Körfez Geçiş Projesi İçin Açılan Davada Bilirkişi Raporu Açıklandı: 'Bölgeye Geri Dönüşü Olmayan Zararlar Verir'

 > -

Flamingoların üreme alanı olan Gediz Deltası’nı tehdit eden Körfez Geçiş Projesi’ne karşı açılan davada bilirkişi raporu açıklandı. Raporda, “Proje uygulanırsa giderilmesi mümkün olmayan zararlar ortaya çıkar” denildi.

DHA'da yer alan habere göre, 189 farklı kuş türünün yaşadığı, dünya flamingo nüfusunun yüzde 10’una, Avrupa flamingo nüfusunun ise yüzde 30'una ev sahipliği yapan Gediz Deltası’nı tehdit eden Körfez Geçiş Projesi’ne karşı açılan davada yeni gelişmeler yaşandı. Yaşam savunucularının ve meslek örgütlerinin açtığı davada bilirkişi raporu açıklandı.

Flamingolar Dahil 100 Bini Aşkın Kuşa Ev Sahipliği Yapıyor: Gediz Deltası Otoban Tehdidiyle Karşı Karşıya - onedio.com
Flamingolar Dahil 100 Bini Aşkın Kuşa Ev Sahipliği Yapıyor: Gediz Deltası Otoban Tehdidiyle Karşı Karşıya - onedio.com

'ÇED raporu yeterli değil'

Raporda, projenin planının temel ilkeleri ve öngörüleri ile uyumlu olmadığı ve ÇED raporunun yeterli olmadığı görüşüne yer verildi. Raporda ayrıca "Projenin uygulanması halinde bu bölgede giderilmesi mümkün olmayacak zararların ortaya çıkabileceği kanaatine ulaşılmıştır" ifadeleri kaydedildi.

Ekosisteme etkisi büyük olur

Bilirkişi heyeti, ÇED dosyasında toplamda 19 milyon 870 bin 542 metreküp tarama çalışması yapılacağının belirtildiğini hatırlatarak, bu miktardaki malzemenin özelliğinin bilinmeden, nasıl bertaraf edileceğine ve bu faaliyetlerin İzmir Körfezi ekosistemine yapacağı etkilerine ilişkin değerlendirmelerin yetersiz olduğu kanaatine vardı. Projenin koruma alanları ve Gediz Deltası sulak alanı üzerinde oluşturabileceği olumsuz etkilerin yeterince incelenmediği de yine raporda yer alan bir diğer ayrıntı oldu.

Proje mevzuata uygun değil

Bilirkişi raporunda, projenin kuzey aksının çok önemli bir doğa koruma alanı içerisinden geçtiği, bölgede uluslararası sözleşmelerle koruma altına alınmış alanların ve koruma statülerinin bulunduğu, güzergâhın güney bölümünde de tescil altına alınmış koruma statülerinin ve korunacak tarım alanlarının bulunduğu belirtilerek, koruma statüleri açısından ortaya konan güzergâhın mevzuatla uygun olmadığı, planlama ilke ve esasları ile de bağdaşmadığı dile getirildi.

Belediye Başkanı’na çağrı

Açılan 'ÇED iptal' davasına, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yanında müdahil olan İnciraltı Bahçelerarası Narlıdere Bölgesi Körfez Geçiş Platformu, İnciraltı Yeni Kale Askeri Tesisleri önünde açıklama yaptı. Platform adına açıklama yapan Avukat Mustafa Kemal Turan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun davaya katılması için çağrıda bulundu. Turan ayrıca, "Olmayan plan üzerinden ÇED raporu verilmesi doğru değil. Kaçak bir imalata doğru gidiyoruz. Hayali bir ÇED raporu alıyorlar. Hayal projesi üzerine ÇED raporu alınması doğru değil" diye konuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İzmir
Görüş Bildir