Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kulaktan Kulağa Yayılarak Hepimizi Kandırmış 22 Pek Yaygın Yanlış Bilgi

-
Abone ol

Bazı bilgiler var ki sevgili dostlar, artık kim ortaya attıysa çevresi çok geniş olacak ki, hala tüm insanlar tarafından doğru kabul ediliyor. İşte karşınızda doğru bildiğimiz 22 yanlış bilgi:

1. Evrim, esasen bir teori değildir. Çünkü bilimin dilinde "teori" yalnızca bir varsayımı değil; kapsamlı olarak deney ve gözlemlerle elde edilmiş verileri ifade eder.

2. Bekâret kemeri aslında zînayı değil, aşırı mastürbasyonu önlemek amacıyla 19. yüzyılda icat edilmiştir.

3. İnsan, maymundan evrilmemiştir. Bugün yaşayan şempanze ve bonobo türleri yalnızca bizim dünya üzerindeki en yakın genetik akrabalarımızdır. Çünkü bu canlılarla 5-8 milyon yıl önce yaşamış ortak atalara sahibiz.

4. Cam sıvı değil, amorf katıdır. Amorf katı, atomların kararlı bir kristal yapıya sahip olmadığı katılar için kullanılan terimdir.

5. Kafein vücutta su kaybına sebep olmaz. Kafeinin idrar söktürücü etkisini kahveye katılan su etkisiz hâle getirir.

6. Tıraş olmak sakalı gürleştirmez, daha sert ve koyu çıkmasını sağlamaz. Böyle görünmesinin sebebi, sakallarınızın artık konik uçlu olmamasıdır.

7. Hiperaktivitenin şeker tüketimiyle bir ilgisi olmadığı, "dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu" bulunan çocuklara uygulanan şekersiz diyet ile kanıtlanmıştır.

8. Herhangi bir aşının otizme sebep olabileceği doğru değildir.

9. Yüksek bir yerden birinin kafasına bozuk para atmak o insanı öldürmez. Kaldı ki acı vermeyeceğini garanti edemeyiz...

10. Sağ ve sol beynin yetenekleri arasında net bir ayrımın olduğu doğru değildir. Sağ beyin sol beynin, sol beyin ise sağ beynin yeteneklerini öğrenip geliştirme gücüne sahiptir.

11. Alkol vücudunuzu sıcak tutmaz. Yalnızca cilde yakın bölgelerdeki kan damarlarını genişleterek ısındığınızı hissetmenize sebep olur ancak vücudunuzun iç ısısını düşürür.

12. Beynimizin yalnızca %10'unu kullandığımız doğru değildir. Yalnızca belirli görevler için, belirli bir anda beynimizin belirli kısımlarını kullanırız. Aslında beynimizdeki tüm hücreler yerine göre aktif ve önemlidir.

13. Cehennemi yöneten şeytan değildir. Bu, hiçbir kutsal kitapta belirtilmez.

14. Süt içmek, sanılanın aksine vücutta mukus üretimini artırmaz.

15. Tuzlu suyun daha çabuk kaynadığı doğru değildir. Bu yalnızca tuzlu deniz suyu için geçerlidir.

16. Bir seferlik alkol kullanımı beyin hücrelerinizi öldürmez. Bu yalnızca uzun süreli ve tekrar eden alkol tüketimi için geçerlidir.

17. Çoklu kişilik bozukluğu ile şizofreni aynı şeyler değildir. Bunlar yalnızca psikozun iki ayrı türüdür.

18. Cihad kelimesinin anlamı "kutsal savaş" değil, "mücadele"dir.

19. Egzersizden önce seks yapmak performansı düşürmez. Aksine, yükselen testosteron seviyesi kaslarınızın gelişmesine yardımcı bile olur.

20. Yutulan bir sakızın sindirilmesi yedi sene filan sürmez çünkü sakız hazmedilemez. Direkt olarak vücudunuzdan geçip dışarı atılacaktır.

21. George Washington'ın esrar kullandığına dair bir kanıt yoktur. Onun esrarı yalnızca halat ve giysi yapımında kullandığı bilinmektedir.

22. Kara kuşak, judoda temel teknikler üzerinde yetkinlik sahibi olan kişilere verilir. Bu sporun ustaları kara kuşak takmaz.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gere_deli

evrimci bilim adamları

omer-atasoy

6. Tıraş olmak sakalı gürleştirmez, daha sert ve koyu çıkmasını sağlamaz. Böyle görünmesinin sebebi, sakallarınızın artık konik uçlu olmamasıdır. Tamam iyi hoş da konik uçlu olması gür gözükmesine sebep oluyor, biz de ondan gürleşti diyoruz. Basit.

123orm4n

Ekşi sözlükten çalınmış..

yigit-yigitsoy

Dorklyden çalınmış

almedakarabulut

neyse ne

obsesifkompulsif

Peki bunların doğru olduğunu nerden bilicez

lahme

Lan Evrim bir teoridir artık kabul edin ya. Bir gerçektir şunu kabullenin

dnzylz

sadece evrimle olan kısmı baştan bir kere daha okuyabilirmisin. yalan yanlış ve bilmeden yorum yapılmamış olur. en azından okuduğunu anlayabilirsin

lahme

Okuduğumu anladım

dnzylz

okuduğunu anlamanla doğru yansıtman uyuşmamış öyleyse

deranged

evrim ve evrim teorisi farklı şeylerdir. evrim bir gerçek, evrim teorisi ise onu açıklamaya çalışan kuramdır. yerçekimi ve kütle çekim teorisi gibi.

Görüş Bildir