Komplo Teorilerine İnanan Özellikle WhatsApp Grubundaki Akrabalarla ve Tanıdıklarla Kavga Etmeden Nasıl İletişim Kurmalıyız?

33PAYLAŞIM

Kavga eden kaç kişiyiz?

Kaynak: https://www.bbc.com/turkce/haberler-duny...

Koronavirüs salgınıyla birlikte her önemli olayda olduğu gibi bu büyük salgında da komplo teorileri elbette üretildi. Bu teoriler saymakla bitmiyor. Mahalledeki ev hanımı abladan kahvedeki 70 yaşındaki amcaya kadar herkesin inandığı bir komplo teorisi var.

Bu teorilerden bazılarına buradan bakabilirsiniz;

Koronavirüs ve Aşıyla İlgili Hızlı Bir Şekilde Yayılarak Birçok İnsanı İkna Etmeyi Başaran 12 Komplo Teorisi - onedio.com
Koronavirüs ve Aşıyla İlgili Hızlı Bir Şekilde Yayılarak Birçok İnsanı İkna Etmeyi Başaran 12 Komplo Teorisi - onedio.com

Sosyal medyada hızla yayılan bu akılalmaz iddialara özellikle akraba whatsApp gruplarında denk geliyoruz. Ne kadar sessize alırsak alalım bir şekilde bu teoriler amca, dayı, yenge gibi akrabalık ilişkisi kurduğumuz insanlardan akın akın gelmeye devam ediyor.

Bazen sizin bile aklınızı çelebiliyorlar.  "Acaba doğru söylüyor olabilir mi?" diye düşünenleriniz aranızda mutlaka vardır.

Peki etrafımızı saran bu teoriler zincirini oluşturan bireylerle nasıl iletişim kurmalıyız? Saatlerce tartışmak, belki de küfürleşmek onları ikna eder mi? İkna etmeli miyiz? Bu savaşta kazanan kim olmalı? gibi soruların yanıtlarını kendimizce bulmaya çalışacağız.

Öncelikle çok çabuk parlayan, agresifleşen bir millet olduğumuzu kabul etmeliyiz. İstemediğimiz, hoşumuza gitmeyen durumlarla karşılaştığımızda ya sözle ya da fiziksel olarak atağa geçiyoruz.

Bu, gerek akraba gerek arkadaş gerekse tanımadığımız herkes için geçerli. Yani karşımızda kim olursa olsun sinirlerimize hakim olamıyoruz. Sinirlenmek için birinin size küfür etmesi ya da bazı hoş olmayan hareketlerde bulunması da gerekmiyor. Yukarıda bahsedilen koronavirüs teorilerine inanan bir tanıdığınızın size bunu söylemesiyle birlikte gayet o kişiye karşı incitecek cümleler kurup daha sonrasında da konuşma tartışmaya ardından kavgaya dönebilir.

Peki bu konuşmanın tartışmaya dönmesine gerek var mı? Bana kalırsa yok. Sakin kalmak her zaman iki taraf için de mantıklı olur. Birine inandığı bir şeylerden dolayı büyük tepki göstermek aslında baktığınızda, o kişinin inandığı şeye daha çok bağlanmasına neden olur.

Sizin, agresif ve küçümseyen tavırlarınız onun inandığı komplo teorilerini sağlamlaştırır ve o teorilerden vazgeçmesini isterken daha da çok bağlanmasını sağlarsınız. Kendinizden pay biçin. Yapmak istediğiniz bir şeyle ilgili aileniz size karşı çıktığında izin vermediğinde ya da sinirlendiğinde o şeyden vazgeçer misiniz? Çabucak ikna olur musunuz? Bence olmazsınız. Bu da onun gibi bir şey. Ne kadar çok fevri davranırsanız o kadar çok onu bu saçma teorilere bağlarsınız çünkü inanmış ve inancını bu şekilde sorgulamamalısınız.

