Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kız Çocukların Güvenli Ortamlara İhtiyaç Duymalarının 8 Nedeni

37PAYLAŞIM

Son yıllardaki ilerlemelere karşın kız çocuklar okullarında ve toplumda hala ciddi dezavantajlarla ve dışlanma durumlarıyla karşılaşmaktadır. Eğitim ve korunma temel haklardır; kız çocuklar sağlıklı biçimde büyüdüklerinde, eğitim aldıklarında, güvende ve güçlü olduklarında toplumlarına, ülkelerine ve dünyaya öncülük etme potansiyellerini de gerçekleştirebilecekler.

UNICEF, Türkiye Hükümeti ve ortaklarıyla birlikte ve Avrupa Birliği Güven Fonu’nun (Madad) finansal desteğiyle kapsayıcı ve kaliteli eğitime erişim olanaklarını artırmakta, okula gitmeyen çocuklara ve kızlara odaklanarak çocukların çevresindeki koruyucu ortamı güçlendirmektedir. Bu ortak eylem planının bir parçası olarak Süleymaniye’deki (Şanlıurfa) Benim Hayatım Merkezi 1 Ekim 2015 tarihinde açılmıştır. Merkezin hedefi, okul dışı kız çocuklara odaklanmak üzere tüm kız çocukların öğrenmesine ve esenliğine katkıda bulunmaktır. 

1.Her çocuğun fiziksel ve duygusal olarak kendini güvende hissetme hakkı vardır

Benim Hayatım Merkezlerinde, ‘güvenli’ terimi travmanın, aşırı stresin, şiddetin (ya da şiddet korkusunun) veya istismarın olmayışı anlamına gelmektedir.

2.Her çocuk ifade özgürlüğü hakkına sahiptir

Benim Hayatım Merkezleri kız çocukların kendilerini rahat hissedecekleri, yargılanma ya da zarar görme korkusu olmadan kendilerini ifade etme özgürlüğünden yararlanabilecekleri bir mekân sunmaktadır

3.Pek çok toplumda kız çocukların bir araya gelebilecekleri mekânlar sınırlıdır ve kamusal alanları büyük ölçüde erkekler doldurmaktadır

Kız çocukların evlerinin dışındaki hareket alanları birçok durumda cinsel şiddet, taciz ve saldırı gibi olumsuzluklardan duyulan kaygılar nedeniyle sınırlanmıştır. Benim Hayatım Merkezleri kız çocukların bir araya gelip sosyalleşebilecekleri güvenli mekânlar olarak tasarlanmıştır.

4.Kız çocukların hizmetler için güvenli bir giriş noktasına ve bilgiye ulaşabilecekleri bir yere ihtiyacı vardır

Benim Hayatım Merkezlerinde kız çocuklar önderlik eğitimleri, yaşam becerileri eğitimleri, akrandan akrana bilgilenme ve destek oturumları gibi çeşitli etkinliklere katılabilmektedir. Sanat, resim ve sahne oyunları dersleri dâhil olmak üzere geliştirici programlar gündelik olarak yürütülmektedir.

5.Güvenli mekânlar kız çocukların sosyal açıdan donanımlı konuma gelmeleri açısından önemlidir

Benim Hayatım Merkezleri gibi güvenli toplanma mekânları kız çocuklara birbirleriyle ilişki kurma, bilgi alışverişinde bulunma, toplumda iletişim ve destek ağlarını oluşturma gibi fırsatlar sunmaktadır.

6.Eğitim tüm çocukların hakkıdır

Benim Hayatım Merkezleri kız çocuklara liderlik ve yaşam becerileri eğitimleri vererek, akran desteği fırsatları tanıyarak ve dil dersleriyle onları okullarında ve topluluklarında aktif ve olumlu bireyler olacak şekilde güçlendirmektedir.

7.Bir kız çocuğuna yatırım yaptığınızda o çocuk yalnızca kendi yaşamını değiştirmekle kalmayacak, büyük olasılıkla ailesinin ve toplumun yaşamını da değiştirecektir

8.Dolayısıyla kız çocuklar başarılı olduklarında hepimiz daha başarılı oluruz

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir