Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

16 Madde ile Küba'nın 'Yasaklar Listesi'

 > -
16 Madde ile Küba'nın 'Yasaklar Listesi'

1955 yılında 26 Temmuz Hareketi'ni başlatan Fidel Castro'ya Arjantinli doktor Che Guevara'da katılır ve Aralık 1956'da Küba'da, 'Diktatör Batista'ya karşı gerilla savaşı başlar. Castro ve Guevara'nın önderlik ettiği gruplar, Batista birliklerine ağır darbeler indirir. 1 Ocak 1959'da Fulgencio Batista'nın ülkeden kaçmasıyla Castro'ya bağlı bin kişilik gerilla grubunun Başkent Havana'ya girmesiyle 'Sosyalist Küba'nın miladı başlar. Sosyalizmin getirdiği bir takım yasaklar vardır ancak bunlar alışılageldik yasaklardan değildir.  Klasik arabaları, mutlu insanları, puroları ve dünyanın her yerinde sağlık hizmeti veren doktorlarıyla tanıdığımız Küba'nın yasaklarına bir göz gezdirelim...

16. Sömürücülerin bayraklarının yakılması

Küba'da, sömürücü ülkelerin bayraklarının yakılması yasak; çünkü bayrakların yöneticileri değil o ülkenin halklarını temsil ettiğine inanılıyor.

15. Kötü biri dahi olsa ölümlere sevinmek

Karalamacılardan dahi olsa birisinin ölümüne sevinmek yasak; çünkü ailesinin acısına saygı duyulur.

14. Birinin karşısında diz çökmek

Birilerinin karşısında diz çökmek yasak.

13. Özgürlüğü kaybetmek

Gerçekten özgür olmanın gücünü kaybetmek yasak.

*Görsel, karikatürist Carlos Latuff'a aittir

12. Fidel Castro'nun heykelini yapmak ve anıt dikmek

Küba Sosyalist Devrimi'nin Lideri Fidel Castro'nun heykelini yapmak, ona tapmak ve adına anıtlar dikmek yasaktır. Castro, yaptığı işleri insanlığın çıkarı için yaptığını, kişisel olarak çıkar sağlamak veya yücelmek için yapmadığını söyler.

11. Hak olan bir şey için yalvarmak

Zaten hak olan bir şey için yalvarmak, dilemek ve onu bir mükafat gibi görmek yasak.

10. Tarihsel düşmanların özel hayatından konuşmak

Küba'da tarihsel düşmanların özel hayatından konuşmak yasaklanmıştır. Bu sebeple meşhur “Clinton ve Monica Lewinsky” meselesi hakkında bir tek Kübalının bile konuştuğunun duyulmadığı söylenir.

9. Halk iktidarına karşı çalışmak

Halkın iktidarına ve yaşayış şekline karşı işler çevirmek veya ona karşı çalışmak yasak.

8. Küba'da cehalet yasak!

7. Kültürel yozlaşma yasak

6. Çocukların sokağa atılmaları

Çocukların kaderine terkedilmiş bir şekilde sokaklarda uyuması yasak.

5. Sınıf farkına göz yummak

Az sayıda zenginin çok varlığının olması ve çok sayıda insanın az varlığının olmasını oluşturacak durumlara devletin göz yumması yasak.

4. Gençlerin üniversite okumaması

Dünya üzerinde herhangi bir yerde üniversite okuma şansı olmayan gençlerin, hayallerine ulaşmak için ne yapacağını bilmeden çaresiz kalması yasaktır bu yüzden ELAM (Latin Amerika Tıp Okulları) kurulmuştur.

3. Sağlık problemlerinin giderilmemesi

Muayene ve ameliyat parası olanağından yoksun olduğu için doktora gitme imkanını kaybetmiş insanların olması. Bu sağlık alanındaki problemler sadece Kübalıların problemi olarak değerlendirilmesi kabul edilemez. Bu sadece Kübalıların problemi değildir dünyada yaşayan kadın erkek yoksul halkların problemidir ve bunu kabul etmemek yasaktır. (Küba'nın yaklaşık 30,000 doktoru dünyanın yoksul ülkelerinde hizmet vermektedir)

2. Beslenme yetersizliği

Beslenmede yetersiz düzeyin varlığı yasak.

Görsel: Küba mutfağından bir örnek.

