Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Leonardo da Vinci'nin Zamanının Çok Ötesinde Bir İnsan Olduğunun Kanıtı 19 Çizimi

Sanat-

Eğer bugüne kadar Leonardo da Vinci ile ilgili bir araştırma yapmadıysanız, onu yalnızca bir ressam olarak tanıyor olabilirsiniz. Ancak da Vinci, 1519 yılındaki ölümüne kadar yalnızca 20 kadar resim üretmiştir. Yarım yüzyıla yakın kariyerinde yıldızları gözlemlemiş, silah tasarlamış, pek çok buluş gerçekleştirmiş, heykel yapmış, bilim, müzik, mimari, matematik, mühendislik, edebiyat, jeoloji, astronomi ve anatomi gibi pek çok alanla ilgilenmiş, tam bir rönesans adamıdır. İşte bugüne kadar yaşamış belki de en sıradışı insan olan Leonardo da Vinci'nin kariyeri boyunca gerçekleştirdiği, insan anatomisine dair pek çok bilgi içeren muhteşem çizimleri:

1. Çizimlere en meşhuruyla başlayalım: Vitruvius Adamı

2. Kalbi, diğer bazı iç organları ve vücudun ana arterlerini gösteren çizimi.

3. Kol ve omuzlarda bulunan kaslar ve ayak kemikleri.

4. Vücuttaki başlıca organları ve arteriyel sistemi içeren kadın vücudu tasviri.

5. Rahimdeki embriyo tasviri.

Leonardo da Vinci, ürettiği neredeyse tüm eserlerde doğaya sadık kalma amacını gütmüştür ve bu amaç, onu yaşadığı dönemde Floransa kentinin hastane morglarına götürmüştür. Bu morglarda vücudu (genellikle idam edilmiş şuçlularun vücutlarını) parçalara ayırarak üzerlerinde çalışmış, özellikle kalbin işleyişi konusunda derin bilgiler edinmiştir. Aynı zamanda kan dolaşımı mekanizmasının işleyişini, tıp bilimiyle uğraşan araştırmacılardan bir asır kadar önce çözümlemiştir.

6. Bacak kemikleri ve kasları üzerine yaptığı çalışmadan.

7. Çalışmalar yalnızca insan anatomisini kapsamıyordu. Aşağıda bir ayı ayağı tasviri görmektesiniz.

8. Kalp üzerine yaptığı çalışmalardan...

Da Vinci, kalp üzerine yürüttüğü çalışmalardan bir tanesinde, ölü bir hayvanın kalbine balmumu enjekte etti ve aort damarının kökünde tespit ettiği şişkin kısmı gözlemledi. Elde ettiği sonuçlar ise, kardiyolojistler tarafından 20. yüzyıla kadar gözlemlenemedi ve 1980'li yıllara kadar tamamen kanıtlanamadı.

9. Kadın genitalyası tasviri.

10. Bacak ve ayak kemikleri ve kasları üzerine...

11. Boyun, kol ve göğüs kaslarını tasvir eden çalışması.

12. İskelet ve kas sistemimiz üzerine yaptığı çalışmadan.

13. Bacak kasları ve vücudumuzda bulunan çeşitli kemiklere dair açıklama ve çizimler.

14. Kafatası ve dişler.

15. Kol, sırt ve boyun kasları üzerine açıklamalar.

16. Ana arterler ve iç organlarımız.

17. Yüz ve kol kasları üzerinde yaptığı çalışmadan.

18. Rahim ve embriyonun gelişim evresi üzerine yazı ve çizimler.

19. Tendonlar ve ayak kemikleri.

Da Vinci, anatomi üzerine yaptığı bu çizimleri bir araya getirerek kitaplaştırmak istemiştir, ancak bu isteğini gerçekleştiremeden, 1519 yılında yaşama veda ettiğinde çizimler de kaybolmuştur. Çizimler ancak 1600'lü yılların başlarında bulunmuş, bir araya getirilmiştir; ancak yine de kayıp çizimlerin, elde olanlardan çok daha fazla olduğu düşünülmektedir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
okunakliyaz

Bende resimle ilgilendiğim ve mühendis olduğum için Da Vinci 'ye hayranlık duymuş birisiyim. Uzun süre Dünyada ki en büyük dahilerden biri olduğuna inandım gerçi resim açısından kesinlikle bir dahi. Ama mühendislik ve anatomi hakkında yaptığı bir çok çalışma onun zamanından yıllarca önce ortaya atılmış çalışmalarmış bende araştırınca öğrendim. Büyük bir derleme ustası olduğu bir gerçek. Ama herhangi bir çalışmasının hayata geçip kullanışlı hale geldiğine dair bir bulgu yok. Dizi de çok abartılmış, gerçi tabi ki abartılacak sonuçta ticari bir kurgu. Sakın yanlış anlamayın adamın zekasına laf etmiyorum. Ama bu çizimlerin bir çoğu daha önceki çalışmalardan alınmış, Da Vinci'nin de çizim yeteneği ile buluşunca en dikkat çekenlerinden biri olmuş.

osuran-boga03

güzel içerik

fuyaka

tarihin en enteresan insanı , sion tarikatının zamane lideri kutsal kasenin aslında bir vajina olduğunu onunda magdalalı Meryemi işaret ettiğini biliyoruz . ayrıca kriptoloji uzmanıdır kendisi

yasin.kavraz

Rulmanı (bilyayı) o zamanlar çizmiş hayret edilesi zeka!

tsukiyashima

cin ali candır

Görüş Bildir