misin. 10 saat çalış. Bu 10 saatta şef başında durup bağırıp azarlasın. 1,600 tl al. Seni yöneten binlerce lira alıp, mecliste uyuyup kavga edip senin maaşına karar versin karınlarını şişirerek. Size Küba listesinin bunları anımsatması gerekirdi. Ütopyaların görevi bize her hatanın düzelmiş halinin olabileceğini anlatır.

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriİşsizlikİstanbulKırmızı EtRengarenkSamsunTercihhamilelikkadınlarmemurtahliyetatil
Görüş Bildir