Gerek bireysel gerekse birden fazla insanın yer aldığı ortamlarda - bu WhatsApp grupları vs. de olabilir- bu teoriye inandığını söyleyen biriyle dalga geçmemelisiniz. Sizin bu şekilde davranmanız o insanı asla inandığı şeyden vazgeçirmeyecek.

Amacımız, o kişiyi bu inançtan vazgeçirmekse onu dalga geçip küçük düşürerek kendi safımıza çekemeyiz. Size herhangi bir cümlenizden dolayı bu şekilde davranıldığını düşünün. Tavrınız nasıl olurdu? Elbette hoşunuza gitmez ve o kişiler karşısında ne olursa olsun söylediğiniz o cümleyi, inancınızı savunursunuz. Yani geri teper!

Bu teorilerin yılmaz savunucusu size konudan bahsederken sizi ikna etmek için de konuyu iyice araştırdığını söyler. Araştırma yaptığı yer de internet siteleri ve yine kendisi gibi bu teorilere inanan Twitter, Facebook hesaplarıdır.

Kendisi zaten büyük şüphecidir ve şüpheye düştüğü için bu teorileri araştırır ve bir sonuca varıp inanır. Bu sayede de kendisini araştırmacı olarak görür. Sizin bu notada yapmanız gereken şey içinde bulunan şüpheciliği ortaya çıkarmak ve karşınızdaki insanın inandığı teoriden şüphelenmesini ve konuya daha eleştirel bakmasını sağlamak. Sadece bu da değil elbette. Kişiyi konunun uzmanı olan kişilerin araştırmalarına yönlendirebilirsiniz. Sonuçta bu insanların araştırma alanları Facebook ve YouTube gibi mecralar. Yani sağlıklı bilgiye ulaşmıyorlar.

 Belki de bu sayede onu kavgasız gürültüsüz inandığı komplo teorisinden vazgeçirebilirsiniz. İkiniz de sağlıklı bir iletişim kurmuş olursunuz.

Bununla birlikte de dezenformasyon yaratan bu kişiye inandığı teorilerle ilgili sorular sorulabilir. Doğru soruları sorarak inandığı şeyin saçma olduğuna ya da bazı durumlarda çelişkiye düştüğüne ikna edebilirsiniz.

Karşınızdaki kişiye hatalarını fark ettirmelisiniz yani. Üst maddelerde de bahsettiğim gibi inancını sorgulamalı ve şüphelenmesi gerekiyor.

Bunları uyguladığınızda da hemen aydınlanma yaşamasını da beklemeyin. Bu biraz garip olur. Zaten anında ikna olacak gibi bir hevesiniz de sohbet sırasında olmasın. Yine empati yapın. Siz savunduğunuz şeyden anında vazgeçer misiniz?

Bu çok kolay ve kısa sürede oluşabilecek bir durum değil. Özellikle bizim milletimiz değişimi pek sevmez. Hele ki insanlarımızın düşüncesini değiştirmek çok zor.

Uzun lafı kısası kahvedeki bir amcayla ya da WhatsApp grubundaki yakın akrabayla kavga etmenin "boş boş konuşma" demenin hiçbir faydası yok.

Ne kadar üstüne giderseniz o kadar çok kendinizden uzaklaştırırsınız. Alttan alttan onu yenmelisiniz. :) 

Hadi gelin yorumlarda da konuşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
celineee

Aman dayin komplo teorisine inansa nolur inanmasa nolur yani bosversenize 😀

misafirkullanici

Yav sen haısıkln kardeşim götümüz(kökümüzü) kurutacak lar bizi gısır yapıp altın günlerinde hapur hupur yiyecekler.Haglısın dayı teyze bizi gurutacklar emmiii.

salvador-dali

bu tür insanlarla "yanlış iletişim şekli": bu iddialar sosyal medyada komplo teorileri üreten insanlar tarafından üretilen gerçek dışı şeylerdir. "doğru iletişim şekli": büüüü ghey ghey ghey geh geh geh

Görüş Bildir