Komadan Uyanan İnsanlar, Yaşadıkları Deneyimleri Tüm Detaylarıyla Anlattılar!

-

Komada olmanın nasıl bir his olduğuna dair herkesin farklı fikirleri vardır. Bazı insanlar derin bir uykudan tazelenmiş bir şekilde uyanmak gibi bir his olduğunu düşünürken, bazıları komada olanların etraflarındaki her şeyi duyabildiğini ama fiziksel olarak tepki veremediklerini düşünüyorlar. Siz belki de hiç düşünmemiş ama şu an merak ediyor olabilirsiniz. Konunun detaylarını sizler için Lad Bible'dan sizler için derledik.

Kaynak: http://www.ladbible.com/news/interesting...

Bir Reddit kullanıcı geçtiğimiz günlerde komada olanların neler yaşadığına ve hissettiğine dair bir soru sordu.

Diğer kullanıcılar da konuyla ilgili deneyimlerini paylaştılar. Çoğunluk "karanlık bile olmadığını" söyleyip uyandığınızda da herhangi bir şey hatırlamadığınızı belirtti. 

"Gençken ani kalp hastalığı nedeniyle yaklaşık iki hafta komada kalmıştım. Teknik olarak bir saat ölüydüm aslında. İnsanlar bana, benimle konuşan ailemi duyup duymadığımı veya rüya görüp görmediğimi sordular. Cevap ise 'hayır'."

"Koma karanlık bile değil. Yalnızca hiçbir şey yok. Sadece Eylül ayının sonunda bir gün hatırlarken, uyandığımda Ekim ayının ortası olduğuna inanmakta güçlük çekmiştim."

"Hafızamda komadan yaklaşık iki hafta öncesiyle başlayan ve sonrasındaki bir hafta boyunca devam eden bir boşluk var. Uyanmak diyorum çünkü uyanıp, bir sürü saçma soru sorup, uyuyakalıp, sonrasında yeniden uyanarak yeniden aynı şeyleri aynı sırayla yaşıyordum. Altı yedi kere tekrar etti bu."

"Korkunç bir bisiklet kazasının ardından üç gün boyunca komada kaldım. Yaralanmıştım. Neden orada olduğuma veya bana neler söylendiğine dair hiçbir şey hatırlamıyordum."

"Kendimi içinde bulduğum en korkutucu durumdu ama hatırladığımı söyleyemem. Hastanede annem ve babam yanımdayken uyandım ve vücudumda bir çekilme vardı. Beni korkutuyordu."

"Karanlıktan başka bir şey değildi. Rüya yoktu, ışık yoktu, ses yoktu, hiçbir şey yoktu."

Birçok insan koma sonrasında hiçbir şey hatırlamadığını söylerken, birisi "Dokuz yaşındayken araba kazası sonrasında narkozla komaya girmiştim. Kafa tasında zedelenme vardı. Hatırladığım tek şey korkunç bir baş ağrısına dair gördüğüm kötü bir rüyaydı ve ablamın herkese beni görmek istediğini söylediğini hatırlıyorum. Sonrasında bunların olayın gerçekleştiği gece olduğunu ve ailemin, ablam beni görmeden evvel onu sakinleştirmeye çalıştıklarını anladım." dedi.

Bir diğer kullanıcı da yine hatırladığına dair yorumlarda bulundu.

"Birkaç yıl önce babam iki hafta kadar komada kalmıştı. Herkes onca zaman bilincinin yerinde olmadığını düşünmüştü. Uyandığında ise komada olduğu sürede etrafındakilerin konuşmalarından duyduğu şeylere dair sorular sorduğunda doktorlar bile şaşırmıştı. Bizlere uykuda gibi hissettiğini ama sonra birden uyandığını ve her şeyi duyduğunu, yine de hareket edemediğini söyledi."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dremor

etrafta olanları konuşulanları duymak ama hareket bile edememek benim için en korkunç olanı buydu

user.

Daha korkunç bir şey söyleyim sana... Anestezi farkındalığı... Ameliyat olduğun sırada sana yapılan tüm işlemleri acısıyla bıçak darbesiyle herşeyi hissediyorsun... Sıkıntı ne biliyor musun? Hissettiğin o kadar acıya rağmen ne bir parmağını ne de dudağını hareket ettiremiyorsun... Bilincin açık kalıyor yani... Ameliyat bitecek verilen narkozun etkisi geçecek ki sen derdini o zaman anlatabilesin... İnsan kafayı yemiyor değil... 4 Çeşidi vardı sanırım.... Kaynak: Onedio m/haber/butun-kabuslarinizin-gercek-oldugu-caresizligi-dibine-kadar-yasadiginiz-bir-durum-anestezik-farkindalik-830145

so-far-so-good

martin pistorius 'un "hayalet çocuk" kitabını okuyun.

Görüş Bildir