Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kokusu ve Tadıyla Hepimizi Büyüleyen Tarçının Faydaları

-

Kokusu ve tadıyla herkesi büyüleyen tarçın, birçok sağlık sorununa şifa oluyor. Kimi zaman salepin, kimi zaman aşurenin üstüne serptiğimiz toz şeklindeki tarçın, sütlü tatlılarda da çokça tercih ediliyor. Kökeni Asya’ya dayanan ve yaprak dökme gibi bir alışkanlığı olmayan güzel kokulu bir ağacın kabuklarından elde ettiğimiz tarçının yararlarını sizler için listeledik.

1. Yetersiz olan cinsel isteği arttırır

Kokusuyla insana bir rahatlık veren tarçın aynı zamanda afrodizyak etki gösterip cinsel isteği ve gücü artırır.

2. Kemiklerin güçlenmesini sağlar

Tarçın, bünyesinde bulundurduğu fazla miktardaki magnezyum sayesinde kemik sağlığınızı destekler. Aynı kalsiyum gibi magnezyum da kemik erimesini engellemede ve kemik sağlığının korunmasında önemli bir rol oynar. Tarçın tüketimi ile güçlü ve daha sağlıklı kemiklere sahip olabilirsiniz.

3. Kan şekeri düzeyini kontrol altına alır

Tarçının en önemli ve en bilinen faydalarından biri de kan şekeri düzeyini kontrol altına alması. Tarçında yer alan doğal kimyasallar ile şeker hastalığı ihtimali en aza indirilir.

Tarçın sayesinde midenin boşalma süresi biraz yavaşlar ve bununla birlikte insan vücudundaki insülin reseptörlerini mahveden, anormal glikoz düzeylerine sebebiyet veren kan döngüsündeki glikoz akışı azalır. Bu durum da insan bünyesindeki insülin ve glikoz denge seviyesinin düzene oturmasına, şeker hastalığının önlenmesine, hastalık halinde ise tedavinin desteklenmesine katkı sağlar.

4. Kanserle mücadeleye yardımcı olur

Uzun yıllardır yapılan ve günümüzde de sürmekte olan tarçın üzerindeki araştırmalardan elde edilen bilgilere göre, tarçın öjenol ve sinamaldehit adlı iki antioksidan maddeye ev sahipliği yapıyor. Bu iki madde kanser hücrelerinin bölünüp çoğalarak aktivite alanlarını genişletmesini engelliyor.

Tarçın, kan kanseri, lenf kanseri ve kolon kanseri konusunda ciddi bir engelleyici güç olarak karşımıza çıkarken vücudun kendini yenilemesine de destek oluyor.

5. Daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmanızı sağlar

Sakinleştirici özelliği ve vücut ısısına yaptığı pozitif etkinin yanı sıra tarçın, bağışıklık sisteminin daha güçlü hale gelip virüslerle olan savaşta vücudunuzun daha etkili bir mücadele göstermesine de destek oluyor. Bu sayede grip ve soğuk algınlığı gibi virüslerle mücadele kolaylaşıyor.

Tarçının ısıtıcı ve sakinleştirici etkisi sayesinde ise titreme, yüksek ateş gibi durumlarda tedavi süreci daha hızlı işliyor, zatürre gibi solunum yolu kaynaklı rahatsızlıkların meydana gelme ihtimali azaltılıyor.

6. Beyin sağlığına olumlu etki yapar

Tarçın tüketimi ile hafızanızı güçlendirmeniz mümkün. Daha güçlü bir hafızanın yanı sıra, düzenli tarçın tüketimi ile birlikte bunama ve Alzheimer türevi bilişsel rahatsızlıklarla mücadelede de tarçın çok etkili. Beynin uzun süre sinyallere açık ve berrak kalmasını sağlayan tarçın bilişsel işlevlerin devamlılığı konusunda önemli bir destekçi.

7. Daha iyi odaklanmanızı sağlar

Tarçının bünyesinde barındırdığı minerallerden biri de potasyum. Bu sayede tarçın zihinsel becerilerin artmasını, konsantrasyonun daha yüksek seviyede tutulmasını sağlıyor.

Araştırmalarda beyin ile tarçının kokusu arasında kimyasal bir bağ olduğu ortaya çıktı. Bu noktadan yola çıkılarak yapılan deneylerde, tarçın aromalı sakız verilen ve tarçın koklatılan kişilerin görevlere daha iyi odaklanarak daha başarılı bilişsel performanslar sergilediği gözlendi.

8. Sindirim sistemi sağlığını korur

Daha çok öğütülmüş tarçında karşımıza çıkan lifler sayesinde sindirim sisteminin parçası olan organların daha sağlıklı işlediği belirtiliyor. Lif, bağırsak hareketlerini düzenleyen ve dışkı üretimini kolaylaştıran bir yapıda. Lif açısından zengin olan tarçın sayesinde de ülser, gastrit ve bulantı gibi sindirim sistemi kaynaklı rahatsızlıklar önlenebiliyor.

9. Zayıflamak isteyenlerin de yardımına koşuyor

Tarçın, yemeklerden sonra bir miktar alındığı halde kendinizi daha tok tutmanızı sağlayacak. Kan şekerini düzenlemesiyle birlikte zaten yağın vücutta depolanması ihtimalini azaltan tarçın aynı zamanda sizi tok tutarak daha az besin tüketip daha az kalori almanızı da sağlıyor.

10. Ağız sağlığını destekler

Tarçın çayı tüketimi ile birlikte tarçının antibakteriyel özelliği sayesinde ağız temizliğinizi sağlayıp diş çürümelerini geciktirmek ve diş eti sağlığını korumak da mümkün.

11. Sineklerin size yaklaşmasını engeller

Tarçın yağı sayesinde sineklerin sizden uzak durmasını sağlayabilirsiniz. Aynı yağ sayesinde mutfakta aşırı karınca bulunması sorunuyla karşı karşıya olanlar da karıncaların uzaklaşmasını sağlayabilir.

12. Boğaz ağrısı ve kuru öksürüğe iyi geliyor

Sinek ve karıncalardan sizi koruyan tarçın yağı, aynı zamanda boğaz ağrılarına ve kuru öksürüğe de iyi geliyor.

13. Kas ağrılarından şikayetçi olanlara destek olur

Eğer siz de kas ağrısı konusunda şikayetlere sahipseniz, bir ölçek tarçın yağı ile on ölçek taşıyıcı yağları karıştırıp elde ettiğiniz formülü ağrıların yaşandığı bölgelere masaj yaparak uygulayabilir ve kas ağrılarından daha hızlı kurtulabilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Başlıklar

Tercih
Görüş Bildir