Görüş Bildir
Haberler
Kulis Bilgisi: AKP, 'Sistemin Özünü Bozmayacak' Bir Yerel Rötuş Üzerinde Çalışıyor

Kulis Bilgisi: AKP, 'Sistemin Özünü Bozmayacak' Bir Yerel Rötuş Üzerinde Çalışıyor

AKP kaynakları, “sistemin özünü bozmayacak” bazı değişikliklere gidilebileceğinin sinyalini verirken, muhalefetin “parlementer sisteme dönüş” çağrılarının gerçekçi olmadığını savunuyor. AKP'li yetkililer yerelde rötuş hazırlığı yaparken, cumhurbaşkanı tarafından yapılan valilik ve il müdürlüğü gibi makamlara yetki devrinin tartışılmasının da masada olduğu öne sürülüyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Milliyet gazetesinden Ayşegül Kahvecioğlu'nun haberine göreAKP kulislerinde, Temmuz 2018’de uygulamaya konulan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin en önemli problemi olarak, Ankara’daki başkanlık sistemine geçiş iradesinin yerele yansımaması” gösterilirken, yeni sisteme geçişte “bürokrasiyi bitirmek ve işleyişi hızlandırma”nın amaçlandığı ancak yerelde sistemin işlemediği belirtiliyor.

Hayati olmayan bazı başlıklarda

Hayati olmayan bazı başlıklarda

AKP'li yetkililer, “Yerelde parlementer sistemdeki prosedürler aynen uygulanmaya devam ediyor. Şu anda yapılması gereken en önemli düzenleme ‘hayati olmayan’ bazı başlıklarda, ataması cumhurbaşkanı tarafından yapılan valilik ve il müdürlüğü gibi makamlara yetki devrinin tartışılması” yorumunu yapıyor.

AKP, yeni sisteme 2028'de alışılacak

AKP, yeni sisteme 2028'de alışılacak

AKP'li kaynaklar, yüzde 50+1 modelini içeren yeni sistemin muhalefet partilerini de ideolojik değil iş odaklı muhalefet yapmaya ittiğini; bu durumun iktidarı da, “daha iyisini” yapmaya zorladığını belirterek, sistemin korunması gerektiğini ifade ediyor. Parti kulislerinde, sistemde radikal bir değişikliğe “gerçekçi” bir muhalefetin de 2023 seçimlerine kadar “evet” demeyeceği; ancak seçimlerden sonra böyle bir değişikliğin gündeme gelebileceği konuşuluyor. Öte yandan AKP’de 2028’de bürokrasi ve siyasetin yeni sistemin işleyişine tam olarak alışacağı yorumları yapılıyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
13
10
6
5
2
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Bozkurt

Yol fetişleri ve meczupların ilah konumuna getirdiği bir beşeri ayakta tutmak için yapılan beyhude çabaya sistem denmediği gibi bu sistemsizliğe verilen tepk... Devamını Gör

Laplace's Demon

Sistemin özü: Erdoğanın mutlak yetkileri.Sistemin özüne zarar vermemekden ve 2028den kasıtları Erdoğan sonrası dönemde gücü aralarında daha dengeli paylaşmak... Devamını Gör

Onur

Sistemin özü? Denetlenmemek.