Görüş Bildir
Haberler
Konya Valiliği, Tuz Gölü’ndeki Flamingo Ölümleriyle İlgili Soruşturma Başlattı

Konya Valiliği, Tuz Gölü’ndeki Flamingo Ölümleriyle İlgili Soruşturma Başlattı

Konya Valiliği, büyük yankı uyandıran Tuz Gölü’ndeki flamingo ölümlerine ilişkin soruşturma başlatıldığını duyurdu. Valilik flamingoların yaşam döngüsü olumsuz etkileyen hususlar ve alınabilecek tedbirler ilgili uzman komisyonun bölgede incelemeler yaptığını açıkladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

'Kuraklıktan ve açlıktan öldüler'

'Kuraklıktan ve açlıktan öldüler'

İç Anadolu'nun en büyük gölü olan ve flamingolara ev sahipliği yapan Tuz Gölü'nde binlerce flamingonun ölümü büyük tepki çekmişti.

Sözcü'nün ulaştığı Aksaray Fotoğraf Sanatçıları Derneği Başkan Yardımcısı Fahri Tunç bölgedeki flamingo ölümlerine ilişkin yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullanmıştı:

'Konya ve Aksaray’dan Tuz Gölü’ne akan kanallara geçen yıl bazı çiftçiler tarafından su bendi yapıldı. Çiftçiler daha önce bu kanallardan tarlalarına su çekerlerdi ama bu defa bendler yaparak kanal sularının göle ulaşmasını tamamen kestiler.

Buna bir yandan kuraklık, diğer yandan da yeraltı sularının bilinçsiz ve orantısız kullanımı gibi faktörler eklenince Tuz Gölü yaklaşık dört kilometre kadar çekildi.

Bu sene doğan yavrular, göl suyu kilometrelerce geriye çekilince kıyıya ulaşamadı ve beslenemedi. Böylece binlerce flamingo yavrusu kuraklıktan ve açlıktan öldü. 3 binden fazla flamingo yavrusu feci şekilde telef oldu.'

Valilik: 'Araştırma ve soruşturma başladı'

Valilik: 'Araştırma ve soruşturma başladı'

Olaya tepkiler sürerken, Konya Valiliği, Tuz Gölü’ndeki flamingo ölümlerine ilişkin araştırma ve soruşturma başlatıldığını duyurdu. Valilikten yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

'13 Temmuz 2021 tarihinde kamuoyuna yansıyan, Tuz Gölü’nün Konya-Cihanbeyli Gölyazı bölgesindeki flamingo ölümleriyle ilgili Valiliğimizce gerekli araştırma ve soruşturma çalışmaları başlatılmıştır.

Ayrıca flamingoların yaşam döngüsünü olumsuz etkileyen hususlar ve alınabilecek ek tedbirlerle ilgili Valiliğimizce oluşturulan uzman komisyon, alanda incelemeler yapmaktadır.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
26
14
12
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
deniz tavşan

çok su tüketiyordur flamingolar, hı hı evet evet ondan! allah belanızı versin bu kadar. gözünüz gönlünüz kurusun!

Frdn Ynn

Bir kez daha olmaması için önlem alınması adına bir çalışma yapılacak mı mesele o. Yoksa bu soruşturma ile ne ölen binlerce flamingo geri gelir ne de bundan ... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Orospu çocuğu doyumsuz cahil çiftçiler. Umarım o flamingolar gibi "su su..." diye kıvrana kıvrana kuruyup ölürsünüz bir damla su vereniniz olmaz.