Görüş Bildir
Haberler
Kurtuluş Savaşı Kahramanı Reşat Çiğiltepe'nin Adını Taşıyan Okulun İsmi 'Tadilat' Karşılığı Değiştirildi

Kurtuluş Savaşı Kahramanı Reşat Çiğiltepe'nin Adını Taşıyan Okulun İsmi 'Tadilat' Karşılığı Değiştirildi

Soyadını Atatürk’ün verdiği Albay Reşat Çiğiltepe’nin adı, Ankara-Mamak’taki ortaokuldan bir yıl önce silindi. Fedakarlığıyla Atatürk'ü ağlatan Albay Reşat Çiğiltepe’nin anısını yaşatan okulun adının 'tadilat' karşılığı değiştirildiği öğrenildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Sözcü gazetesinden Deniz Ayhan'ın haberine göre, Kurtuluş Savaşında 57. Tümen Komutanı olan Albay Reşat Bey'in adının Ankara-Mamak'taki ortaokuldan ‘tadilat' karşılığı silindiği ortaya çıktı.

'Kahramanımızın adının yok edilmesi söz konusu değildir'

'Kahramanımızın adının yok edilmesi söz konusu değildir'

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya ve İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu konuyu Meclis gündemine taşıyarak bakan Selçuk'a, Çiğiltepe adının neden silindiğini sordu.

Bakan Selçuk, soru önergelerine verdiği cevapta, “İstiklal Savaşı kahramanımızın adının yok edilmesi söz konusu değildir'' dedi.

İsim hakkı karşılığında tadilat

İsim hakkı karşılığında tadilat

Bakanlığın yanıtında “Hayırsever Turhan Polat Eğitim Vakfı'nın Valiliğe, Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme yönetmeliği kapsamında isim hakkı karşılığında okul yapım ve onarım harcamalarını karşılamayı talep ettiği, bu doğrultuda, aynı ismin iki okulda var olduğu dikkate alınarak, isim hakkı verilebileceğinin Vakfa bildirildiği ve 17 Haziran 2020'de okulun adının Turhan Polat olarak değiştirildiği'' denildi.

Çiğlitepe'nin alınması geçikince intihar etmişti

Çiğlitepe'nin alınması geçikince intihar etmişti

Büyük Taarruz'dan akıllarda kalan en önemli olaylardan biri, 57'nci Tümen Komutanı Albay Reşat Bey'in, 27 Ağustos'ta Çiğiltepe'nin alınmasının yarım saat gecikmesi üzerine, görevini yerine getirememenin üzüntüsü ile kendisini vurarak intihar etmesiydi.

Atatürk, Albay Çiğiltepe'nin soyadını vermiş ve albayın intihar etmesinin ardından, “Büyük bir vatanseverdi'' diyerek gözyaşı dökmüştü.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
124
47
17
3
2
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pent

Tarihini bilmeyen gavat oğlu gavatlar şimdi baksan bizden çok vatansever görünüşte, namaza niyaza gittikleri gibi sanıyorlar bu işleri de ama bir gün hesabı ... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

devir kıç yalayıcıların devri. gerçi okulun ismini peygamber ocağı koysan ne olur içinden kaç kişi iyi eğitimli bireyler olarak topluma karışabilirki.

Pasif Kullanıcı

Yaşı küçük arkadaşlar bilmeyebilir bu 50-60 yıldır Türkiye'de yapılan bir şey, bir okula bağış yapan, sıfırdan okul yaptıran kişiler genelde kendi adını, ann... Devamını Gör