1. Dayanışma eksikliği yasak

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cem-ciftcioglu

5. fotoğraf benim eski mahallem. Ne alaka küba :D Esentepe mahallesi, Toki blokları. Eskiden ''Maske'' olarak anılan yer!!

can-erdogan2

kübada gerekli konuyla ilgili bi görsel bulunmadığı için sanıyorum temsili bir görsel kullanılmış.

osman-mustanoglu

Gökhan Atılgan Kardaş, Seçkin Özdemir gibi sözüm ona hukuk okumuş ama facebook sayfasına girdiğinde, kendi boy boy resimlerinden başka, kendini beğenmişliğini sergileyen, kulaktan duyma bilgisizliğinden başka beyni olmayan bir zavallı olduğunu göreceksin, bu anlamda bunun gibi man kafalara anlatmaya bile çalışma. Küba'yı gören biri olarak yayınların tamamen doğru olduğunu onaylıyorum.

inan-yilmaz1

Seçkin Özdemir, Aslında senin yoksulluk gibi gördüğün o koşullar insanın yaşaması için yeterlidir. Sana ayda 10.ooo verip alacağın evide 600.ooo yapıp hayatın boyunca bu amaç için koştururken, adamların direk sağladığı koşulları görmeyecek kadar öküz olduğunu bildiği için kapitalizm zaten olması gereken standartların peşinde sizi bir ömür koşturuyor. Sizde kendinizi zengin sanıyorsunuz.

jackaleeer

herşey bir yana birde neden kübada yaşmalıyız modeli var

cuneyt-acikgoz

yapmayın arkadaşlar komünizm ütopyadır evet gerçekten böyle adil bir sistem tam olarak işlese harika olurdu ama ne yazık ki öyle bir dünya olmadığı için ütopya oluyor. Şuan hali hazırda Komünizmle yönetilen 5 ülke var hiç biri insan haklarına saygılı değil, Bunların başında Çin ve Kuzey Kore geliyor orda ki özgürlükleri hayat standartlarını çalışma şartlarını az çok biliyoruz. Çinde insanların intihar etmesi bile yasak üstelik intihar etmek için yüzlerce sebebi varken,kuzey korede facebook yasak,kübada internet belli bir meslek sınıfı hariç yasak diğer insanlar ortak internet kullanım alanlarından internete erişebiliyor örneğin internet kafe ... Sistem güzel ama uygulamaları pek hoş anılarla dolu değil..saygılar

ali-simsek6

ya bilader nerden biliyosun intar etmesine binlerce sebep olduğunu intar yasak diyosun istese edemez mi ? cehalet yasak diyor bak sen zaten bu katagoriye uyamazsın. karşıyım komünizme de geç sizin gibiler daha tehlikeli ütopyaymış yazdıklarında bi tutarlılık olsun

kahramanserhat

Cüneyt kardeş, özgürlüğün tanımı senin için internet ise durum vahim. Ayrıca komünizm ütopyadır sözün yüzde 1 oranında doğru. Tüm dünya sosyalist düzene geçtiğinde komünist yaşama geçilecektir. Bu sözlerini teori eksikliğine bağlıyorum. Çin ve Kuzey Kore'ye gittin mi bilmiyorum ama orada duyduğun tüm kötü haberler emperyalist blok ülkelerinin ve onlara bağlı medyalarının kara propagandası, bil istedim. İyi forumlar :)

hilal-avci1

Her sistem gibi sosyalizm de teoriden uzaklaşıp, çarptırılabiliyor, sosyalist halkların yaşadığı acıların sorumlusu sosyalizmden daha çok batı blok ülkeler ve emperyalistlerdir. Üstelik komünizm epey farklı bir şey, tüm dünya ülkelerinde sosyalizm uygulandıktan sonra, sınırlar kalkar ve komünizm oluşur, komünizm komün yaşamdan gelir. Küba sosyalizmi dünyada en teoriye yakın uygulayan ülkelerden biridir. ABD ambargosuna yıllarca boyun eğmemiş, halkının temel hak ve hürriyetlerini ücretsiz karşılamış, yetmemiş 3. dünya ülkelerine tıbbi ve maddi yardımlar sağlamıştır. Anneden bebeğe HIV geçişini durdurmuş, kanseri kronik taşıyıcılık haline getirebilecek ve durdurabilecek bir aşı geliştirilmiş ve halka ücretsiz sunulmuştur. Biz bir aspirin için bile para verirken, sigortamız olduğu halde, muayene ücreti vs kesintisi yapılıyor.

Görüş Bildir