Leonardo da Vinci'in Mona Lisa'sı Turistlerin Beklentilerini Karşılamıyor: Yeni Cazibe Merkezi İzlanda'nın Kuzey Işıkları

 > 
49PAYLAŞIM

Leonardo da Vinci’nin ünlü Mona Lisa tablosu, bir havayolu şirketinin yaptığı ankette en çok hayal kırıklığı yaşatan turistik cazibe merkezi seçildi.

Independent Türkçe'nin haberine göre, dünyanın en önemli turistlik tarihi eserli hakkında araştırma yapan bir İngiliz havayolu şirketi katılımcılarına hangi eserin beklentilerini karşılamadığını sordu.

Ünlü tablo katılımcıların 86’sının beklentisini karşılamamış

Anket çalışmasına katılan 2 bin İngiliz’in yüzde 86’sı, 16. yüzyılda resmedilen ünlü portrenin beklentilerini boşa çıkardığını söyledi.

Tablonun sergilendiği Paris’teki Louvre Müzesi de hayal kırıklığı yaratan turistik yerler listesinde 9. sırada yer aldı.

Mona Lisa’nın ardından ikincisi sırada Charlie Kontrol Noktası

Soğuk Savaş döneminde Doğu ve Batı Berlin arasındaki Charlie Kontrol Noktası (Checkpoint Charlie) isimli sınır geçişi turistlerde düş kırıklığı yaratan 2. turistik mekan seçildi. Ankete katılanların yüzde 84'ü bu tarihi geçiş kapısını beğenmediklerini söyledi. Brüksel'de bulunan İşeyen Çocuk (Manneken Pis) isimli bronz çıplak erkek çocuğu heykeliyse listenin 3. sırasında yer aldı. Heykel turistlerin yüzde 80’inin hiç ilgisini çekmedi.

Eyfel Kulesi bile turistleri etkilemedi

Tatilciler ayrıca Paris’teki Moulin Rouge isimli gece kulübü ve Eyfel Kulesi, Roma’daki İspanyol Merdivenleri ve Trevi Çeşmesi, Kopenhag’taki Küçük Deniz Kızı (The Little Mermaid) heykeli ve İtalya’daki Pisa Kulesi’den etkilenmediklerini belirtti.

Buna karşılık en çok arzu edilen turistik cazibe merkeziyse katılımcıların yüzde 75’inin onayını alan İzlanda Kuzey Işıkları oldu.

Bunu yüzde 63'le İtalya’daki Como Gölü ve yüzde 60'la Yunanistan’daki Santorini Adası takip etti.

Diğer favori turistik yerler arasında İsviçre’deki Alpler, Yunanistan’ın pembe kumlu Elafonissi Plajı, İtalya'daki Cinque Terre bölgesi ve Hollanda’daki lale tarlaları bulunuyor.

Instagram fotoğrafları yurt dışı seyahatleri yaptırıyor

Ankette ayrıca katılımcıların yüzde 55’inin Instagram’da gördükleri fotoğraflardan esinlendikten sonra yurt dışı seyahatleri için rezervasyon yaptırdığı ortaya çıktı.

Seyahat edenlerin yaklaşık 3’te biriyse yurt dışında tatil yeri seçerken, tatil fotoğraflarının Instagram’da ne kadar iyi görüneceğini hesaba katmanın en büyük öncelikleri olduğunu belirtti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir