Koronavirüs Tehlikesiyle İlgili Söylemleri ve Tavsiyeleriyle Halk Sağlığını Tehlikeye Atan İnsanlar Tepkilerin Odağında

-
Abone ol

Bu tarz dezenformasyonların halkı yanlış yönlendirerek sağlıklarını tehlikeye atması bir suç olmalı...

Koronavirüs hayatımıza girdiğinden beri bir düzine problemle karşı karşıyayız. İlk olarak durumun ciddiyetini insanlara kabullendirmekte oldukça problem yaşadık, hala da yaşıyoruz.

Halkımızı bilgilendirmek için televizyon programları yapılıyor, olabildiğince bilgi kirliliği engellenmeye çalışılıyor.

Ancak sürecinden en başından beri yaptıkları ve söyledikleriyle halk sağlığını ve bilgi doğruluğunu hiçe sayarak tehdit ettikleri düşünülen bir grup insan var.

Oytun Erbaş Türkiye'de asla Çin'deki gibi bir salgının olmayacağını, hızlı yayılım beklemediğinden bahsetmişti. Gen farkının önemli olduğunu ortaya koymuştu.

Bu söylemleriyle oldukça tepki gördü Oytun Erbaş.

Durumun hiç de öyle olmadığını Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı verilere bakarak da görebiliyoruz.

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, bu salgının ekonomik ve siyasi sebeplerle bir korku ticaretine alet edilmesinin muhtemel olduğunu, sıradan bir solunum yolu enfeksiyonundan farkı olmadığını belirtmişti.

Yine Sağlık Bakanlığı'nın sitesinden yayınladığı verilere dayanarak bunun sıradan bir grip ya da solunum yolu enfeksiyonuyla kıyaslanamayacağını görebiliyoruz.

Dr. Yavuz Dizdar'ın ise bir videodaki 'Neymiş efendim yarasanın çorbasını yapmış, çorbayı içmiş, oradan dünyaya yayılmış' sözleri oldukça tepki görmüştü.

Salgının boyutlarını inkar etmek ve insanlara bir problem olmadığını aşılamaya çalışmak sadece salgının maliyetini artırmaya yaracaktır.

google.org

Dizdar, verdiği başka bir röportajda ise Covid-19 aşısı için 'Çıkmıştır, aşı geliştirmek o kadar da zor bir şey değil. Aşının kitlesel bazında üretimi zordur' sözlerini söylemişti.

Bildiğiniz gibi ABD'li araştırmacılar Seattle'da dört sağlıklı gönüllü ile deneysel bir koronavirüs aşısı testine başlamıştı. Birçok dünya ülkesi de aşı için klinik çalışmalarına devam ediyor ancak aşını bulunmuş olduğuna dair bir bilgi yok.

Aşı bulma süreci zor ve çetrefilli bir yol. Yüzlerce gönüllünün katılımıyla yapılan klinik deneylerden sonuç alınması haftalar, hatta aylar sürüyor. Çoğu zaman deneylerin bazıları sonuç vermiyor, en güvenli ve etkili sonucun elde edilmesi kolay bir iş değil.

Salgın sürecinde yaptığı yorumlarla eleştiri oklarına hedef olan bir diğer isim ise Prof. Dr. Mehmet Ceyhan oldu. Virüsü, insanların belli bir sayı üzerinde çoğalmaması için Allah'ın yarattığını söylemesi büyük tepki gördü.

Detaylar için 👇

Virüslerin Allah Tarafından Nüfusun Artmaması İçin Yaratıldığını Söyleyen Bilim Kurulu Üyesi Mehmet Ceyhan Tepkilerin Odağında - onedio.com
Virüslerin Allah Tarafından Nüfusun Artmaması İçin Yaratıldığını Söyleyen Bilim Kurulu Üyesi Mehmet Ceyhan Tepkilerin Odağında - onedio.com

Bu zor süreçle ilgili yaptığı açıklamalarla kafaları yakan bir diğer isim ise Prof. Dr. Canan Karatay oldu. Kelle paçanın koronavirüsü tedavi ettiği yönünde ciddi ısrarları var.

Ayrıca katıldığı bir programda yaptığı 'Deniz girin, virüs mirüs kalmaz' açıklamaları da oldukça tepki çekmişti.

Sosyal medyada ise bu tarz dezenformasyonlarla halkı yanlış yönlendirerek halk sağlığını tehlikeye attıkları yönünde eleştiriler bir hayli fazla...

twitter.com
twitter.com
twitter.com
twitter.com
twitter.com
twitter.com

Eleştirenler kadar destek verenler de vardı 👇

twitter.com
twitter.com

Sizin düşünceleriniz neler? Yorumlarda bizimle paylaşın 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
levent-guneri

oytun erbaş; müslüman halkın cehaletini öngörememiş, orası doğru..ancak ölüm oranının toplam popülasyonun %3 ü (çok düşük) olacağı bilimsel gerçeğini de aktarmış..kayıtlı enfekte insan sayısı 10 bin, evlerinde hiç bir belirti göstermeden oturan taşıyıcı sayısı ise 250 bin..buyurun matematiği siz yapın..işlek bir yolda sağına, soluna sonra tekrar sağına bakmadan karşıdan karşıya geçmek sizi öldürür..

queen_of_the_7_kingdoms

Çogu şaklaban,tiplerinden anlaşılıyo zaten.Herkes kafasına göre yorum yapıyo ama Karatay'ın dedigi bagışıklık için,sonuçta iç hastalıkları uzmanı uzmanlık alanına göre konuşuyor,kötü bişey demiyor,ilacını aşısını söyleyecek hali yok,ki bulunmadı,yardımcı olmaya çalışıyor.Ben sevmem,içmem.Herkes içmek zorunda da degil,hergün içmek zorunda da degilsiniz,zararı da yok sonuçta.Yani yapsanız kötü bi sonuç verse neyse..

zizithecook

Hepsi CNNturk'te mi konuşmuş, dekorlar ona benziyor... :)

scottish

bu kendini dr, prof(!) ilan edenleri neden rahat bırakmıyorsunuz? ne güzel işte yöntemini bulmuş. bırakın, susun. kendi dahiyane fikirleriyle hem onlar geberip gider hem biz kurtulmuş oluruz. nedir yani?

Gizli Kullanıcı

Muz cumhuriyeti diye boşuna demiyoruz 🤣😂🤣😂🤣😂

Görüş Bildir