Kısa Çalışma Ödeneği ve İşsizlik Maaşları Bugünden İtibaren Ödenmeye Başlıyor

5PAYLAŞIM

Haziran ayında koronavirüs nedeniyle kapalı kalan iş yerlerindeki çalışanların ve işsizlik maaşlarının ödenekleri bugün yatırılmaya başladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Haziran ayına ilişkin işsizlik maaşı ve kısa çalışma ödemelerinin erken bir tarihe alındığını duyurmuştu.

Bu kapsamda yapılacak ödemeler 29 Haziran, yani bugünden itibaren ödenmeye başladı.

Geçtiğimiz günlerde Bakan Selçuk ödeme tarihlerine ilişkin yaptığı açıklamada, ''T.C Kimlik numaralarının son hanesine göre vatandaşlarımızın banka hesaplarına işsizlik maaşı ve kısa çalışma ödeneklerini yatıracağız'' bilgisini de verdi.

T.C kimlik numarasının son rakamı 0 olanlara 29 Haziran'da,

  • 2 olanlara 30 Haziran'da,

  • 4 olanlara 1 Temmuz'da,

  • 6 olanlara 2 Temmuz'da,

  • 8 olanlara ise 3 Temmuz'da ödemeler yapılacak.

Kısa çalışma ödeneği ne kadar ve ödemeleri nasıl yapılıyor?

Günlük kısa çalışma ödeneği; sigortalının son on iki aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının % 60'ı kadardır. Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 150’sini geçemez.

Kısa çalışma ödeneği, iş yerinde uygulanan haftalık çalışma süresini tamamlayacak şekilde çalışılmayan süreler için, işçinin kendisine ve aylık olarak her ayın beşinde ödenir.

Ödemeler PTT Bank aracılığı ile yapılmaktadır. Kısa çalışmanın günlük, haftalık veya aylık çalışma süresi içerisinde yapılacağı zaman aralığı iş yerinin gelenekleri ve işin niteliği dikkate alınarak işverence belirlenir.

Kısa çalışma ödeneğini hak edebilmek için şartlar nelerdir?

  • Asgari 450 gün prim yatırılmış olması ve son 60 gün içinde kesintisiz olarak prim ödemesinin yapılmış olması gerekiyor.

  • Kısa çalışma ödeneği başvurularında işverenin çalışanlarla ilgili beyanı esas olacak.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir