Görüş Bildir
Haberler
Kullanıcıların Bilgileri Çalındığı Duyurulmuştu: Kariyer.net'ten 'Bizden Kaynaklı Değil' Açıklaması

Kullanıcıların Bilgileri Çalındığı Duyurulmuştu: Kariyer.net'ten 'Bizden Kaynaklı Değil' Açıklaması

Ulaş
20.08.2020 - 12:11 Son Güncelleme: 20.08.2020 - 15:42

Türkiye'nin online iş bulma platformlarından biri olan Kariyer.net'te 50 bin üyeye ait veri çalındı. Çalınanlar arasında, kullanıcı şifresi ve ismi, doğum tarihi, telefon numarası gibi bilgilerin bulunduğu belirtildi.

Kariyer.net tarafından yapılan açıklamada ise 'Kısıtlı bir grup Kariyer.net Aday (İş Arayan) kullanıcısına ait bilgilerin internet ortamında paylaşıldığı bilgisini almamız üzerine yaptığımız incelemeler; durumun Kariyer.net’ten kaynaklanmadığını göstermektedir.' ifadelerine yer verildi. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Kariyer.net, 50 bin üyenin kişisel verilerinin çalındığını duyurdu. 10.08.2020 tarihinde gerçekleşen bu veri ihlaline ilişkin açıklama, kariyer.net tarafından Kişisel Verileri Koruma Kurumu'na yapıldı.

50 bin kişiye ait olduğu tespit edilen bu veri ihlalinde kariyer.net kullanıcılarının bilgilerinin çalındığı belirtildi.

50 bin kişiye ait olduğu tespit edilen bu veri ihlalinde kariyer.net kullanıcılarının bilgilerinin çalındığı belirtildi.

Bu veri ihlalini kamuoyuna açıklayan Kişisel Verileri Koruma Kurumu'nun yaptığı tam açıklama şu şekilde:

“Veri sorumlusu sıfatını haiz olan Kariyer.net Elektronik Yayıncılık ve İletişim Hiz. AŞ tarafından Kurumumuza gönderilen yazıda özetle;

İhlalin Kariyer.net'e tedarikçi olarak hizmet veren bir danışman tarafından 12 Ağustos 2020 tarihinde Kariyer.net'in bir çalışanına, adı geçen sitede üyeliği bulunan 50.000 kişiye ait olduğu iddia edilen bir dosyanın aynı gün internette bir siteye yüklendiği bilgisinin aktarılmasıyla tespit edildiği' aktarıldı ve ihlalin 10.08.2020 tarihinde gerçekleştiği, Kariyer.net tarafından 12.08.2020 tarihinde tespit edildiği' belirtildi.

Çalınan veriler arasında neler var?

Çalınan veriler arasında neler var?

Açıklamaya şöyle devam edildi:

'İhlalden etkilenen verilerin, ‘email adresi’, ‘kullanıcı şifresi’, ‘isim soyad’, ‘doğum tarihi’, ‘telefon numarası’, ‘profil fotoğrafı URL link bilgisi’, ‘yaşadığı il’, ‘yaşadığı ilçe’ bilgileri olduğu,

İhlalden etkilenen kişi sayısının 40.955, kayıt sayısının 53.149 olduğu,

İlgili kişilerin veri ihlaliyle ilgili olarak adaydestek@kariyer.net adresinden ve 0216 468 76 00 numarasından bilgi alabilecekleri ifade edilmiştir.

Konuya ilişkin inceleme devam etmekle birlikte, Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 18.08.2020 tarih ve 2020/634 sayılı Kararı ile söz konusu veri ihlali bildiriminin Kurumun internet sayfasında ilan edilmesine karar verilmiştir.'

Kariyer.net'ten verilerin çalınmasına ilişkin açıklama geldi 👇

Kariyer.net'ten verilerin çalınmasına ilişkin açıklama geldi 👇

'Kısıtlı bir grup Kariyer.net Aday (İş Arayan) kullanıcısına ait bilgilerin internet ortamında paylaşıldığı bilgisini almamız üzerine yaptığımız incelemeler; durumun Kariyer.net’ten kaynaklanmadığını göstermektedir. 

Bu listenin Kariyer.net sistemlerine yetkisiz bir erişim sonucu elde edildiğine yol açacak herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Kendi sistemlerimizden kaynaklanan bir durum söz konusu olmasa da yükümlülüğümüz gereği KVKK’ya bildirim yapmış bulunmaktayız. Dolayısıyla Kariyer.net aday verilerinin sistemimize izinsiz erişimle çalındığını belirten ifadeler kesinlikle doğru değildir.Kullanıcılarımızın verilerinin güvenliği şirketimizin en temel önceliklerinden biridir. Kuruluşumuzdan bu yana veri güvenliği konusunda derinlemesine ve detaylı çalışmalar hassasiyetle yürütülmüş; gerekli önlemler alınmıştır. Kariyer.net’te şifreler, kriptolojik metodlarla saklanmakta (şifreli biçimde tutulmakta), dolayısıyla sistemlerimizde açık şekilde yer almamakta, şirketimizdeki hiç kimse tarafından bilinmemekte ve şifrelere ulaşılamamaktadır. Diğer taraftan; kullanıcıların, tek bir kullanıcı adı ve şifre ile birçok farklı internet sitesini kullandığı çok rastlanılan bir davranıştır. Bu durumun başka bir sitenin şifreleme tedbirlerini almamasından kaynaklanmış olabileceği düşünülmektedir.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
130
100
13
8
4
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Esra Çağlayan

sattılar, çaldırdık diyorlar ...

Sefa Döner

Kimin yüzünden peki iş arayan garibanların yüzünden mi çalındı?En nefret ettiğim şeylerin başında bu kurumsal işletmelerin hiçbir zaman sorumluluk kabul etm... Devamını Gör

Dean Winchester

Hobb dava vakti.