Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

-

Gün geçtikçe nakit harcama yapmak yerine kredi kartını daha fazla kullanıyoruz. Kredi kartının hayatımızı kolaylaştırdığı ve oldukça pratik olduğu doğru; fakat bununla beraber birçok risk de taşıyor. Örneğin; POS cihazının neredeyse aynısı olan bir alet var. ''Skimmer'' adı veriliyor bu alete. 'Kredi kartı kopyalayıcı cihaz' denebilir Türkçesine. Kart bilgilerinizi aynen kopyalama özelliğine sahip ve birçok mağduru var bu aletin.

Şimdi isterseniz şöyle bir göz atalım içeriğe, kredi kartı kullanırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor diye...

Kredi kartı POS cihazına takıldığı zaman kartın hemen hemen yarısına kadar olan kısmı dışarıda kalmalıdır.

Fotoğrafta da gördüğünüz üzere POS cihazı boyutları önem taşıyor. Cihazda gözünüze çarpan bir büyüklük fark ederseniz, alışveriş yapmamanız önerilir.

Kredi kartı düğmeleri ışıklandırmalı olmalıdır. Eğer ki düğmelerin soluk bir görüntüsü varsa, o POS cihazını kullanmasanız daha iyi olur.

Cihazın tepesinde yeşil bir ışık yanmalı. Güvenli olan odur.

POS cihazında sivri uçlu yazma ve işaretleme aletinin yerleştiği yer, kalemin sığacağı genişlikte olmalı.

Şimdiye kadar olan kısım POS cihazı kullanırken dikkat etmeniz gerekenlerdi. Aşağıdaki kısım da genel olarak kredi kartı kullanırken dikkat etmeniz gereken şeyler. Dikkatle okumanızda fayda var.

  • Dolandırıcılıktan korunmanın en etkili yollarından biri ayrı bir bankamatik kartı sahibi olmaktır. Bankamatik kartı; kart sahibinin hesabından alışveriş tutarını doğrudan düşürür. Bir diğer deyişle, hesapta olanı harcar, daha fazlasını harcayamaz.

  • SMS bankacılığı ile kredi kartı daha güvenli yapılabilir. Yapılan harcamalardan sonra telefona gelen onay kodu olmadan alışveriş sonuçlandırılamaz. Yani, harcamayı siz yapmasınız bile telefondaki onay kodu olmadan alışveriş yapılamaz ve bu sayede olası bir dolandırıcılık engellenir. 

  • Kredi kartı ile para çekme işlemine limit getirebilirsiniz. Olası bir hırsızlık durumunda, tek seferde hesaptaki tüm paranın çekilmesinin önüne geçilir.

  • Kredi kartınızı kaybettiyseniz veya birinin çaldığını düşünüyorsanız, acilen bankayı aramalı ve kredi kartınızı iptal ettirmelisiniz.

  • Kredi kartınız ile harcama yaptıktan sonra aldığınız fiş veya faturayı dikkatle inceleyin. Özellikle ödenen miktar kısmının boş olmamasına dikkat edin. Öyle bir durum varsa, hemen bankanızı aramalısınız.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kamilkaplan

En iyisi hiç kullanmamak :)

acarruya

Kredi kartı kullanımı çok önemli. Ben de biraz araştırma yaptım. Bu yazıda: doğru kredi kartı kullanımı hakkında detayı bilgiler yer alıyor. Göz atmanızı tavsiye ederim.

mesutcan

Gösterilen pos makineleri yurt dışında imzalı çalışan pos makineleri. Hatta ekrana imza atmak için kullanılan kalemin takılacağı yerle ilgili uyarı yapılmış. Yahu bu kadar uyuya uyuya çevirmeyin şu yabancı içerikleri.

cok-enteresan

Elimizde kumpasla mı dolaşacağız? Kumpas: Milimetrik ölçü aleti.

klemenjero

dolandırıcılar, yanlış tasarladıkları pos cihazlarını düzeltirler artık

Görüş Bildir